cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 28 wrzesień 2020 14:12

Ciarki na skórze. Najlepsze filmy 11. FKA

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Tegoroczny program Festiwalu Kamera Akcja kipi od najbardziej intrygujących tytułów filmowych. 95% na Rotten Tomatoes, film z klątwą w tle czy historia nawiązująca do ruchu #MeToo. W ramach krytycznej selekcji widzowie spotkają się z kinem współczesnych wizjonerów, cenionych mistrzów oraz reżyserek, które szturmem zdobyły w tym sezonie świat filmowy.

 

Hipnotyczny Glazer, elitarny Haynes i fatum Gilliama

Na widzów 11. FKA czeka przegląd filmowy angielskiego reżysera Jonathana Glazera, który łączy w swojej twórczości sztukę ze światem komercji – jest autorem reklam m.in. dla Mazdy, Nike czy Guinessa. Jego elektryzujące „Pod skórą” ze Scarlett Johansson zrobiło furorę, zebrało łącznie ponad 130 nagród oraz nominacji i zawładnęło umysłami setek tysięcy kinomanów na całym świecie. Film tak kontrowersyjny i osobliwy, że w wielu krajach (w tym w Polsce) nie znalazł się w regularnej dystrybucji. Podczas FKA zaprezentowany zostanie również wcześniejszy film reżysera „Sexy Beast” oraz wybór teledysków do utworów Massive Attack czy Radiohead. Przegląd Glazera w całości będzie dostępny online. 

95% na Rotten Tomatoes to „Dark Waters” Todda Haynesa, który w swoim najnowszym filmie przybliża prawdziwą historię adwokata walczącego z firmą stojącą za wprowadzeniem teflonu do powszechnego użycia. W rolach głównych: Mark Ruffalo, Anne Hathaway, Bill Pullman i Tim Robbins. Film będzie można zobaczyć online ramach sekcji Krytyczne premiery. 

Perełką w repertuarze 11. FKA jest również „Don Gilliam i Olbrzymy” – unikalny dokument o kulisach ponad 30-letniego powstawania „Człowieka, który zabił Don Kichota” Terry’ego Gilliama. To próba przybliżenia okoliczności, z jakimi podczas produkcji zmagał się reżyser – ciągłe zmiany obsady, zalanie planu, kontuzje aktorów, znikające się finansowanie, aż do sprawy sądowej o prawa do filmu z jego producentem. To chyba jedyny przypadek, kiedy dzieło zostało legendą przed zakończeniem produkcji. Film będzie dostępny jedynie w festiwalowym VOD.

 

Kobieca rewolucja!

To one stały się bohaterkami największych filmowych festiwali i wywołały niemałe poruszenie w Sundance, Berlinale, Cannes. Teraz czas na Festiwal Kamera Akcja: Charlène Favier, Jenni Toivoniemi, Amanda Kernell i Kitty Green – ich filmy będą hitami tegorocznego programu.

W ramach sekcji Głos krytyków widzowie doświadczą kolosalnego wachlarza emocji: od smutku, przez strach i frustrację, na bezsilności kończąc, a to wszystko podczas seansu „Nie tak miało być” Amandy Kernell (projekcja offline i online), filmu szwedzkiej reżyserki, wyświetlanego na licznych festiwalach filmowych, m.in. w Sundance, Göteborgu czy Zurychu. Prostota i skromność wybiją się na pierwszy plan w „Asystentce” w reżyserii Kitty Green (projekcja online). Niedawno prezentowany podczas festiwalu w Toronto film z wyczuciem operuje środkami wyrazu. W roli głównej zobaczyć można Julię Garner, znaną z serialu „Ozark” (Netflix).

Tegoroczna sekcja Coming of Age, która rok temu dołączyła do programu Festiwalu Kamera Akcja, przyniesie tym razem premierowy pokaz filmu „Slalom” Charlène Favier (projekcja offline i online), który znalazł się w oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu w Cannes. Ten doskonale skrojony film o „fabryce” mistrzów narciarstwa alpejskiego trafi do kin dopiero w 2021 r. Grono intrygujących tytułów domyka pokazu przedpremierowy „W co grają ludzie” Jenni Toivoniemi (projekcja online). Film porównywany do hitu Paola Genovese’a „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to słodko-gorzka historia o zagubionych ludziach, którzy nieubłaganie zbliżają się do „przełomowej” czterdziestki.

 

Jedyny festiwal filmowy tego sezonu w Łodzi – offline & online

Trwa sprzedaż karnetów na 11. FKA – jedyny festiwal filmowy w Łodzi, który odbędzie się tej jesieni. Festiwalowe emocje na żywo z gwarantowanym miejscem w sali kinowej umożliwia wyłącznie posiadanie KARNETU OFFLINE, dzięki któremu można uczestniczyć w projekcjach w Łódzkim Domu Kultury. Karnet daje również dostęp do pełnego repertuaru online za pośrednictwem festiwalowej platformy.

Ci, którzy wolą chłonąć niepowtarzalny program filmowy w zaciszu domowym, mogą wciąż nabywać KARNETY ONLINE. Uprawniają one do oglądania filmów w 4-godzinnych przedziałach czasowych i umożliwiają zapisy na wydarzenia specjalnie. Koszt pojedynczego seansu w karnecie online to tylko 3 zł (sic!), a dla filmoznawców i branży – 2,10 zł. 

--

11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 15 do 18 października 2020 w Łódzkim Domu Kultury oraz online. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. 

---

Załączone grafiki:

1.Kadr z filmu „Pod skórą”, reż. Jonathan Glazer

2.Kadr z filmu „Dark Waters”, reż. Todd Haynes

3.Kadr z filmu „Don Gilliam i Olbrzymy”, reż. Keith Fulton, Louis Pepe

4.Kadr z filmu „Slalom”, reż. Charlène Favier

5.Kadr z filmu „W co grają ludzie”, reż. Jenni Toivoniemi

6.Kadr z filmu „Nie tak miało być”, reż. Amanda Kernell

7.Kadr z filmu „Asystentka”, reż. Kitty Green

8.Grafika: karnety offline na 11. FKA 

Czytany 247 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 wrzesień 2020 14:14

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama