cinema.pl Festiwale

piątek, 20 listopad 2020 12:43

"Dziura w głowie" na paryskim festiwalu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Film „Dziura w głowie” w reżyserii Piotra Subbotko z Bartłomiejem Topą w roli głównej otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury podczas 15 edycji festiwalu “L’Europe Autour de l’Europe” w Paryżu.

"Dziura w głowie" na paryskim festiwalu"Dziura w głowie" opowiada o aktorze, który jeździ z trupą teatralną po wschodniej Polsce.

Kiedy wraca do rodzinnej wsi i umierającej matki, zastaje w domu upośledzonego mężczyznę. Próba rozszyfrowania tajemniczej postaci staje się jego obsesją, prowadząc do nieoczekiwanego finału.

Oprócz Bartłomieja Topy w filmie wystąpili m.in.: Sandra Korzeniak, Andrzej Szeremeta, Ewa Dałkowska, Zygmunt Malanowicz, Marta Zięba, Teresa Marczewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Piotr Skiba. Zdjęcia do filmu stworzył Wojciech Staroń (laureat m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2011 za film "Nagroda"). Autorem muzyki jest światowej sławy kompozytor Paweł Szymański.

"Dziura w głowie" była realizowana na Dolnym Śląsku oraz Podlasiu. Producentem filmu współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jest Lambros Ziotas i Argomedia („Papusza”). Koproducentami: Wajda Studio, D 35 i Studio Filmowe Wrocław. Za dystrybucję odpowiada Holly Pictures.

„Dziura w głowie” miała światową premierę w głównym konkursie MFF w Szanghaju. Film był dotychczas pokazywany na wielu festiwalach m.in. w Gdyni, Pune, Rhode Island czy São Paulo i zdobył kilka nagród. Film został też nominowany przez Gildię Reżyserów Polskich do finału Nagrody im. Krzysztofa Krauze za rok 2019.

Francuski festiwal “L’Europe Autour de l’Europe” prezentuje kino autorskie z Europy. W poprzednich edycjach ze swoimi filmami gościli tu m.in. Carlos Saura, Jan Troell, Neil Jordan, Jonas Mekas czy Márta Mészáros. Z powodu pandemii tegoroczny festiwal odbywał się w formule online. Nagrodzone filmy zostaną pokazane 27 listopada.

Polską premierę kinową "Dziura w głowie" miała jesienią ubiegłego roku. W tej chwili film można wciąż oglądać na portalu Netflix.

 

Czytany 246 razy Ostatnio zmieniany piątek, 20 listopad 2020 13:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama