cinema.pl Festiwale

środa, 30 grudzień 2020 17:59

Azjatycki Sylwester: rozpoczynamy jutro!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już jutro rozpoczynamy długi sylwestrowy weekend z azjatyckim kinem! Rok 2020 pożegnamy sześcioma znakomitymi filmami - crème de la crème dotychczasowych edycji Pięciu Smaków plus przebojowym bonusem z Malezji. Filmy będą dostępne od czwartku 31 grudnia od godziny 16:00 do niedzieli 3 stycznia do północy. Idealnym dopełnieniem noworocznego weekendu są playlisty przygotowane specjalnie z tej okazji przez festiwal Radio Azja!

 

Sylwestrowe playlisty od Radia Azja

Noworoczne pokazy filmowe warto połączyć z odpowiednią muzyką. Prezentujemy cztery playlisty przygotowane przez partnerski festiwal Radio Azja - wydarzenie muzyczne, które od roku 2013 przybliża dokonania niezależnych twórców z Azji Południowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. W ramach festiwalu na scenach warszawskich klubów i teatrów zabrzmiały między innymi śpiewy buddyjskich mnichów i ekstatyczne zawodzenia koreańskich rockmanów, dzikie pieśni chińskich stepów i jęki płonącej wiolonczeli, arcydzieła minimalizmu i jazzowe akrobacje, synth-popowe podkłady i zbuntowany tajski soul. Kolejna edycja wydarzenia, która odbędzie się po rocznej przerwie, zaplanowana została na grudzień 2021.  

Waq Waq Kingdom na Festiwalu Radio Azja w 2019 r.

Muzyczne kompilacje Radia Azja dostarczą wyjątkowych, energetycznych, imprezowych rytmów na sylwestrowy wieczór i kojących dźwięków na pierwsze styczniowe poranki! Na falach radioazjowego Spotify można posłuchać tanecznej muzyki w klimacie 60-tych i 70-tych z Indonezji, Japonii, alternatywnych hip-hopowych kawałków z Indii, Korei i Wietnamu, słodkich, wpadających w ucho piosenek z gitarą, a także psychodelicznych i hipnotyzujących kompozycji, które są swoistą podróżą w odległe zakątki Azji. Każda playlista to ponad cztery godziny starannie wyselekcjonowanych utworów, zaskakujące fuzje gatunków i nieoczywiste motywy, które uświadamiają, jak wiele ciekawej muzyki jest jeszcze do odkrycia!

Radio Azja Retro Sounds to utwory z lat 60-tych i 70-tych z Japonii, Korei, Kambodży czy Wietnamu. Taneczne rytmy z elementami psychodelicznego rocka, dawne, pełne słodyczy melodie i ich nieco zaskakujące współczesne interpretacje.

Radio Azja Hip-hop Beats prezentuje wybranych artystów alternatywnej i mainstreamowej sceny hip-hopowej z Indii, Japonii, Wietnamu, Korei i Malezji. Intrygujace i nieoczywiste połączenia hip-hopowych rytmów z jazzem, funky i lokalnym brzmieniem. 

Radio Azja Soothing Sounds jest doskonałą propozycja na spokojny wieczór lub leniwy poranek. Kojące dźwięki i melodyjne utwory w wykonaniu najciekawszych artystów scen alternatywnych z Indii, Malezji, Japonii, Korei i Nepalu.

Radio Azja Deep Trip to propozycja dla wielbicieli minimalizmu, długich dźwięków, zapętlonych motywów i brzmień eksperymentalnych. Wśród wybranych artystów usłyszeć można twórców, którzy pojawili się juz w programie festiwalu Radio Azja: Midori Takadę, Hiromichiego Sakamoto, Asunę, Masayoshiego Fujitę, czy Senyawę.

Muzyczne światy azjatyckiego kina

Filmy Azjatyckiego Sylwestra to oprócz kinofilskiej uczty również doskonała okazja, by na parę godzin zanurzyć się w nostalgiczne, głębokie dźwięki hongkońskiego jazzu, śmiałe rytmy japońskiego rocka czy energiczne i wprowadzające w dobry humor nuty malezyjskiego indie-popu. Filmowa muzyka nierzadko zostaje z nami po seansie, pozwalając pozostać dłużej w świecie fabuły: wśród tytułów prezentowanych w ramach Azjatyckiego Sylwestra znalazły się takie, które z mocy dobrej piosenki korzystają wyjątkowo świadomie. 

Zadymione nocne kluby Hongkongu to miejsce akcji "Rzutu na matę", nostalgicznej i niezwykle pięknie sfilmowanej gangsterskiej historii o mierzeniu się z przeciwnościami losu. Jazzująca, klimatyczna ścieżka dźwiękowa filmu przenosi nas w świat twardych zasad i skrywanych pod powierzchnią emocji, a wśród trafiających prosto w serce utworów można usłyszeć między innymi głos Pauli Tsui, legendarnej diwy kantońskiej sceny.

Muzyka to zawsze niezwykle ważny element filmów Siona Sono. Reżyser sam jest też członkiem kapeli - nietrudno zresztą dopatrzyć się w jego filmowej twórczości punkrockowego ducha. W "Love & Peace", historii o niepozornym urzędniku marzącym o karierze na scenie, znalazły się kawałki nagrane przez jego własny zespół, a także utwory królującego w latach 80. kultowego japońskiego rockbandu RC Succession (słynącego m.in. z ekstrawaganckich kostiumów scenicznych i makijażu). Gwarantujemy, że po seansie przez najbliższe pół roku będziecie nucić pod nosem: "Love and Peace, omae wa, wasurenai". 

Sell Out!, reż. Yeo Joon Han

Jedną z najbardziej szalonych propozycji na noworoczny długi weekend jest malezyjski "Sell Out", najbardziej otwarcie korzystający z musicalowej formy – a zarazem standupowego humoru. Bohaterowie z kamiennymi twarzami śpiewają tu piosenki o niesprawiedliwości kapitalizmu czy losie pracownika medialnych korporacji. Grzeczna forma klasycznego filmu z piosenkami zostaje tu rozsadzona ironicznym pazurem niezależnego autorskiego spojrzenia, dając efekt niezwykłej świeżości - a filmowe kawałki i tak wpadają w ucho na długo!

Podkast: azjatyckie interpretacje popularnych gatunków filmowych

Gatunki filmowe to wygodny klucz ułatwiający poruszanie się w gąszczu kinowych propozycji: widzowie na całym świecie wiedzą, czego mogą oczekiwać po musicalu, filmie gangsterskim czy horrorze. Nie od dziś wiadomo jednak, że kinematografiie Azji słyną z błyskotliwego przeskakiwania między nimi, łączenia stylistyk, zaskakiwania oryginalnymi kolażami form i swoich własnych, niezwykle charakterystycznych gatunków. W programie Azjatyckiego Sylwestra znalazły się tytuły, które w śmiały sposób reinterpretują utarte schematy i rzucają nowe światło na komedię, western czy zombie-thriller. Najnowszy odcinek podkastu Azja kręci to okazja do przyjrzenia się gatunkowym rozwiązaniom, które wybrali autorzy, a także poznać kilka ciekawostek z historii przepisywania kina gatunkowego na azjatyckim gruncie.

Czytany 284 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 grudzień 2020 18:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama