Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 05 październik 2020 12:08

Najstraszniejsza noc w roku: azjatyckie kino grozy powraca do kina Muranów!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Jak każe wieloletnia już tradycja, w ostatni weekend października Pięć Smaków zaprasza na filmową noc grozy! Będziemy odkrywać krwawe tajemnice indonezyjskiej dżungli, mierzyć się z koreańską epidemią zombie i szukać drastycznych sposobów na... poprawę urody.

 

Azjatycka Noc Grozy to coroczne święto mrocznych opowieści powstających w kinematografiach, które sztukę straszenia opanowały do perfekcji. Połączenie przerażających lokalnych legend z błyskotliwym użyciem kinowych środków budowania napięcia to znak rozpoznawczy azjatyckiego horroru - podobnie jak gładkie wplatanie tradycyjnych koszmarów w realia nowoczesnego świata, w którym odwieczne lęki nabierają nowego charakteru. W programie znajdzie się awangardowa animacja, długo oczekiwany sequel jednego z największych przebojów koreańskiego kina ostatnich lat oraz nowe dzieło indonezyjskiego mistrza kina gatunkowego.

Na mrożący krew w żyłach zestaw filmów Pięć Smaków zaprasza w tym roku dwukrotnie: w piątek 30 listopada i sobotę 31 listopada, tak, aby nawet w reżimie sanitarnym, przy dostępności tylko połowy miejsc na sali, wszyscy wielbiciele zabójczych obrazów mogli doświadczyć pełni strachu przed wielkim ekranem.

 

Na wszystkich widzów będzie czekał złowieszczy poczęstunek, który zapewnią Niigata Onigiri i ChaiKola.

Program

20:00 Półwysep / Peninsula, reż. Yeon Sang-ho, Korea Południowa 2020

22:00 Poczęstunek z ChaiKola

22:30 Córka przeklętej ziemi / Impetigore, reż. Joko Anwar, Indonezja 2019

00:30 Kropla piękna / Beauty Water, reż. Cho Kyung-hun, Korea Południowa 2020

 

piątek 30 października

sobota 31 października

Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5

Bilety: 66,6 zło

Bilety dostępne w sprzedaży online oraz w kasie Kina Muranów.

W kinie dostępne jest 120 miejsc. Uczestnicy wydarzenia proszeni są o przestrzeganie wytycznych sanitarnych.

Filmy wyświetlane będą w oryginalnej wersji językowej, z polskimi i angielskimi napisami.

 

Półwysep, reż. Yeon Sang-ho, Korea Południowa 2020

festiwale: Sitges, Reykjavik IFF

Korea została doszczętnie opanowana przez zombie i odizolowana od reszty świata. Pozostały w niej jednak rzeczy, na które wielu ostrzy sobie zęby - na przykład ukryte w opuszczonej ciężarówce torby z dwudziestoma milionami dolarów. Jung-seok dostaje zadanie odzyskania cennego ładunku. Okazuje się jednak, że na objętym ścisłą kwarantanną terenie oprócz nieumarłych mieszka ktoś jeszcze...

"Półwysep" to oczekiwana z niecierpliwością przez widzów na całym świecie kontynuacja jednego z największych koreańskich przebojów ostatnich lat, jakim był "Train to Busan". To potężna dawka postapokaliptycznego kina, która w czasach światowej pandemii i masowego zamknięcia wybrzmiewa jeszcze mocniejszym przesłaniem. Mroczna i dynamiczna narracja nie pozwala na złapanie tchu, mrugając okiem w stronę "Mad Maxa" czy "Ucieczki z Nowego Jorku". Imponująca realizacyjnie, pulsująca podróż przez zwielokrotniony zombie-koszmar to mocne emocjonalne doświadczenie i niezwykły popis filmowego rzemiosła.

 

Córka przeklętej ziemi

Impetigore / Perempuan Tanah Jahanam

reż. Joko Anwar, Indonezja 2019, 106'

festiwale: Sundance FF, IFF Rotterdam, Göteborg FF, Far East Film Festival, Bucheon International Fantastic FF

Maya pracuje w budce poboru opłat na autostradzie i w tym klaustrofobicznym miejscu przeżywa w nocy koszmar - atakuje ją maczetą niezrównoważony, obcy mężczyzna. Zanim zostanie powstrzymany, zagadkowo wspomni o miejscu pochodzenia dziewczyny. Maya postanawia odwiedzić rodzinną wioskę, licząc zarazem, że czeka tam na nią spadek. Zabiera ze sobą Dini, najlepszą przyjaciółkę. Wyprawa do ponurego domu, ukrytego w gęstej jawajskiej dżungli, już na dzień dobry zrodzi kilka niepokojących pytań: gdzie podziewają się miejscowe dzieci? Dlaczego na cmentarzu jest tak wiele grobów? I czemu mieszkańcy są tak mało gościnni?

 

Kropla piękna

Beauty Water / Gigigoegoe Seonghyeongsu

reż. Cho Kyung-hun, Korea Południowa 2020, 85'

festiwale: Bucheon International Fantastic FF; Fantasia International FF, New York Asian FF; Sitges

Yeji jest makijażystką, pracującą dla kapryśnej celebrytki, która swoje frustracje lubi rozładowywać na podwładnych, niewybrednie wytykając im niedoskonałości urody. Udręczona kolejnymi życiowymi niepowodzeniami bohaterka zaczyna obarczać za nie własny wygląd i coraz głębiej pogrąża się w depresji. Niespodziewanie na jej progu pojawia się anonimowa przesyłka z tajemniczym kosmetykiem, który obiecuje magiczną metamorfozę. Efekty działania specyfiku są zaiste spektakularne, ale jaką cenę trzeba będzie zapłacić za olśniewające piękno?

Adaptacja popularnego sieciowego komiksu to przykład kwitnącej w ostatnich latach autorskiej, niezależnej koreańskiej animacji. Przeznaczona zdecydowanie dla dorosłego widza fabuła to połączenie mrocznej surrealistycznej baśni i krwawego body-horroru, a zarazem druzgocąca satyra na niebotycznie wywindowane standardy piękna w dzisiejszej Korei i internetowo-medialną kulturę opartą na wygładzonych do granic możliwości wizerunkach.

 

14. AFF Pięć Smaków

14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w formie hybrydowej: zarówno w warszawskich kinach, jak i na specjalnej internetowej platformie video. Od 25 listopada do 2 grudnia widzowie z całej Polski będą mieli okazję odkrywać różnorodne oblicza kinematografii Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Karnety już w sprzedaży!

Czytany 230 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 październik 2020 12:12

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież