cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 16 listopad 2020 11:29

Konkurs Etiud i Animacji 2020 - Etiuda&Anima 2020

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Emocje związane z zeszłoroczną 26. edycją Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima jeszcze nie opadły, a już szykuje się kolejna uczta dla kinomanów. Szczególnie dla tych, którzy preferują oglądać filmy w domowym zaciszu. W trakcie pandemicznego lockdownu 27. odsłona święta etiudy i animacji w wersji on-line zabierze uczestników festiwalu w podróż dookoła świata.

 

Nie ma wątpliwości co do tego, że źródłem największej ekscytacji będą dwa konkursy, stanowiące trzon festiwalu. Pierwszy z nich, Etiuda, to niezwykła okazja dla studentów szkół filmowych i artystycznych. Stawką jest nie tylko Grand Prix, czyli Złoty Dinozaur. Uczestnictwo w konkursie Etiuda niejednokrotnie okazało się dla młodych reżyserów przepustką do wspaniałej kariery. Równie prestiżowo prezentuje się Złoty Jabberwocky, główna nagroda w kategorii Anima. Tym razem w szranki staną studenci, profesjonaliści i twórcy niezależni. W tym roku miłośnicy krótkich form filmowych mają w czym wybierać.

Statuetki Konkursu Etiuda

Do konkursu Etiuda zakwalifikowało się 31 filmów z 16 krajów. W konkursie zobaczymy między innymi etiudy z Hongkongu, Izraela, Szwecji, a nawet Filipin. Polskę godnie reprezentuje Efekt halo, film Patrycji Polkowskiej, studentki Szkoły Filmowej w Łodzi. Decyzję o przyznaniu Złotego Dinozaura podejmie międzynarodowe jury w czteroosobowym składzie, a wśród nich Mark Ther z Czech i Tomasz Wolski. W gronie specjalistów zasiądzie również Marcin Koszałka, autor zdjęć do filmów Borysa Lankosza, takich jak Rewers (2009) czy Ciemno, prawie noc (2019), a także reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych między innymi Takiego pięknego syna urodziłam (1999) i Czerwonego pająka (2015). Jury przewodniczy Anca Damian z Rumuni, reżyserka pięknej animacji Marona – psia opowieść (2019), scenarzystka i producentka filmów dokumentalnych poświęconych sztuce.

Statuetki Konkursu Anima

Nie mniej interesująco prezentuje się konkurs Anima. Przed jurorami stoi prawdziwe wyzwanie, bowiem aż 53 twórców ubiega się o miano zwycięzcy. Nie zawiedli też polscy twórcy, którzy w konkursie animacji zaprezentują aż 7 tytułów. Wśród nich Cykl (reż. Julia Benedyktowicz), Łowy (reż. Mateusz Jarmulski) i Jestem tutaj (reż. Julia Orlik). O przyznaniu Złotego Jabberwocky'ego zadecyduje czwórka ekspertów. Jednym z nich jest związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej Andrzej Orzechowski, reżyser i scenarzysta ponad 70 filmów, między innymi pełnometrażowego Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie (1986). W jury zasiądą również niezależna producentka i reżyserka filmów animowanych Dahee Jeong z Korei Południowej oraz Szwedka Anna Mantzaris, która pracowała z Wesem Andersonem przy Wyspie psów (2018). Na czele grupy specjalistów stoi Andrzej Pągowski, wielokrotnie nagradzany przedstawiciel kolejnego pokolenia polskiej szkoły plakatu, a także autor plakatu zeszłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2019.

Statuetki Konkursu Anima.PL

Kto w tym roku otrzyma Dinozaury I Jabberwocky? Odpowiedź na to pytanie poznamy w przedostatni dzień festiwalu podczas gali zakończenia. Pewne jest jedno: 27. edycja festiwalu Etiuda&Anima nie pozwoli nam na jesienną nudę.

 

Szczegółowy program festiwalu:

https://etiudaandanima.pl/program/

 

Bilety i karnety:

Cennik biletów i karnetów:

https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety-2020/

 

Kup karnety: 

https://www.bilety24.pl/online/karnet-etiuda-anima-2020-na-pokazy-filmowe-w-dniach-17-22-11-2020-62656

 

Kup bilety: 

https://www.bilety24.pl/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932.html

 

Regulamin VOD:

https://etiudaandanima.pl/regulamin-uslugi-vod/

Czytany 242 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 listopad 2020 11:32

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama