cinema.pl Festiwale

środa, 25 wrzesień 2019 14:13

Shortcut na Tofifest - skład jury

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wyjątkowe pasmo małych, wielkich form, które podczas 17. MFF Tofifest powalczą o statuetkę Złotego Anioła. W konkursowej stawce zmierzą się filmy z całego globu, reprezentujące najróżniejsze gatunki, podejmujące palące problemy, jak i próbujące bawić widza, odrywając go od codziennych frasunków. Łączy je jedno: jakość i niepokorność, na które w Toruniu stawiamy od kilkunastu lat.

 

Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 2500 filmów z całego świata! Długa i żmudna selekcja dokonana przez kuratora sekcji Szymona Zdziebło nie pozostawia wątpliwości, że Jury czekają długie i burzliwe obrady.

W tym roku wyzwania podjęli się: Katarzyna Figura – wybitna aktorka, wieloletnia przyjaciółka MFF Tofifest; Anna Próchniak – zdobywająca świat aktorka, laureatka nagrody im. Zbyszka Cybulskiego; Matylda Damięcka – aktorskie objawienie od najmłodszych lat, Robert Wichrowski – pochodzący z Bydgoszczy scenarzysta i reżyser Bartosz Kruhlik – reżyserskie objawienie festiwalu w Gdyni.

Shortcut: cały świat w Toruniu

Zmierzymy się też z kwestią nielegalnych imigrantów („Alien” z Korei Południowej), zbadamy relację artysty z jego mentorem („Dziwor” o współpracy Pawła Dyllusa i Bogdana Dziworskiego), przyjrzymy się człowiekowi, którego nikt nie widzi („Marcel” z Polski), a także kobiecie, którą napadają niespodziewane lęki („Ukąszenie” z Polski).

W tegorocznym konkursie zobaczymy filmy pokazywane na festiwalach w: Cannes („As Up to Now” z Węgier, „All Inclusive” z Finlandii, „Duszyczka” z Polski, „The Distance Between Us” z Grecji i Francji, „And Then the Bear” z Francji, „Roadkill” z Wielkiej Brytanii); Wenecji („Na pełnym morzu” ze Szwajcarii, „Kado” z Indonezji, „The Summer and All the Rest” z Holandii, „Los Bastardos” z Argentyny, „Mano a Mano” z Francji, „Strano telo” z Serbii, „Staircase” z Iranu); Berlinie („Entropia” z Węgier, „Story” z Polski, „Suc de sindria” z Hiszpanii, „Umbra” z Niemiec); Clermont-Ferrand („Patision Avenue” z Grecji) czy w Gdyni („Tak jest dobrze” z Polski).

Przybliżone zostaną też te utytułowane, które walczyły o najważniejsze w przemyśle filmowym statuetki: Oscara („Animal Behaviour” z Kanady, „Black Sheep” z Wielkiej Brytanii, „Fauve” z Kanady, „Skóra” z USA), BAFTA („Roughhouse” z Wielkiej Brytanii) czy Europejskich Nagród Filmowych („Gli Anni” z Włoch i Francji).

Gratką konkursowego pasma będzie pokaz wyreżyserowanego przez Macieja Stuhra filmu „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę”, którego scenariusz oparty jest na autentycznej historii. Jego podstawą stał się reportaż Małgorzaty Smolak o mężczyźnie rażonym udarem mózgu, który próbuje sobie ułożyć życie na nowo.

 

Wyniki konkursu SHORCUT poznamy 26 października podczas gali zamknięcia 17. MFF Tofifest.

Czytany 842 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 wrzesień 2019 15:13

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama