Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Festiwale

środa, 21 październik 2020 11:41

Dwa tytuły NEXT FILM w Konkursie Głównym 45. FPFF w Gdyni

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

8 grudnia rozpocznie się najważniejsze wydarzenie polskiego świata filmowego – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W Konkursie Głównym festiwalu znalazły się dwa filmy dystrybuowane przez NEXT FILM. „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” (reż. Maciej Kawulski) oraz „Tarapaty 2”  (reż. Marta Karwowska) będą walczyć o Złote Lwy. Tegoroczna, 45. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 8-12 grudnia. 

 

„Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami drugi film Macieja Kawulskiego. To błyskotliwe kino gangsterskie, które podbiło serca widzów – przyciągnęło do kin ponad 1 mln 135 tysięcy widzów, uzyskało wysoką ocenę użytkowników Filmwebu (7,5), przez długi czas utrzymywało się w TOP 10 polskiego Netflixa (gdzie nadal można obejrzeć film), po premierze DVD szybko znalazło się na pierwszym miejscu sprzedaży w sieci Empik. Film był nominowany do Orłów – Polskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepsza charakteryzacja (nominacja dla Karoliny Kordas). Pierwszy film reżysera, „Underdog”, zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu Młodzi i Film. W „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” roli głównej wystąpił Marcin Kowalczyk. W pozostałych rolach m.in.: Tomasz Włosok, Natalia Szroeder, Natalia Siwiec, Józef Pawłowski, Jan Frycz, Janusz Chabior oraz Adam Woronowicz. Producentem filmu jest OPEN MIND PRODUCTION SP. Z O.O. SK Maciej Kawulski, Tomasz Wardyn.

„Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” to film o przyjaźni i miłości w czasach, w których pozwolenie sobie na emocje może okazać się tragiczne w skutkach. W życiu Bohatera liczą się tylko dwie osoby – najbliższy przyjaciel i ukochana kobieta, a światem jego interesów rządzi przemoc. Akcja filmu zaczyna się w latach 70-tych – już wtedy młody Bohater wie, że adrenalina smakuje bardziej niż mleko w proszku. Z czasem odkrywa też pragnienie pieniędzy, władzy i bycia ponad prawem. Rozpoczyna się transformacja, a jego gangsterski talent rozkwita. Wspólnie z przyjacielem buduje własną armię. Oparta na faktach historia Bohatera po raz pierwszy pokazuje prawdziwe oblicze polskich mafiosów: zaczynali w kreszowych dresach i stworzyli organizację przestępczą, która przez chwilę panowała nad całym krajem. Finał tej historii nie został jednak napisany pociskami i krwią – czasem słowo rani mocniej niż kula, a miłość i przyjaźń mogą być lekarstwem, nawet w najbardziej okrutnych rękach.

 „Tarapaty 2” w reżyserii Marty Karwowskiej to kontynuacja największego hitu polskiego kina familijnego po 1989 roku. Film przed kilkoma dniami zdobył nagrodę Europejskiego Jury Dziecięcego Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Schlingel w Chemnitz w Niemczech – najważniejszą nagrodę tego festiwalu. Był również prezentowany na Cinekid Festival w Amsterdamie, największym międzynarodowym festiwalu filmów i nowych mediów dla dzieci. Wcześniej brał udział w Konkursie Głównym Kina Dzieci  (jako pierwszy polski film w siedmioletniej historii festiwalu). W filmie występują Pola Król, Mia Goti oraz Kuba Janota-Bzowski. Partnerują im Joanna Szczepkowska, Marta Malikowska, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Ziętek oraz Sandra Korzeniak. Film jest produkcją Koi Studio, na czele z Agnieszką Dziedzic, producentem wykonawczym i koproducentem jest Tomek Morawski z Haka Films.  „Tarapaty 2” wciąż można oglądać w polskich kinach.

„Tarapaty 2” to opowieść o szalonej wakacyjnej przygodzie i zaskakującej zagadce kryminalnej. Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta, a o kradzież zostaje fałszywie oskarżona ciotka Julki – dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Zgrany duet rozpoczyna śledztwo, ale na horyzoncie pojawia się Felka, zwariowana 12-latka, a razem z nią kłopoty. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej. „Tarapaty 2” to historia dla całej rodziny, która mówi o tym, że nie da się uwierzyć w przyjaciela, dopóki nie uwierzy się w siebie. A także o tym, że przyjaźń wystawiona na próbę może stać się jeszcze mocniejsza.\

Czytany 450 razy Ostatnio zmieniany środa, 21 październik 2020 14:38

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież