cinema.pl Festiwale

wtorek, 03 marzec 2020 17:27

Sprawy kobiece na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Opowieści ze świata to stała sekcja pozakonkursowa Krakowskiego Festiwalu Filmowego, która przenosi widzów do najdalszych zakątków globu. W tym roku bohaterkami filmów dokumentalnych będą kobiety, matki, córki, żony i ich zmagania z często zagmatwanym losem. W historiach przebija się kobieca siła, a także niezastąpione solidarne wsparcie w walce z trudami świata.

 

W ramach cyklu poznamy różnorodne historie kobiecych bohaterek z Iranu, Nikaragui, Izraela, Węgier, Australii czy amerykańskiej prerii. Wśród nich są wojowniczki, buntowniczki ale też kobiety, dla których los nie okazał się być łaskawy. Łączą je marzenia o wolności i szczęściu wbrew wszelkim przeciwnościom - podkreśla Krzysztof Gierat, Dyrektor Festiwalu.

“Lili” to wstrząsająca historia o tym jak trauma może odcisnąć piętno na trzech pokoleniach kobiet. Córka tytułowej bohaterki wyrusza w podróż przez trzy kontynenty by poznać rodzinne sekrety i skonfrontować najbliższych z dramatyczną przeszłością. Film kreśli pełne emocji studium kobiety-matki porzucającej własne dziecko. Czy jesteśmy w stanie spojrzeć na nią bez oceniania? 

Tytułowa bohaterka kolejnego filmu w sekcji - “Ninoszka” także opuszcza swoje dzieci. Co niezwykłe, filmowa kamera towarzyszy jej przez ponad 40 lat, obserwuje jej dzieciństwo w małej wiosce w Nikaragui, wchodzenie w dorosłość, aż w końcu ucieczkę z przemocowego związku. W pogoni za wolnością i poczuciem godności, pełna siły i determinacji próbuje odnaleźć lepsze życie w Europie.

“Koszerna plaża” to zaciszne miejsce na wybrzeżu Tel Awiwu, oddzielone zaledwie płotem od reszty świata. To tam kobiety mogą swobodnie kąpać się bez obecności mężczyzn, jeśli nie liczyć ratowników płci męskiej, którzy czuwają nad ich bezpieczeństwem. Grupa ortodoksyjnych Żydówek odnajduje na tej plaży spokojną przestrzeń z dala od problemów społecznych, rodzinnych i hermetycznych zbiorowości. W obliczu zagrożenia zamknięcia plaży przez rabinów, jednoczą się i postanawiają o nią walczyć.

Bohaterki filmu “Brokat i kurz” z pasją i determinacją wkroczyły w świat rodeo, tak silnie zdominowany przez mężczyzn. Cztery dziewczyny stawiają czoło wyobrażeniom i mitom Dzikiego Zachodu i uwalniają się od konserwatywnych stereotypów. W świecie, który kiedyś należał jedynie do ich ojców i braci, udowadniają, że „jeździsz jak dziewczyna” nie jest obelgą, ale komplementem.

Zestawienie zamyka najciekawszy formalnie film. “Niewidzialne” to animowany, gorzki dokument o kilku kobietach mieszkających w ośrodku dla bezdomnych w Teheranie. Ich głosy w ustach animowanych kartonowych postaci nadają ironii i dystansu niezwykle smutnej opowieści, tworząc poruszające i intymne portrety bohaterek. Egzystują w kartonowym surowym świecie bez dokumentów, rejestrów. Niewidzialne.

Opowieści ze świata. Świat kobiet

“Brokat i kurz” / “Glitter & Dust”, reż. Anna Koch, Julia Lemke, 91’, Niemcy, 2020

“Koszerna plaża” / “Hachof Hanifrad”, reż. Karin Kainer, 62’, Izrael, 2019

“Lili”, reż. Peter Hegedus 75’, Australia, Węgry, 2019

“Ninoszka” / “Ninosca”, reż. Peter Torbiörnsson, 104’, Szwecja, 2020

“Niewidzialne” / “Kaghaz Pareh-ha”, reż. Behzad Nalbandi, 61’, Iran, 2019

 

Fascynujących opowieści o kobietach nie zabraknie także w innych sekcjach i konkursach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jedną z nich jest historia morderczyń odsiadujących w irańskim więzieniu wyroki za zabójstwa ojców, mężów, braci i kuzynów ukazana w filmie “Cienie bez słońca” Mehrdada Oskouei, który zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie dokumentalnym. Innym przykładem jest dokument “Front grubych” w (reż. Louise Detlefsen), opowiadający o młodych skandynawskich kobietach stających na czele ruchu ciałpopozytywności, który zobaczymy w ramach sekcji “Fokus na Danię”.

Partnerem cyklu “Opowieści ze świata. Świat kobiet” jest radio TOK FM.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

 

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 31 maja - 7 czerwca 2020 roku.

Czytany 344 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2020 17:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama