cinema.pl Festiwale

sobota, 18 kwiecień 2020 15:28

Film o tajemnicach warszawskiej „Grubej Kaśki” na festiwalu Hot Docs!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Osiem małży umieszczonych w stołecznej pompie wodnej każdego dnia sprawdza stan wody, która płynie do mieszkań warszawiaków. Wyprodukowany w Studiu Munka - SFP dokument „Gruba Kaśka” („Fat Kathy”) zostanie zaprezentowany na prestiżowym kanadyjskim festiwalu Hot Docs 2020.

 

W legendarnej Grubej Kaśce, warszawskiej pompie wodnej, żyje osiem superczułych małży podłączonych do komputerów. To od nich zależy życie milionów ludzi żyjących w mieście. Do obiektu prowadzi trzystumetrowy tunel znajdujący się pod dnem rzeki.

Jedyny w Polsce malakolog-poławiacz małż czuwa nad prawidłowym działaniem tego systemu. W przypadku skażenia wody, małże zamkną się, a system automatycznie odetnie dopływ wody dla miasta.

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach programu „Pierwszy Dokument”, dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Promocja i dystrybucja festiwalowa filmu jest wspierana przez KFF Sales&Promotion. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Hot Docs pierwotnie miał ruszyć pod koniec kwietnia, ale jeszcze czekamy na ogłoszenie nowej daty imprezy. Film Julii Pełki będzie miał na nim międzynarodową premierę. Natomiast światowa premiera „Grubej Kaśki” odbyła się w 2019 roku na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

 - To genialne, że człowiek używa małży do tworzenia systemu ostrzegania przed zagrożeniem. Wykorzystuje ich zmysły, żeby chronić się przed niebezpieczeństwem, jakie tworzy cywilizacja. Można powiedzieć, że używa ich, żeby ochronić się przed samym sobą – mówi Julia Pełka.

Julia Pełka, reżyserka i autorka zdjęć, jest warszawianką. Ukończyła studia magisterskie na wydziale operatorskim na PWSFTviT w Łodzi oraz kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Otrzymała prestiżowe stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego otrzymała stypendium artystyczne marszałka m.st. Warszawy. Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Czytany 352 razy Ostatnio zmieniany sobota, 18 kwiecień 2020 15:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama