cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 18 maj 2020 12:11

WIOSNA FILMÓW Online / pierwsze tytuły premier i przedpremier oraz lista kin biorących udział w festiwalu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW rozpocznie się w tym roku 29 maja i potrwa 10 dni. Wyjątkowo odbędzie się online, na największej na świecie platformie zrzeszającej kilkadziesiąt kin studyjnych – MOJEeKINO.PL – która wystartuje 21 maja. W programie znajdzie się ponad 30 filmów, z których 20 to premiery lub przedpremiery.

 

Kilka z nich prezentujemy poniżej. Dodatkowo poniżej podajemy listę kin, które wezmą udział w festiwalu. 

Podczas tegorocznej WIOSNY FILMÓW, widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Jak zwykle w programie znajdą się obrazy pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Festiwal zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów. 

Jednym z filmów, który zostanie pokazany pierwszy raz w Polsce, będzie oparty na prawdziwej historii dramat psychologiczny "NADZIEJA". W jedną z głównych ról wcielił się doskonale znany polskim widzom Stellan Skarsgard ("Czarnobyl", ""Człowiek, który zabił Don Kichota", "Dogville" czy "Buntownik z wyboru"). Film duńskiej reżyserki Marii Sødahl jest subtelną i wzruszającą opowieścią o życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. 

Wśród premier na WIOŚNIE FILMÓW znajdzie się także japoński thriller "ZAGINIONA DZIEWCZYNA", pokazywany m.in. w Toronto oraz Locarno. Nowy film jednego z ciekawszych japońskich reżyserów Kōjiego Fukady to trzymająca w napięciu opowieść o osaczeniu oraz walce o własną godność. Misternie skonstruowana fabuła wiele mówi o dzisiejszym społeczeństwie Kraju Kwitnącej Wiśni, jest też interesującą refleksją nad kondycją współczesnych mediów.

Festiwal szykuje również gratkę dla fanów kina włoskiego, którzy znajdą w programie kilka tytułów dla siebie. Cześć z nich będzie pokazana w Polsce po raz pierwszy. Jedną z premier będzie "MARTIN EDEN". Adaptacja bestsellerowej powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję przeniesiono do uwielbianego przez filmowców Neapolu. Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, w tym nagrodę dla najlepszego aktora podczas ostatniego festiwalu filmowego w Wenecji czy Nagrodę Platform na MFF w Toronto. 

 

Kolejną premierą na festiwalu będzie najnowszy film mistrza włoskiego kina Ferzana Özpetka "SEKRET BOGINI FORTUNY". Główne role reżyser powierzył gwiazdom włoskiego kina, doskonale znanym również polskiej publiczności: Stefano Accorsiemu, Jasmine Trince oraz Edoardowi Leo. Jasmine Trinca za swoją kreację otrzymała najważniejszą włoską nagrodę filmową dla najlepszej aktorki – David di Donatello. 

 

W programie WIOSNY FILMÓW znajdą się także pokazy przedpremierowe. Jednym z nich będzie seans nowego filmu Roya Anderssona - "O NIESKOŃCZONOŚCI". Ten jeden z najbardziej oryginalnych europejskich twórców, w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Wykorzystuje do tego narzędzia dobrze są znane z jego poprzednich filmów. Obraz otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na ostatnim festiwalu w Wenecji, a także Europejską Nagrodę Filmową za najlepsze efekty specjalne. 

 

"NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA" to kolejna przedpremiera, która pojawi się w programie tegorocznej WIOSNY FILMÓW. Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza, zdobył uznanie na wielu festiwalach, w tym na ubiegłorocznej CINERGII, gdzie został wyróżniony przez publiczność. Obrazując różne oblicza swojego bohatera, Reisz tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. 

 

O kolejnych tytułach, które znajdą się w programie festiwalu będziemy informować już wkrótce. A poniżej podajemy listę kin, w których odbędzie się tegoroczna edycja WIOSNY FILMÓW. 

 

WIOSNA FILMÓW będzie pierwszym w Polsce festiwalem filmów fabularnych online. Odbędzie się na platformie wirtualnych kin MOJEeKINO.PL, na której zrzeszonych jest kilkadziesiąt kin studyjnych. Poniżej podajemy listę tych, które wezmą udział w festiwalu WIOSNA FILMÓW. Widzowie będą mogli więc oglądać filmy w wirtualnych salach swojego ulubionego kina.

 

Więcej szczegółów na temat zasad działania platformy podamy niebawem. 

 

Bochnia KINO REGIS

Chełm Centrum Kultury Filmowej "Zorza"

Dąbrowa Górnicza Kino KADR

Darłowo Kino "Bajka" Darłowo

Elbląg Kino Światowid

Gdańsk Kino Kameralne Cafe

Gliwice KINO AMOK

Gorzów Wielkopolski Kino 60 krzeseł

Jastarnia Kino Żeglarz w Jastarni

Jelenia Góra Kino LOT Jelenia Góra

Katowice Kino Światowid

Kielce Kino Fenomen

Kluczbork Kino Bajka

Knurów Kino Scena Kultura

Kraków Kino Agrafka

Kraków Kino Kijów

Kraków KIKA

Kraków Kino Mikro

Kraków Kino Paradox na ul. Krupniczej

Kraków Kino Pod Baranami

Kraków Studyjne Kino SFINKS

Legnica KINO PIAST Legnica

Lublin Kino CSK

Łowicz Kino FENIX

Łódź Kino Bodo

Łódź Kino - Galeria Charlie

Nowy Sącz Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Opole Kino Meduza

Ostrów Wielkopolski Kino Komeda

Pabianice Kino Teatr Tomi

Poznań Kino Muza w Poznaniu

Poznań Kino Rialto

Skierniewice Kinoteatr Polonez

Słupsk Kino Rejs

Wadowice Kino Centrum Wadowice

Wałbrzych Kino Apollo Wałbrzych

Warszawa AMONDO Kino

Warszawa Kino Elektronik

Warszawa Kino Luna

Warszawa Kinokawiarnia Stacja Falenica

Warszawa U-jazdowski Kino

Włoszczowa Kino "Muza" we Włoszczowie

Wrocław DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe

Sokołowsko Kinoteatr Zdrowie Sokołowsko

Sokołów Podlaski Kino Sokół

Żary Kino Pionier

 

26. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW startuje 29 maja i potrwa do 7 czerwca. Bilet na każdy seans to koszt 15 złotych. 

 

ORGANIZATOREM 26. FESTIWALU FILMOWEGO WIOSNA FILMÓW jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”.

 

Partnerem Festiwalu WIOSNA FILMÓW jest Stowarzyszenie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które stworzyło największą na świecie platformę wirtualnych kin MOJEeKINO.PL

 

Więcej informacji na stronach:

www.wiosnafilmow.pl

www.facebook.com/wiosnafilmow

a już od 21 maja także na stronie www.MOJEeKINO.PL  

Czytany 346 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 maj 2020 12:17

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama