cinema.pl Festiwale

środa, 23 wrzesień 2020 15:32

Twórca BoJack’a Horseman’a gwiazdą Festiwalu Animator

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

3. października rusza 13. Kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. To najważniejsze w Polsce wydarzenie poświęcone animacji. W tym roku festiwal odbędzie się stacjonarnie oraz w Internecie. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie jeden z twórców BoJack’a Horseman’a - Mike Hollingsworth!

Po raz pierwszy festiwal odbędzie się off– jak i on-line. Do poznańskiego Kina Muza zapraszamy przede wszystkim na pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych oraz na specjalne projekcje, które pokażemy w ramach sekcji tematycznych. Program on-line obejmował będzie dodatkowo spotkania i masterclass’y oraz transmisje wydarzeń specjalnych.

KONKURSY MIĘDZYNARODOWE

Filarem festiwalu, jak co roku jest Konkurs Międzynarodowy. Zaprezentujemy 47 filmów krótkometrażowych oraz 5 produkcji pełnometrażowych, wyselekcjonowanych łącznie z ponad 1000 nadesłanych produkcji z takich krajów jak Singapur, Wyspy Turks i Caicos, Malezja, Łotwa, czy Bangladesz. Do udziału w konkursie film nadesłała również agencja NASA.

Filmy w konkursie krótkometrażowym zostaną zaprezentowane w sześciu blokach tematycznych, m.in. W stronę dzieciństwa, Życie, jako śmiertelna choroba, Film jest snem, Przyczajone zło, ukryte dobro. Animacje powalczą o GRAND PRIX, Złotego Pegaza i niebagatelną kwotę 45 000 złotych. Co najważniejsze, zwycięski film będzie miał ułatwioną drogę do wymarzonej, oscarowej nominacji.

W konkursie pełnometrażowym zobaczymy pięć produkcji. O 35 000 złotych powalczą:

„The Nose or the Conspiracy of Mavericks” Andreia Khrzhanovskyego (film otrzymał nagrodę jury podczas tegorocznego festiwalu w Annecy), „Circumstantial Pleasures” – w reż. Lewis’a Klahra, „Unseen” Behzad’a Nalbandiego (dostępny również on-line z audiodeskrypcją), łotewska „Odległa kraina” Gintsa Zilbalodisa i „Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus” Dalibora Barica.

Filmy, jak co roku oceniać będzie międzynarodowe jury:

KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY:

• Elizabeth Hobbs – autorka filmów animowanych z Londynu;

• Mike Hollingsworth – pierwszy animator zatrudniony przez Netflixa (2014), główny reżyser i współproducent wykonawczy BoJack Horseman

• Jarosław Siwiński – kompozytor i pianista, autor muzyki m.in. do filmów Marcina Giżyckiego czy Jana Lenicy.

KONKURS PEŁNOMETRAŻOWY:

Michael Frei – twórca m.in. „Not About Us”, „Plug and Play” czy „Kids”;

Grzegorz Wacławek – producent filmowy, reżyser i scenarzysta, właściciel studia Animoon Ana Nedeljković – serbska niezależna animatorka i artystka wizualna.

KONKURS POLSKI

Po raz trzeci zapraszamy na konkurs polskich animacji: ANIMATOR.PL. To doskonała okazja, by poznać kondycję polskiej animacji. Filmy wyświetlimy w czterech blokach tematycznych: Kroniki codzienności, Kobiecy punkt widzenia, Prywatne mikroświaty, Rzeczywistość jest gdzie indziej.

W konkursie polskim, z 33 wyselekcjonowanych filmów jury wybierze zwycięzcę, który otrzyma Krzyształowy Animusz i GRAND PRIX oraz nagrodę pieniężną: 20 000 złotych.

Jury wybierze także najlepszy debiut i film autorski.

Polskie produkcje oceniać będą:

• Augusto Bicalho Rque – twórca m.in. filmu Fuga Animada;

• Monika Kuczyniecka – twórczyni m.in. animowanych teledysków Renaty Przemyk, VooVoo, czy Czesława Mozila;

• Jacek Adamczak – reżyser, grafik, animator i scenarzysta. 

GŁÓWNE HASŁO 13. ANIMATORA: BEYOND MY WORLD

Pod hasłem tegorocznego festiwalu BEYOND MY WORLD, zachęcającego do wyjścia poza własny punkt widzenia, zaprezentowane zostaną animacje w trzech sekcjach tematycznych:

ANIMACJE WOBEC KONFLIKTÓW – filmy ukazujące napięcia społeczne na tle ideologicznym.

TRZY LOGICZNE WYJŚCIA – pokaz składający się z tytułów ukazujących główne

tematy i motywy konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

ANIMUJĄC KLIMAT – projekt dotykający tematyki katastrofy klimatycznej realizowany przez studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

ANIMACJA INTERAKCJA. GRY WIDEO

Nowością na tegorocznym festiwalu jest blok poświęcony animacjom powstałym w oparciu o silniki i środowisko graficzne i techniczne gier komputerowych. Obok prezentacji filmów animowanych stworzonych w nowatorskiej dziedzinie, zapraszamy na dwie prelekcje zgłębiające fenomen integracji filmu animowanego z grami komputerowymi:

• Masterclass Michaela Freia – wybitnego twórcy animacji, założyciela Playables.

• Masterclass Łukasza Szałankiewicza – utalentowanego artysty dźwiękowego, który podczas spotkania przybliży fenomen coraz bardziej popularnej demosceny.

POLISH FRAME

Przybliżając dorobek pianisty i kompozytora Jarosława Siwińskiego zapraszamy na przegląd animacji z jego muzyką. Szczególną uwagę kierujemy na pokaz prac zmarłej w tym roku poznańskiej artystki, Tamary Sorbian pod wspólnym tytułem „Czas zatrzymany”.

ANIMOWANE SERIALE

W tym roku zaprezentujemy dwa seriale, które stworzył genialny animator Genndy Tartakovsky (twórca m.in. filmu „Hotel Transylwania”, czy „Gwiezdnych wojen: Wojny Klonów”). Będą to:

• Primal – najnowsza produkcja Cartoon Network Studio oraz

• Samuraj Jack – kultowa produkcja emitowana na kanale Adult Swim.

Dla fanów seriali przygotowaliśmy też dwa Masterclass’y.

Pierwszy, będzie zaprezentowany przez współtwórcę i głównego animatora BoJack Horseman’a – Mike’a Hollingswortha. (Pierwszego animatora zatrudnionego przez Netlix).

Drugi Masterclass poprowadzi Hisko Hursing – twórca Junkyard oraz reżyser i producent pierwszej oryginalnej animowanej serii na Amazon Prime Video - Undone. Podczas Masterclass opowie o kulisach powstawania Undone, łączeniu klasycznych technik malarstwa ze współczesnym podejściem do animacji oraz o związkach animacji z muzyką.

KOBIETY MAJĄ GŁOS

W programie festiwalu nie mogło zabraknąć corocznego przeglądu filmów krótkometrażowych, realizowanych przez animatorki z całego świata. Szczególną uwagę kierujemy na twórczość wybitnej brytyjskiej przedstawicielki kina animowanego Lizzy Hobbs w ramach pokazu I’M OK.

BEST OF ANNECY 2020 FESTIVAL

Wiemy, jak bardzo publiczność czeka na pokaz nagrodzonych animacji na największym festiwalu animacji na świecie: Annecy Festival. Nie zabraknie zdobywcy Kryształu za film krótkometrażowy – „Fizyki bólu” Theodore’a Usheva, czy „Genius Loci” Adriena Merigeau.

WYDARZENIA SPECJALNE

Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest fuzja animacji z muzyką. Niezmiennie, przygotowaliśmy szereg wydarzeń specjalnych. Festiwal otworzy autorski projekt audiowizualny

NAPIÓRKOWSKI / BOWIE / ZIÓŁKOWSKA

Zapraszamy na kakofoNIKT Z ANIMACJAMI TOMKA SIWIŃSKIEGO NA ŻYWO oraz ANIMATED NIGHT SHOW: SOLO ACT – niezobowiązujące spotkanie o charakterze rozrywkowym, w wykonaniu czterech nietuzinkowych artystów. W rolach głównych: Michael Frei (Szwajcaria), Renata Gąsiorowska (Polska), Mike Hollingsworth (USA) i Chintis Lundgren (Estonia).

Adekwatne wydarzenie zaplanowaliśmy ze studentami Wydziału Animacji UAP, bardziej lokalnie, acz równie ciekawie, pod nazwą - ANIMATED NIGHT SHOW: STUDENT ACT. Na zakończenie festiwalu GALA FINAŁOWA: TRIBUTE TO JAMES BOND. Podczas gali zaprezentujemy efekty warsztatów online ANIMATOR W PRAKTYCE związanych z jubileuszową odsłoną przygód agenta jej królewskiej mości. 

ANIMATOR PRO

Idealna okazja do poznania, czerpania inspiracji i wymiany doświadczeń z profesjonalistami z branży animacji. To spotkania m.in. z reżyserami, animatorami, producentami, dystrybutorami oraz przedstawicielami najważniejszych instytucji filmowych w Polsce.

ANIMATOR DLA DZIECI

W programie współtworzonym przez Centrum Sztuki Dziecka z Poznania zobaczymy m.in. fantazyjną baśń „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” – Lorenzo Mattottiego. Zaprezentujemy także filmy, które dzieciaki stworzyły w ramach warsztatów ANIMATORA JUTRA w ostatnich latach.

Tegoroczne warsztaty filmowe dla najmłodszych odbędą się on-line. Dzieci nauczą się m.in. tworzyć własne lalki animacyjne pod czujnym okiem scenografa i dekoratora - Piotra Nawrockiego. W zajęciach z Bartoszem Zarzyckim, młodym artystą związanym z Poznańskim Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych najmłodsi stworzą animacje inspirowane tajemnicami starej szafy.

Tegoroczny festiwal odbędzie się zarówno w poznańskim Kinie Muza, jak i online. Szczególnie zapraszamy na codzienne spotkania z twórcami online po seansach.

Szczegóły: animator-festival.com

Rezerwujcie czas 3-9.10.2020

Do zobaczenia, do usłyszenia!

Czytany 418 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 wrzesień 2020 16:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama