cinema.pl Festiwale

środa, 23 wrzesień 2020 12:31

Rosja. Filmowa podróż niezwyczajna

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na początek jesieni Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na filmową podróż niezwyczajną do Rosji – kraju przeciwieństw i niepewności, ale również kraju zwykłych i niezwykłych bohaterów, często boleśnie doświadczonych, którzy wciąż żyją nadzieją na lepsze jutro. 4 filmy dokumentalne, które zaprezentowane zostaną w ramach najbliższej edycji KFF VOD ukażą Rosję bez cenzury, opowiedzianą przez zwykłych ludzi.

 

Wśród nich “Gorzka miłość” Jerzego Śladkowskiego o niezwykłym rejsie turystycznym po Wołdze, który może być dobrą okazją do uleczenia złamanego serca, przeżycia romansu czy naprawy szwankującego związku. Kamera czułym okiem przygląda się wielkim i małym dramatom, kibicując bohaterom w znalezieniu prawdziwej miłości.

Bohaterowie dokumentu “Czarna wyspa” Vladimira Kozlova są mieszkańcami zaanektowanego przez ZSRR w 1945 roku archipelag Kuryli. Wkrótce potem wypędzono mieszkających tam od pokoleń Japończyków, a ich kulturę wymazano z pamięci. Obecni autochtoni ciągle odnajdują ślady japońskiej przeszłości i tęsknie wypatrują lepszego jutra.

“Wykop” (reż. Andrey Gryazev), którego tytuł nawiązuje do głośnej powieści Andrieja Płatonowa, pokazuje współczesną Rosję bez cenzury, uchwyconą w kalejdoskopie YouTube`a. Z ekranów wylewają się skargi i bluzgi nagrywane przez desperatów i frustratów. Ich adresatem jest prezydent Putin. 

W dokumencie “Hey! Teachers!” (reż. Yulia Vishnevets) dwoje młodych idealistów, którzy podejmuje pracę w szkole i bardzo chce ją zmienić. Na przestrzeni jednego roku szkolnego przyglądamy się ich wysiłkom, by zdobyć zaufanie nastoletnich uczniów, by rozbudzić w nich zainteresowania i wychować na lepszych ludzi.

Po spektakularnym sukcesie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w całości, jako pierwszy w Polsce odbył się w Internecie, Krakowska Fundacja Filmowa rozpoczęła nowy wirtualny projekt - KFF VOD. Każdego miesiąca, najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły, w wyjątkowych zestawach tematycznych, będą udostępnione widzom online przez kilka dni. Wśród nich hity ostatniej edycji Festiwalu, kultowe filmy sprzed lat oraz premiery!

Filmy w cyklu “Podróże niezwyczajne. Rosja” będą udostępnione online na terenie Polski w terminie od 21-27 września 2020 roku na stronie www.krakowfilmfestival.pl. Jednorazowy dostęp w cenie 14 zł umożliwia oglądanie filmu przez 24h.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w terminie od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku.

 

Czytany 334 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 wrzesień 2020 12:34

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama