cinema.pl Festiwale

piątek, 25 wrzesień 2020 13:14

Konkurs Międzynarodowy 36. WFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wielbicieli świetnego, międzynarodowego kina przyzwyczailiśmy już, że na Warszawskim Festiwalu Filmowym obejrzą filmy wyselekcjonowane z największą pieczołowitością. I choć ten rok nauczył nas, że wszystko wokół szybko się zmienia, akurat ten fakt pozostaje wciąż prawdziwy.

Mimo bardzo wielu przeciwności i ciągłej niepewności, na WFF obejrzymy w tym roku w festiwalowych kinach aż 170 filmów z całego świata, w tym bardzo wiele premier światowych, a także zaprosimy do udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących. 36. edycja WFF będzie bez wątpienia wydarzeniem bez precedensu. Zapraszamy do udziału przedstawiając jednocześnie na zachętę filmy otwarcia i zamknięcia naszego festiwalu, oraz tytuły zgromadzone w najważniejszym, głównym Konkursie Międzynarodowym. To kino wyznacza drogę, wzbudza emocje i pobudza do dyskusji. Przekonajcie się sami!

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

Konkurs Międzynarodowy jest wizytówką Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Mamy w nim osiem premier światowych i siedem premier międzynarodowych.

JURY KONKURSU MIĘDZYNARODOWEGO

Liana Ruokyte-Jonsson, promotorka kina, Litwa

Robert Gliński, reżyser, Polska

Slavek Horak, reżyser, Czechy

Visar Morina, reżyser, Kosowo

Peter Rommel, producent, Niemcy

 

FILMY KONKURSU MIĘDZYNARODOWEGO

WP = premiera światowa

IP = premiera międzynarodowa

 

1. 18 kiloherców / 18 Kilohertz / 18 Kilohertz, reż. Farkhat Sharipov, Kazachstan 2020, 82 min. WP

Realia życia nastolatków z Kazachstanu w latach 90. podczas boomu heroinowego w Ałmaty. 18 kHz to częstotliwość dźwięku, której nie słyszą dorośli.

 

2. Coj / Tsoy / Цой, reż. Alexei Uchitel, Rosja, Łotwa 2020, 91 min. IP

Viktor Tsoi, najsłynniejsza gwiazda radzieckiego rocka, lider zespołu Kino, symbol wolności i zmian, ginie w wypadku na łotewskiej szosie.

 

3. Człowiek z zajęczymi uszami / The Man with Hare Ears / Muž se zaječíma ušima, reż. Martin Šulík, Czechy, Słowacja 2020, 104 min. IP

Najnowsza komedia mistrza Šulíka, w której jeden wieczorny telefon uruchamia serię wydarzeń, które wywracają świat głównego bohatera do góry nogami.

 

4. Do szaleństwa / By Your Side / À La Folie, reż. Audrey Estrougo, Francja 2020, 82 min. IP

Manu wraca do domu, w którym się wychowywała. Dramat psychologiczny, który rozgrywa się w rodzinie rozdartej przez schizofrenię.

 

5. Droneman / Modelář, reż. Petr Zelenka, Czechy 2020, 105 min. IP

Thriller polityczny. Dwaj kumple prowadzą dobrze prosperującą wypożyczalnię dronów. Jeden z nich ma obsesję na punkcie sprawiedliwości i szuka jej nawet poza granicami prawa.

 

6. Duże chłopaki nie płaczą / Big Boys Don`t Cry, reż. Steve Crowhurst, Wielka Brytania 2020, 90 min. WP

Traumatyczna przeszłość z domu dziecka nie daje o sobie zapomnieć. Wstrząsający, oparty na faktach, debiut brytyjskiego dokumentalisty.

 

7. Gorące źródła / Hot Soup / Re Tang, reż. Ming Zhang, Chiny 2020, 102 min. WP

Współczesny Szanghaj. Historie czterech kobiet w pogoni za szczęściem.

 

8. Jesteśmy. Jesteśmy blisko. / We are here. We are close. / My ye. My poruch., reż. Roman Balayan, Ukraina 2020, 90 min. IP 

Wciągająca historia o tym, jak błędna diagnoza, nie tylko w kategoriach medycznych, komplikuje i psuje życie, ale może też przynieść łaskę oświecenia.

 

9. Lis w norze / Fox in a Hole / Fuchs im Bau, reż. Arman T. Riahi, Austria 2020, 100 min. WP

Poruszająca historia więziennej szkoły dla nieletnich, opowiedziana z perspektywy nowo przybyłego, wyrwanego ze swojej strefy komfortu nauczyciela.

 

10. Magnezja / Magnesium, reż. Maciej Bochniak, Polska 2020, 120       min. WP

Gangsterska tragikomedia, autorska wersja easternu, w którym na odciętym od reszty kraju skrawku ziemi rządzą kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru. Film w doborowej obsadzie.

 

11. Moja krew i kości w płynącej galaktyce / My Blood & Bones in a flowing Galaxy / 砕け散るところを見せてあげる, reż. Sabu, Japonia 2020, 127 min. WP

Kiyozumi Hamada jest uczniem trzeciej klasy liceum. Zawsze staje w obronie słabszych. Pewnego dnia widzi pierwszoklasistkę Hari Kuramoto, która jest zastraszana przez innych... Ekranizacja bestsellerowej japońskiej powieści Yuyuko Takemiyi. Opowieść o nieprawdopodobnej miłości, która niesie nadzieję.

 

12. Niezidentyfikowany / Unidentified / Neidentificat, reż. Bogdan George Apetri, Rumunia 2020, 123 min. WP

Film łączący i jednocześnie podważający kilka archetypów kina popularnego: film policyjny, detektywistyczny, film akcji, noir i postać antybohatera.

 

13. Post Mortem, reż. Péter Bergendy, Węgry 2020, 116 min. WP

Jest mroźna zima 1918 roku. Przez kraj przeszła pierwsza wojna światowa i grypa hiszpanka. Wielu ludzi nie żyje, a niezliczone ilości duchów utknęły na naszym świecie. Fotograf robiący zdjęcia zmarłym i mała dziewczynka stawiają czoła duchom w nawiedzonej wiosce.         

 

14. Rodzina Asada / The Asadas / 浅田家!, reż. Ryota Nakano, Japonia 2020, 127 min. IP 

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, historia fotografa, który wierzył w siłę pojedynczego zdjęcia.  

 

15. Rok furii / The Year Of Fury / El Año de la Furia, reż. Rafa Russo, Hiszpania, Urugwaj 2020, 101 min. WP

Urugwaj, rok 1972. Dramat, w którym z dnia na dzień życie wszystkich bohaterów staje się naznaczone jarzmem dyktatury.      

 

*

 

36. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, organizowany przez Warszawską Fundację Filmową, jest wspierany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Sponsorzy i Partnerzy WFF to: Epson, Fabryka Wyobraźni, aplikacja Going. Kina festiwalowe to Kinoteka i Multikino Złote Tarasy. Partner Branżowy w Chinach to Film Factory. Oficjalne samochody zapewnia MB Motors. Hotel Festiwalowy to Marriott Warsaw. Oficjalnym Przewoźnikiem są Polskie Linie Lotnicze LOT. Partnerzy Medialni: AMC, Co Jest Grane 24, Filmweb, K MAG, Onet, SundanceTV i Radio Zet.

Czytany 283 razy Ostatnio zmieniany piątek, 25 wrzesień 2020 13:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama