cinema.pl Festiwale

środa, 05 sierpień 2020 10:46

Europejski Zielony Ład Ekologia na Kinie na Granicy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Jednym z tematów 22. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy będzie ekologia. Program wzbogaci cykl wydarzeń przybliżający widzom zagadnienia związane z zmianami klimatycznymi. Jego inicjatorem jest Polskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. 

 

Polskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej odwiedza w tym roku letnie festiwale filmowe, by promować program Europejski Zielony Ład. Ma on na celu poprawę dobrostanu ludzi i planety poprzez przejście na ekologiczną gospodarkę i przekształcenie Europy w kontynent neutralny dla klimatu. Jednym z tegorocznych gospodarzy wydarzeń związanych z ideą European Green Deal jest Przegląd Filmowy Kino na Granicy. 

W ramach obecności Komisji Europejskiej na Kinie na Granicy uczestników imprezy czeka szereg wydarzeń promujących ekologię, upcykling i ideę zero waste, które mają przyczynić się do wzrostu znajomości zasad zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska poprzez ograniczenie zanieczyszczeń.

W programie wydarzeń przewidziany jest koncert Recycling Band Poland – zespołu, który gra na instrumentach stworzonych z odpadów. Unikatowe instrumenty będzie można podziwiać również na wystawie.

W czasie Kina na Granicy zobaczyć będzie można także wystawę nowatorskich, upcyclingowych, wykonanych ręcznie ubrań autorstwa Anki Fugazi Handmade, uszytych np. z poduszek powietrznych. Zaprezentowane zostaną również film i fotografie przedstawiające całą kolekcję projektantki.

W dniach 22-24 sierpnia Kino na Granicy zaprasza też na cykl całodniowych, bezpłatnych zajęć prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. W programie przewidziane są m.in. zabawy i gry edukacyjne o tematyce ekologicznej, plenerowe kino rowerowe, gdzie prąd niezbędny do odtwarzania filmów wytworzony jest przez energię powstałą dzięki rowerom i Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli bus z systemem fotowoltaiki (wytwarzania prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego) na dachu. Na otwartych warsztatach zorganizowanych przez Komisję Europejską a prowadzonych przez najlepszych lokalnych twórców i edukatorów, dzieci i dorośli będą mieli szansę spędzić czas kreatywnie i dowiedzieć się wiele o tym, jak na co dzień zminimalizować emisję spalin, gazów cieplarnianych i zredukować wytwarzanie śmieci. Pod okiem fantastycznych rękodzielników będzie można nauczyć się wykonywać tacki z wikliny i sznurka recyklingowego, uszyć woreczki na zakupy z resztek tkanin lub zrobić wielorazowe opakowania na żywność, tzw. woskowijki.

 

Z programem Europejskiego Zielonego Ładu będzie można zapoznać się także dzięki infografikom wyeksponowanym w obiektach specjalnie powstałych z tej okazji na rynku w polskim i Czeskim Cieszynie.

22. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” odbędzie się w dniach 21-26 sierpnia w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. 

Organizatorzy Przeglądu Kino na Granicy stale śledzą sytuację epidemiologiczną. Pracują nad tym, by mimo zmieniających się zasad tegoroczne Kino na Granicy przebiegło sprawnie. Stopniowo publikowane będą konkretne informacje o zasadach bezpieczeństwa, na bieżąco dostosowywane do aktualnych zaleceń odpowiednich urzędów. Wszystkie szczegóły na stronie www.kinonagranicy.pl i w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/469668910389840/ 

Czytany 264 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 sierpień 2020 10:53

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama