cinema.pl Festiwale

wtorek, 15 wrzesień 2020 10:42

Tęczowa jesień w całej Polsce!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Największe wydarzenie kulturalne prezentujące filmy o tematyce LGBT+ startuje już 18 września. Bilety na seanse w całej Polsce są już w sprzedaży.

 

Naszym celem jest przybliżanie widzom najciekawszych produkcji, które rzadko goszczą w mainstreamowych salach kinowych. Filmy pokazujące rzeczywistość, której jesteśmy nieodłączną częścią. Historie o wolności, o równości, o różnorodności, o wyzwaniach jakie niesie świat. Festiwal to okazja, aby poczuć naszą wspólnotę, jej siłę i tożsamość - mówią organizatorzy.

Festiwal w warszawskiej Kinotece otworzy szwedzki kandydat do Oscara (2020) "A potem tańczyliśmy” w reżyserii Levana Akina - w rodzimej Gruzji uważany za obraz przełomowy. To historia zakochanego w tańcu Meraba, który od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję.

Jednym z najciekawszych dokumentów tegorocznej edycji jest film „Z tyłu ekranu”, którego bohaterką jest Malga Kubiak i jej team. Dokument o niej, o sytuacji niezależnego gejowskiego, lesbijskiego i queerowego filmu w Polsce, Europie i na świecie. O byciu reżyserką i aktywistką, ale i matką, córką oraz babcią, o pracy z członkami swojej rodziny. Twórczyni ponad 40. produkcji o takich ikonach jak Pasolini, Annemarie Schwarzenbach, F.G. Lorca, Andy Warhol, Lizzie Siddal i jej Bractwo Preraphaelitow. Nagrodzona w 2015 roku Niedźwiedziem Polarnym za swoją twórczość filmową przez Tupilak – Skandynawską Organizację LGBTHQ.

Na spotkanie z Malgą Kubiak z okazji jej 70. urodzin organizatorzy zapraszają 20 września o godzinie 21:00 (Kinoteka). Wstęp wolny.

Podczas tegorocznego festiwalu urodziny świętuje też Tongariro Releasing - pierwszy kinowy dystrybutor w Polsce specjalizujący się w kinie LGBT+. Od 2010 roku wprowadził na polski rynek 50 tytułów kinowych i stworzył serwis Outfilm.pl – największą w Polsce wypożyczalnię filmów i seriali LGBT+, w której po zakończeniu festiwalu w kinach dostępne będą wybrane tytuły z repertuaru. Podczas warszawskiej odsłony wydarzenia zaprezentowane zostanie 10 filmów na 10-lecie Tongariro Releasing, między innymi komedia „Krewetki w cekinach” czy pokazywana na festiwalu w Sundance „Mandarynka”.

Tegoroczna odsłona LGBT Film Festival to także liczne debaty, wystawa sztuki abstrakcyjnej autorstwa Tomasza Kołaczka i spotkania z twórcami filmowymi.

Festiwal odbędzie się w 9 miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy i Katowicach. Pełen repertuar oraz bilety dostępne są na stronach i w kasach kin.

•Warszawa - Kinoteka (18-25 września)

•Gdańsk - Kino Kameralne Cafe (18-25 września)

•Kraków - Kino Pod Baranami (18-25 września)

•Łódź - Kino Bodo (19-24 września)

•Poznań - Kino Pałacowe (21-27 września)

•Szczecin - Trafostacja Sztuki (26-27 września)

•Bydgoszcz - Miejskie Centrum Kultury/Kino Orzeł (27-30 września)

•Wrocław - Kino Nowe Horyzonty (2-8 października)

•Katowice - Drzwi Zwane Koniem (21-25 października)

•Online – Outfilm.pl (26 października-8 listopada)

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu www.LGBTfestival.pl

Czytany 264 razy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama