cinema.pl Festiwale

piątek, 09 październik 2020 16:57

ANIOŁY I FLISAK, czyli kto dostanie specjalne nagrody w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Za kilka dni startuje kolejna edycja MFF TOFIFEST. Jak co roku na festiwalu zostaną wręczone ANIOŁY za niepokorność twórczą oraz FLISAK. - Tegorocznych artystów, których honorujemy naszą najważniejszą nagrodą Złotego Anioła za niepokorność twórczą, łączy obok niezależności i talentu jedno: niezwykła pracowitość. Stoją daleko od kolorowych magazynów plotkarskich, nie rzucają wzniosłych słów. Są konsekwentni, uzdolnienie, unikatowi. Przypominają, na czym polega prawdziwe aktorstwo - mówi Kafka Jaworska.

 

ANIOŁY I FLISAK, czyli kto dostanie specjalne nagrody w ToruniuAGATA BUZEK

Uzasadnienie przyznania Złotego Anioła za niepokorność twórczą na 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze:

- Talent, piękno, konsekwencja. Niczego więcej nie trzeba, by wyjaśnić dlaczego najważniejsza nagroda wędruje do Agaty - mówi Kafka Jaworska.

Agata Buzek magnetyzuje publiczność swoją silną osobowością oraz intrygującą i bardzo oryginalną urodą. Jest także osobą bardzo szanowaną w świecie artystycznym za konsekwentne i bezkompromisowe podejście do swojej kariery zawodowej. Od wielu lat doskonali swój warsztat aktorski, a jednocześnie jest niezwykle uważna w doborze produkcji filmowych, w których występuje.

Jej talent doceniło już wielu wielkich reżyserów z Polski i z zagranicy, jury na konkursach filmowych, a także ― co zdecydowanie najważniejsze ― sama publiczność. W swoim dorobku ma współpracę z takimi uznanymi artystami, jak Peter Greenaway, Marleen Goris, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Steven Knight, Anne Fontaine, Claire Denis czy Peter Mullan. Za rolę Klary w Zemście w reżyserii Andrzeja Wajdy otrzymała nominację do Orłów ― Polskiej Nagrody Filmowej. W czasie 34. edycji FF w Gdyni otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki oraz Orła – Polską Nagrodę Filmową za rolę w filmie Rewers w reżyserii Borysa Lankosza (film był polskim kandydatem do Oscara). 

Jej aktorska wszechstronność jest wprost niezwykła. Grała role w komediach, tragediach, filmach kostiumowych oraz produkcjach współczesnych. W tym samym filmie potrafiła przekonująco wcielić się w młodą dziewczynę, a zaraz potem w starszą panią. Aktorka gra również w przedstawieniach wystawianych w teatrach klasycznych, alternatywnych i stricte niezależnych. Jej inteligencja, wdzięk, takt i poczucie humoru sprawiają, że wypada autentycznie zarówno w roli czołowej prezenterki w czasie wystawnego koncertu w Teatrze Narodowym, jak i w roli aktorki w przestawieniu teatru ulicznego lub w happeningach. 

Agata Buzek nie szczędzi także wysiłków w działaniach na rzecz zmiany świata na lepsze. Jest współzałożycielką Fundacji Arteria (www.arteria.art.pl), która realizuje projekty z pogranicza sztuki oraz działań społecznych i edukacji. Była obserwatorką w czasie pierwszych demokratycznych wyborów prezydenckich na Ukrainie. Aktorka wspiera ponadto projekt Solidarni z Białorusią i została ambasadorką Polskiej Akcji Humanitarnej, angażując się w budowę studni na terenie Sudanu. Współpracuje także z fundacją Viva, która walczy o prawa zwierząt. Ze schroniska dla zwierząt przygarnęła dwa wyjątkowe psy: Brysię i Mambo. Aktorka urodziła się i wychowała w Gliwicach. Wychowywano ją w duchu takich wartości jak szacunek do ciężkiej pracy, otwartość i szczerość, co można łatwo potwierdzić, widząc jej działania podejmowane w dowolnej dziedzinie.

 

ŁUKASZ SIMLAT

- To aktor, który dawno dostałby Oscara, gdyby urodził się w Hollywood. Diabelsko zdolny, jeden z najbardziej zapracowanych polskich aktorów, niebojący się trudnych ról, wierny dużemu ekranowi od zawsze i zdaje się na zawsze - mówi Kafka Jaworska.

Łukasz Simlat urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2007 roku występował w Teatrze Powszechnym, a w latach 2012–2016 w warszawskim Teatrze Studio. Był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne i teatralne. Zadebiutował w 2000 roku drugoplanową rolą w serialu telewizyjnym Dom. Przez pewien czas grał większe role w filmach i serialach telewizyjnych (np. w Warszawie czy Oficerze). Stworzył ciekawe kreacje w licznych filmach fabularnych, takich jak: Wszyscy jesteśmy Chrystusami (reż. Marek Koterski), Hania (reż. Janusz Kamiński), Lincz (reż. Krzysztof Łukasiewicz), Odwaga (reż. Greg Zgliński), Zjednoczone Stany Miłości (reż. Tomasz Wasilewski; w 2016 roku nagrodzony za najlepszą rolę drugoplanową), Amok (reż. Kasia Adamik; w 2017 roku nagrodzony Złotymi Lwami na FF w Gdyni za najlepszą męską rolę drugoplanową), Kamerdyner (reż. Filip Bajon), 7 uczuć (reż. Marek Koterski), Fuga (reż. Agnieszka Smoczyńska; nagroda na Festiwalu Sztuki Filmowej we Wrocławiu za najlepszą rolę męską). Na ekrany kin weszły niedawno kolejne filmy z jego udziałem: (Nie)znajomi (reż. Tadeusz Śliwa) oraz Boże Ciało (reż. Jan Komasa) ― polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Aktor dostał za rolę w tym filmie Orła — Polską Nagrodę Filmową za najlepszą drugoplanową rolę męską. Udział w filmie Żelazny most (reż. Monika Młodzianowska), w którym zagrał jedną z wiodących ról, przyniósł mu nagrodę za rolę męską na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa „Złoty Szczeniak”. W 2020 roku stworzył ważną kreację w Śniegu już nigdy nie będzie (reż. Małgorzata Szumowska), jednym z polskich kandydatów do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

 

Flisak TOFIFEST

Roma Gąsiorowska urodziła się w Bydgoszczy w 1981 roku. Już w liceum założyła z przyjaciółmi amatorski teatr. Ukończyła PWST w Krakowie, a podczas studiów debiutowała na scenie, w telewizji i filmie. Od 2003 roku współpracuje z Teatrem Rozmaitości w Warszawie z takimi reżyserami jak m.in. Grzegorz Jarzyna, Przemysław Wojcieszek, René Pollesch, Kornél Mundruczó, Mikołaj Grabowski czy Michał Borczuch. Jej debiutem ekranowym była komediowa Pogoda na jutro w reż. Jerzego Stuhra. Rok później tj. w 2004 roku, zagrała w obsypanej nagrodami etiudzie Agnieszki Smoczyńskiej 3 Love, a w 2006 roku przyszła pierwsza jej doceniona przez krytyków rola w Odzie do radości. W 2009 roku była nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Zagrała wówczas jedną z najważniejszych swoich dotychczasowych ról w filmie Wojna polsko-ruska w reż. Xawerego Żuławskiego, za którą otrzymała „Złotego Szczeniaka” za drugoplanową kobiecą kreację aktorską. Złote Lwy za pierwszoplanową rolę kobiecą przyniosła jej kreacja w Ki w reż. Leszka Dawida. Zagrała także w Sali samobójców (2011) w reż. Jana Komasy, tworząc znakomity duet ekranowy z Jakubem Gierszałem. Wcielała się niejednokrotnie w role komediowe, często w filmach, które odnosiły potem wielki sukces frekwencyjny w polskich kinach — m.in. w Listach do M. (2011) i Listach do M. 2 (2015). Zagrała także w takich produkcjach, jak: Plan B w reż. Kingi Dębskiej, Ciemno, prawie noc w reż. Borysa Lankosza oraz Serce nie sługa w reż. Filipa Zylbera. W 2012 roku założyła prywatną szkołę aktorską AktoRstudio. Prowadzi w niej wspólnie z innymi aktorami kursy dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

Czytany 526 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 październik 2020 17:13

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama