cinema.pl Festiwale

środa, 07 październik 2020 16:24

George Clooney wśród rozmówców LFF Screen Talks

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Londyński Festiwal Filmowy, podobnie jak wszystkie inne, to nie tylko czerwone dywany, galowe projekcje i prestiżowe nagrody. To również okazja spotkania ulubionych reżyserów i aktorów. W tym roku, roku koronawirusa, jest inaczej. 

 

Jeszcze w ubiegłegłym roku londyńscy wielbiciele filmu od rana wyczekiwali przed sztandarowym kinem Odeon w Leicester Square na wieczorem paradujące po czerwonym dywanie gwiazdy, by zrobić sobie selfie z ekranowymi ulubieńcami. Akredytownani dziennikarze też potrzebowali dodatkową ‘smyczkę’, żeby dostać się do wcześniej wyznaczonych miejsc. 

W tym roku, pierwszy raz w jego historii, Londyński Festiwal Filmowy jest głównie wirtualny. Jedynie garstka filmów będzie pokazana w kinach. Projekcje otwierające i zamykające imprezę odbędą się w Southbank, bez czerwonych dywanów. W pozostałych sześciu kinach stolicy, współpracujących z festiwalem, także obowiązywać będą zasady zapewniające bezpieczeństwo kinomanów.

Większość filmów i wszystkie towarzyszące festiwalowe wydarzenia będzie można oglądać na streamingowej platformie Brytyjskiego Instytutu Filmowego – BFI Player oraz na kanale BFI YouTube.  Projekcje długiego metrażu są płatne, ale wirtualne spotkania (Screen Talks) z twórcami i gwiazdami kierownictwo festiwalu udostępniło całemu światu za darmo. 

Serię Screen Talks rozpocznie już w czwartek (8 października) Leticia Wright, brytyjska aktorka gujańskiego pochodzenia, której rola Shuri w ‘Carnej Panterze’ przyniosła międzynarodową sławę oraz wiele nominacji i nagród m.in. Teen Choice dla ulubionej aktorki w filme science-fiction. Podczas spotkania aktorka z pewnością opowie o kolejnej wspaniale zagranej głównej roli. Tym razem Write wcieliła się w historyczną postać Althei Jones-Lecointe, jednej z bohaterek najnowszego filmu Steve’a McQueena ‘Mangrove’. W ubiegłym roku BAFTA uznała Leticię Write największą aktorską nadzieją kina, przyznając jej nagrodę 'Rising Star'.

Tego samego wieczoru odbędzie się ‘rozmowa ekranowa’ z amerykańską multidyscyplinarną artystką, Mirandą July. Choć w 2004 roku znalazła się na pierwszym miejscu listy Filmmaker Magazine 25 nowych twarzy niezależnego kina, jej twórczość często wybiega poza srebrny ekran. July jest performerką i pisarką. Tworzy również instalacje dźwiękowe i rzeźby interaktywne. Sławę reżyserską osiągnęła dzięki pierwszemu autorskiemu filmowi ‘Ty i ja, i wszyscy, których znamy’. Obraz nagrodzony został Specjalną Nagrodą Jury w Sundance, Złotą Kamerą i Nagrodą Krytyków za najlepszy debiut reżyserski w Cannes. Cieszył się tez ogromnym uznaniem na festiwalach w San Francisco, Filadelfii i Sztokholmie. Jej nowa produkcja ‘Kajillionaire’, która znalazła się w programie londyńskiego festiwalu, będzie pokazana w Polsce podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty. Jest to przewrotna komedia kryminalna opowiadająca o parze oszustów, których celem życiowym jest wychowanie córki tak, by radziła sobie w życiu w każdej sytuacji – oczywiście przy pomocy oszustwa i kradzieży.

Piątkowy (9 października) Screen Talk uszczęśliwi miłośników azjatyckiego kina. Weźmie w nim udział przedstawiciel tak zwanej ‘drugiej tajwańskiej nowej fali’, Tsai Ming-liang. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych, mistrz powolnego kina, znany jest polskim widzom z takich filmów jak ‘Wędrówka na Zachód’ czy ‘Twarz’, by wymienić tylko dwa z jego bogatego dorobku. Tsai Ming-liang zadediutował ‘Buntownikami neonowego boga’ w 1992 roku. Film zebrał wtedy nagrody na festiwalach w Tokio i Turynie. Kolejnym produkcjom przyznawano systematycznie najwyższe trofea festiwalowe: ‘Niech żyje miłość’ – Złoty Lew, ‘Bezpańskie psy’ – Wielka Nagroda Jury (również w Wenacji), ‘Dziura’ – FIPRESCI w Cannes, ‘Rzeka’ i ‘Kapryśna chmura’ – Srebrne Niedźwiedzie w Berlinie.... Lista jest bardzo długa. Wymieniany często wśród dwudziestu najlepszych reżyserów na świecie, Tsai Ming-liang tworzy kino autorskie o specyficznym klimacie. Długie ujęcia, liczne zbliżenia, proste fabuły oraz powtarzające się tematy braku komunikacji między bohaterami, ich załamania emocjonalne wynikające z frustracji seksualnych czy braku miłości charakteryzują jego oryginalny styl. Poczas spotkania, reżyser będzie mówił o czterdziestoletniej karierze oraz swoim najnowszym, nagrodzonym specjalną nagrodą jurowów Teddy w tegorocznym Berlinale, dramacie zatytułowanym ‘Rizi’ (‘Dni’).

Kilka dni temu, dyrektor artystyczny festiwalu, Tricia Tuttle, ogłosiła wiadomość, że w programie tegorocznych festiwalowych Screen Talks weźmie udział George Clooney. Wirtualne spotkanie z częstym gościem największego wydarzenia filmowego w Londynie odbędzie się w niedzielę, 18 października, o godzinie 16:00 czasu brytyjskiego. Tematem rozmowy będzie nie tylko znakomita kariera aktorska Clooney’ego, ale także jego powrót do reżyserii. Po trzyletniej przerwie, spowodowanej prawdopodobnie nieudaną produkcją ‘Suburbicon’, Clooney znów stanął po drugiej stronie kamery. Tym razem, idąc w ślady m.in. Martina Scorsese czy Guillermo del Toro, we współpracy z gigantem streamingowym, Netfiks. Wynikiem jest adaptacja debiutanckiej powieści Lily Brooks-Dalton ‘Dzień dobry, północy’. Clooney nie tylko reżyseruje film, ale także wciela się w postać głównego bohatera, samotnego naukowca prowadzącego badania w Arktyce. Augustine podejmuje próby nawiązania kontaktu z załogą wracającego na Ziemię statku kosmicznego w celu uratowania jej przed tajemniczą katastrofą. Miejmy nadzieję, że film okaże się tak dobry jak ‘Idy marcowe’ czy ‘Good Night, and Good Luck’.

O pozostałych Screen Talks już za chwilę.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VOL6VzO33lM

https://www.youtube.com/user/BritishFilmInstitute

 

Ewa Cieplińska-Bertini

 

Czytany 261 razy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama