cinema.pl Festiwale

piątek, 27 wrzesień 2019 12:07

Naśladowca Chaplina, kobieca seksualność i gorycz porażki. "Focus on Quebec Cinema" na 17. MFF Tofifest!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

To, że Quebec uważany jest za jedną z najspokojniejszych części Kanady, wcale nie oznacza, że tamtejsze kino jest spokojne! Pulsują w nim uniwersalne problemy związane z dojrzewaniem, walką o niezależność i pozycją kobiet w społeczeństwie, ale też te dotyczące roli artysty w naszym "przebodźcowanym" świecie. Podejmujące te tematy filmy zobaczymy w paśmie Focus on Quebec Cinema na 17. MFF Tofifest, który odbędzie się w Toruniu między 19 a 27 października.

 

Kuratorka sekcji, Vanessa Tatjana-Beerli z Ciné Tapis Rouge wybrała filmy nagrodzone na MFF w Cannes i Toronto, a także te, które w minionych latach ubiegały się o Canadian Screen Awards, czyli kanadyjskie odpowiedniki Oscarów. Jak „Miłość mojego brata” która z Cannes wyjechała z nagrodą Jury Coup de Coeur. To historia rodzeństwa, które sytuacja zmusza do ponownego zamieszkania razem. Będę z tego problemy.

„Les Salopes or The Naturally Wanton Pleasure of Skin” śmiało dotyka kwestii kobiecej seksualności, która jest tutaj podmiotem, a nie przedmiotem. „The Fireflies are Gone” opowiada o siedemnastoletniej Léo, która jest nieszczęśliwa i sfrustrowana. dopóki nie nawiązuje więzi z samotnym muzykiem Stevem. Ta znajomość pozwala jej znaleźć pocieszenie i zacząć stawać na nogi.

Z kolei w „For Those Who Don’t Read Me” oglądamy, Yvesa, poetę pełnego wątpliwości co do sen-su dalszego tworzenia. To refleksja na temat tego, czy artyści są w stanie funkcjonować w ograniczeniu, jakim jest związek, rodzina. Akcja „The Great Darkened Days” dzieje się w czasie wojny. Pochodzący z Quebecu Philippe chce uniknąć poboru do wojska, co udaje mu się, gdy bierze udział w… konkursach dla naśladowców Charliego Chaplina.

„Family First” był kanadyjskim kandydatem do Oscara w 2019 roku. Oglądamy JP, który próbuje połączyć zaspokajanie potrzeb rodziny, za którą czuję się odpowiedzialny, pracę z bratem przy egzekucji długów oraz zaangażowanie w narkotykowy kartel. Z kolei „Carnaval” to intymna opowieść o historii pewnej żałoby i narodzinach przyjaźni. Debiutancki, niezależny obraz Alexandre’a Lavigne’a, został nakręcony w całości na bazie charakterystycznych, znanych nam z VHS ziarnistych ujęć, przesiąkniętych nostalgiczną estetyką lat 90. XX wieku.

W ramach sekcji zostaną też pokazane filmy krótkometrażowe. Zobaczymy: „The Colour of Your Lips” o nurku i kobiecie, którzy jako jedyni ocaleli, gdy atmosfera nagle przestała umożliwiać oddychanie, „Brotherhood” o Mohamedzie, pasterzu mieszkającym na tunezyjskiej wsi razem z żoną i dwoma synami, który przezywa wstrząs, gdy jego najstarszy syn Malik wraca do domu po długiej podróży z nową, tajemniczą żoną u boku.

„Screw the Boys” to opowieść o uczniach szóstej klasy, którzy przeżywają pierwsze porywy serca i doświadczają związanego z tym bólu, „Seven seas” o wdowcu, który szukając ukojenia, wyrusza w podróż przez siedem mórz – przedsięwzięcie pierwotnie planowane ze zmarłą żoną, „Destination” o mężczyźnie, który wytycza na dziwaczej mapie swą podróż przez obcy, dziki kontynent

W „The Subject” autor poddaje autopsji własne ciało, a w „Silence” poznajemy się z Hervé, który za rogiem ulicy staje twarzą w twarz z życiem, jakie musiał porzucić.

 

Patronatem honorowym objęła pasmo Ambasada Kanady w Polsce.

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w dniach 19-27 października 2019. Więcej informacji na stronie www.tofifest.pl oraz na Facebooku http://www.facebook.com/tofifest.

Czytany 391 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 wrzesień 2019 12:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama