cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 24 sierpień 2020 10:44

NABÓR NA DOC DEVELOPMENT
 TYLKO DO 4 WRZEŚNIA!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego (organizator m.in. DOC LAB POLAND) - ogłasza nabór na druga edycję DOC DEVELOPMENT, programu dla dokumentalistów z projektami na wczesnym etapie rozwoju. Warsztaty są okazją do intensywnego rozwoju filmów i kończą się pitchingiem będącym szansą na znalezienie producenta.

 

Dzięki współpracy z firmą MX35 uczestnicy tegorocznej edycji otrzymają dostęp do sprzętu na potrzeby dokumentacji. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Termin składania zgłoszeń: poniedziałek, 4 września 2020, do godz. 23.59. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.docdevelopment.pl.

Jeśli jesteś reżyserem, zwłaszcza będącym na początku drogi zawodowej, pracujesz nad projektem dokumentalnym i chcesz:

- skonsultować swoje pomysły z czołowymi polskimi filmowcami

- zrobić research i zdjęcia dokumentacyjne, skorzystać ze sprzętu firmy MX35

- dyskutować w przyjaznej grupie twórców i ekspertów

- przygotować wstępny trailer/teaser

- przygotować profesjonalne materiały prezentacyjne (opisy, materiały wizualne, wstępny budżet)

- pisać lub skonsultować scenariusz

- wiedzieć więcej o współpracy z producentem

- znaleźć producenta do swojego projektu

 

Zgłoś się na DOC DEVELOPMENT na www.docdevelopment.pl do 4 września 2020!

Program odbywa się w okresie wrzesień – grudzień 2020 roku.  Koszt aplikacji wynosi 50 zł za zgłoszenie, zaś opłata za udział w całym programie to 600 zł + VAT.

Sesje składają się z omawiania projektów uczestników oraz warsztatów dotyczących współpracy z producentami (budżetowanie, finansowanie, składanie wniosków, kwestie prawne), przygotowywania materiałów do wniosków o dofinansowanie np. na development, tworzenia trailerów/teaserów, przygotowywania materiałów opisowych, prezentacyjnych i promocyjnych na wczesnym etapie produkcji, przygotowania pitchingu. Pod koniec programu odbywa się pitching dla producentów zainteresowanych współpracą przy projektach uczestników oraz indywidualnymi spotkaniami z nimi.

Konsultantami programu są czołowi polscy dokumentaliści: Lidia Duda i Wojciech Staroń. Dyrektorem programu jest Adam Ślesicki. Warsztaty poprowadzą także m.in. uznana producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska oraz specjaliści od promocji, przygotowania trailerów i researchu.

Partnerem technologicznym programu jest firma MX35 specjalizująca się w wynajmie sprzętu zdjęciowego, w szczególności dedykowanego produkcjom dokumentalnym. Z jej wsparcia korzystały takie produkcje jak „Komunia” Anny Zameckiej, „In Touch” Pawła Ziemilskiego, „Biegacze” Łukasza Borowskiego czy „Over the Limit” Marty Prus. Dzięki współpracy z MX35, uczestnicy programu będą mogli bezpłatnie skorzystać ze sprzętu zdjęciowego i dźwiękowego na potrzeby przeprowadzenia dokumentacji do projektów. Właściciele firmy, doświadczeni filmowcy, doradzą też, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej przy konkretnym projekcie.

Okres developmentu jest niezwykle ważnym, ale również trudnym czasem dla kształtowania się projektu filmowego. Chcemy w nim wesprzeć uczestników DOC DEVELOPMENT bardzo konkretnie, umożliwiając im skorzystanie z naszego sprzętu kamerowego i dźwiękowego - mówi Paweł Ziemilski z MX35. Wierzymy, że taka szansa pozwoli im poczuć, że ich projekt nie jest już tylko zapisanym na kartce pomysłem, ale staje się czymś namacalnym i bliższym realizacji. Chcemy im dać dodatkową energię do działania, odpowiedź na pytanie, czego ich projekt potrzebuje technicznie, a także realnie wspomóc etap poszukiwań, w trakcie którego można wpaść na wiele interesujących tropów. W dokumencie development to nie tylko czas testowania i eksperymentowania. Materiały z dokumentacji często trafiają do ostatecznego filmu i realizacja ich na profesjonalnym sprzęcie pozwala nie odbiegać im potem jakością od reszty filmu.                                   

Kandydat/ka może zgłosić maksymalnie dwa projekty. Formalne wykształcenie filmowe nie jest wymagane, jeśli kandydat/ka ma doświadczenie w realizacji filmów. Program dedykowany jest zwłaszcza dokumentalistom na początku drogi zawodowej, ale bardziej doświadczeni filmowcy również są mile widziani. Nie ma limitu długości planowanych filmów, można zgłaszać zarówno krótkie, jak i pełne metraże. Program nie jest szkoleniem – opiera się na twórczej dyskusji wszystkich uczestników i tutorów. W zależności od sytuacji związanej z pandemią spotkania będą odbywać się w Warszawie lub online.

Twórcy często zmagają się z problemem „czystej kartki”. Nie mają z kim skonsultować swoich projektów, nie są pewni swoich pomysłów ani kierunku, w którym z nimi ruszyć - mówi Adam Ślesicki, dyrektor DOC DEVELOPMENT. Utworzyliśmy miejsce, gdzie w przyjaznej atmosferze mogą skonfrontować swoje pomysły, poddać się konstruktywnej krytyce, wiedząc, że wysłuchają ich życzliwi eksperci, a jednocześnie mogą intensywnie pracować nad projektami. Taki model wykreowaliśmy 6 lat temu w DOC LAB POLAND i widzę, że przynosi on bardzo dobre efekty. Na DOC DEVELOPMENT skupiamy się na wcześniejszym etapie, kiedy projekt dopiero powstaje i towarzyszy mu wiele niewiadomych. Na naszych warsztatach można go prowadzić w różne strony i dokonywać wyborów, które później zadecydują o kształcie filmu.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych czterech zakończonych edycji jest ponad 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ponad 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych. Fundacja jest także organizatorem CEDOC MARKET - jedynego w Polsce międzynarodowego marketu koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ponad 400 spotkań), a także programu Warsaw Doc Hot Selection, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Pierwsza edycja DOC DEVELOPMENT obyła się w 2019 roku. Wzięło w niej udział 12 projektów. Wśród jej uczestników znaleźli się m.in.: Aleksandra Maciejczyk, nagrodzona na KFF 2019 Srebrnym Smokiem za „Połączonych”; uznany operator i reżyser Paweł Dyllus; Łukasz Borowski, reżyser „Biegaczy” i „Trzech dni wolności” czy Filip Drzewiecki — reżyser i montażysta. Pięć projektów z DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się później na Doc Lab Poland, w tym „Debiut” Aleksandry Maciejczyk, który został wyróżniony HBO Award. „Debiut” otrzymał też dofinansowanie z PISF, podobnie jak inne projekty biorące udział w programie: „Marzyciele z Sally” Julii Groszek, „Bogini Fuji” (wcześniej: „Grace”) Eri Mizutani i „Znaki” Urszuli Morgi. Partnerami programu są: MX35, kancelaria MKZ Partnerzy oraz My Way Studio.

 

Termin składania zgłoszeń: poniedziałek, 4 września 2020, godz. 23.59. Regulamin i formularz zgłoszeniowy na: www.docdevelopment.pl.

Czytany 247 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 sierpień 2020 10:49

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama