cinema.pl Festiwale

środa, 14 październik 2020 11:10

Festiwalowe spotkania ekranowe w Londynie

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Podczas tegorocznego festiwalu, kinomani nie tylko w Londynie, ale na całym świecie - bez biletów i kolejek - mają dostęp do bardzo popularnych i w poprzednich latach całkowicie wyprzedanych spotkań z twórcami kina. Spotkania odbywają się wirtualnie – na YouTube. Link poniżej.

 

W ubiegłą niedzielę brytyjski muzyk (‘Microscope and Cashmere’), raper (Sweat Shop Boys) i aktywista, Riz Ahmed, opowiadał o początkach swojej stratosferycznej kariery aktorskiej (Emmy nagroda za rolę w telewizyjnym serialu ‘Długa noc’ – w roku 2016) oraz pokazanym podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie, najnowszym filmie, ‘Mogul Mowgli’, który zrealizował we współpracy z Bassam Tariq’em. Ahmed gra w nim mieszkającego w Nowym Jorku brytyjskiego muzyka o pakistanskich korzeniach. Jego życie wywraca się do góry nogami, kiedy dowiaduje się, że choruje na nieuleczalną chorobę.

Polscy kinomani znają Riz Ahmeda z takich produkcji jak fantastycznonaukowy film akcji ‘Venom’ (Marvel Comics), ‘Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie’ oraz pokazanych w 2011 roku w sekcji Odkrycia na Festiwalu Off Plus Camera ‘Czterech Lwów’. Wielkim powodzeniem cieszył się, również z jego udziałem, pokazany w tym samym roku film Michael’a Winterbottom ‘Triszna. Pragnienie miłości’. 

W środę, 14 października, przed kamerami kanału BFI YouTube, zasiądzie światowej sławy niemiecki reżyser, Christian Petzold. Będzie mówił o jego kolejnym filmie ‘Undine’. 

Petzold jest jednym z najznakomitszych europejskich reżyserów naszych czasów, twórcą należącym do nowatorskiego nurtu filmowego zwanego Berlińską Szkołą. Jego filmy są regularnie pokazywane podczas najważniejszych festiwali m.in. w Berlinie, Wenecji i San Sebastián. Największy rozgłos przyniósł mu nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na 62. MFF w Berlinie i nominowany do Oscara film zatytołowany ‘Barbara’. Film jest wstrząsającą opowieścią o losach prześladowanej lekarki pracującej na terenie ówczesnego NRD. Petzold zaprezenrował go polskiej publiczności osobiście podczas Tygodnia Kina Niemieckiego w Krakowie w 2012 roku.

Najnowszy obraz Petzolda ‘Undine’ jest ciekawym romansem, w którym losy współczesnych kochanków determinowane są nordyckim mitem. Jego bohaterka, Undine Wibeau jest historyczką prezentującą w jednym z berlińskich muzeów historię miasta – przed i po zjednoczeniu Niemiec. Undine jest również Ondyną, boginką jezior i rzek, która karze śmiercią zdradzających ją kochanków. Film pokazany był w Polsce latem podczas 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz w internetowej (z powodu epidemii koronawirusa) wersji 26. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów.

W czwartek, 15 października, miłośnicy muzyki i filmu będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z amerykańskim multidyscyplinarnym artystą Davidem Byrne. To z okazji pokazu wyreżyserowanej przez Spike’a Lee filmowej wersji broadwayowskiego spektaklu, który powstał na kanwie pierwszego od czternastu lat całkowicie solowego albumu artysty ‘American Utopia’ oraz towarzyszących mu koncertów. Jednym z przystanków kilkunastomiesięcznej światowej trasy była Polska i niepowtarzalny koncert podczas gdyńskiego festiwalu Open’er w lipcu w 2018 roku.

David Byrne jest legendą alternatywnego rocka i post-punku. Najbardziej rozpoznawany jako założyciel i frontman kultowego zespołu Talking Heads, jest także pisarzem, entuzjastą kolarstwa, aktywistą działającym na rzecz demokracji i praw człowieka, producentem muzycznym oraz kompozytorem muzyki filmowej. Za muzyczną oprawę ‘Ostatnigo cesarza’  Bernardo Bertolucciego, skomponowaną razem z Ryuichi Sakamoto i Cong Su, dostał statuetkę Oscara. 

W przedostatniej rozmowie LFF, w sobotę, 17 października, weźmie udział meksykański reżyser Michel Franco. Jedenaście lat temu zaszokował kinomanów i krytyków filmowych debuitem zatytułowanym ‘Daniel i Ana’. Kolejna produkcja Fnanco ‘Pragninie miłości’ otrzymała główną nagrodę w sekcji ‘Un Certain Regard’ podczas 65. MFF w Cannes. Jego najnowszy film, ‘Nowy porządek’, jest jednym z ważniejszych przykładów współczesnego zaangażowanego kina latynoamerykańskiego. Jest wstrząsającą kroniką różnic klasowych, które prowadzą do tragicznych w skutkach zamieszek. Jurorzy tegorocznego festiwalu w Wenecji, pod przewodnictwem Cate Blanchett, przyznali meksykańskiemu thrillerowi Srebrnego Lwa. Polscy miłośnicy kina będą mogli zobaczyć film Michela Franco na tegorocznych Nowych Horyzontach. A Screen Talk z jego reżyserem, jak i pozostałymi uczestnikami programu 64. Londyńskiego Festiwalu Filmowego, na kanale YouTube:

https://www.youtube.com/results?search_query=bfi+screen+talk 

 

Ewa Cieplińska-Bertini

 

Czytany 259 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 październik 2020 11:16

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama