cinema.pl Festiwale

piątek, 22 styczeń 2021 16:26

Lunarny Nowy Rok: azjatyckie walentynki filmowe online

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Lunarny Nowy Rok to obchodzone niemal w całej Azji święto, przypadające w 2021 na 12 lutego. Co roku jest to dla Pięciu Smaków okazja do szczególnego spotkania z kinem. Tym razem, ze względu na bliskość walentynek, program ma wyjątkowo romantyczny charakter, choć azjatyccy twórcy o miłości potrafią opowiadać w niezwykle przewrotny sposób!

 

Niedopowiedzenia ukryte w półmroku wietnamskich zaułków. Zaślepione szalonym uczuciem oczy japońskich nastolatków. Pełna humoru love story w świecie chińskiego "Idola". Gorące sceny i chłodne spojrzenia. W czasie Lunarnego Nowego Roku spotkamy się z najbardziej niezwykłymi i oryginalnymi filmami, które stare jak samo kino narracje o miłości prezentują w śmiały i zaskakujący sposób. Poznamy historie bohaterów zakochujących się z wzajemnością (i zupełnie bez), ścigających miłość i przed nią umykających, owładniętych fascynacjami, które wymykają się konwencjonalnym definicjom romantycznej relacji. 

Będą to zarazem filmy daleko wykraczające poza wszelkie granice melodramatu. Początek nowego roku to we wszystkich kulturach czas podsumowań i tworzenia planów na przyszłość: poznamy więc historie o życiowych przewrotach, postaciach stojących na rozdrożu i wybierających zupełnie nowe drogi działania. Mamy nadzieję, że ich emocjonalna siła i kreatywny rozmach będą dla wszystkich inspiracją i energetyczną baterią!

Ścigając marzenie, reż. Johnnie To, Hongkong, Chiny 2019

W programie znalazły się cztery tytuły cieszące się ogromnym uznaniem widzów ubiegłych edycji festiwalu Pięć Smaków, które nigdy nie doczekały się szerokiej dystrybucji i pozostają trudno dostępne dla światowej widowni. Piąta pozycja to wyjątkowa premiera: pierwszy i unikalny pokaz nowej produkcji Johnniego To, mistrza hongkońskiego kina akcji, bohatera przeglądu w ramach 7. edycji Pięciu Smaków. Obok wyrafinowanego kina akcji ma on na koncie również zaskakujące komedie romantyczne. Zrealizowany w 2019 roku film "Ścigając marzenie" łączy dwa światy działalności reżysera, opowiadając historię uwikłanego w gangsterski światek boksera, pomagającego utalentowanej dziewczynie zrealizować marzenie o karierze w świetle reflektorów. 

Jak oglądać? 

Filmy będzie można odtwarzać na stronie Pięciu Smaków od czwartku 11 lutego od 10:00 do niedzieli 14 lutego do północy - w dowolnej kolejności i w dowolnych godzinach w ramach tego okresu. 

Można wykupić zarówno karnet na całe wydarzenie w cenie 75 pln (także w formie vouchera na prezent dla kogoś innego) jak i dostępy do pojedynczych tytułów w cenie 22 pln. 

Wszystkie filmy prezentowane są z napisami w języku polskim i angielskim. 

Zapraszamy także do dyskusji, poleceń i dzielenia się wrażeniami na grupie Pięć Smaków - kino Azji! Atmosferę noworoczno-walentynkowego święta pomoże zbudować stworzona przez festiwal Radio Azja muzyczna playlista, na której już niebawem znajdziecie budzące mocne bicie serca piosenki.

Domowe seanse warto też wspomóc noworocznym księżycowym zestawem snaków, skomponowanym przez Natalię Nguyen, znawczynię wietnamskiej kuchni, autorkę warsztatów kulinarnych, projektantkę wnętrz i biżuterii.

Miłość obnażona, reż. Sion Sono, Japonia 2009

Love Exposure / Ai no mukidashi, reż. Sion Sono, Japonia 2009, 237’

Nieśmiały Yu kontra problemu dorastania: surowy ojciec pastor i jego nienasycona kochanka, gang kolekcjonerów zdjęć damskich majteczek, liderka złowieszczej sekty oraz ukochana Yoko, która nieźle zna karate, nie przepada za gatunkiem męskim i do złudzenia przypomina Matkę Boską. Żeby podbić jej serce, chłopak będzie musiał założyć kobiecy płaszcz, ale to dopiero początek kłopotów. Czterogodzinne wizualne szaleństwo łączy liryzm "Romea i Julii" z obrazoburczością Buñuela i estetycznym rozmachem Tarantino: mangowa estetyka spotyka się tu z Listem do Koryntian i symfonią Beethovena, a cytaty z Johna Woo z nawiązaniami do japońskiego kina eksploatacji z lat 70. Eksplozja wrażeń gwarantowana.

Song lang, reż. Leon Quang Le, Wietnam 2018

Bezlitosny windykator długów i wrażliwy aktor odchodzącej w przeszłość opery cai-luong. Światy, które nie powinny się spotkać, a jednak znajdują punkty styczne. Nostalgia skąpanych w półmroku kadrach i porywająca historia zamkniętej w niedopowiedzeniach relacji na tle wąskich ulic Sajgonu lat osiemdziesiątych.

Ścigając marzenie, reż. Johnnie To, Hongkong, Chiny 2019

Chasing Dream / Wo de quan wang nan you, reż. Johnnie To, Chiny, Hongkong 2019, 119’

Szlachetny bokser i walcząca o światła reflektorów piosenkarka - spotkanie kipiących emocjami światów, w których droga na podium prowadzi przez brutalną rywalizację. Ekspresyjna podróż przez nową chińską rzeczywistość, łącząca sentymentalny urok komedii romantycznej, skrzącą się cekinami fabułę o wielkich marzeniach i drapieżną formę spod ręki mistrza hongkońskiego kina akcji.

Wilgotna kobieta na wietrze, reż. Akihiko Shiota, Japonia 2016 

Wet Woman in the Wind / Kaze ni nureta onna, reż. Akihiko Shiota, Japonia 2016, 78’

Atrakcyjny dramaturg wyrzeka się związków z kobietami i przeprowadza do prowincjonalnej samotni; na jego drodze staje jednak prowokująca, nieprzewidywalna dziewczyna. Ukłon w stronę klasyki japońskiego kina dla dorosłych, a zarazem jego przewrotna reinterpretacja, grająca oczekiwaniami widzów i konwencjami gatunku, tworząca pełną życia, ironiczną i naprawdę gorącą narrację.

Żona dla Rip Van Winkle, reż. Shunji Iwai, Japonia 2016

A Bride for Rip Van Winkle / Rippu Van Winkuru no hanayome, reż. Shunji Iwai, Japonia 2016, 179'

Nieśmiała nauczycielka, przygotowując się do własnego ślubu, poznaje grupę niezwykłych aktorów, którzy wywrócą jej życie do góry nogami. Kim jest ekscentryczna, fascynująca kobieta, żyjąca w tajemniczej willi ukrytej przed ludzkim wzrokiem? Gdzie są granice ról, które wszyscy odgrywają - i czy fikcja jest w stanie zastąpić rzeczywistość? Niepokojący i subtelny zarazem film kultowego japońskiego reżysera to swego rodzaju romantyczny thriller, łączący zaskakującą fabułę z onirycznym obrazem.

 

 

 

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy. 

Czytany 311 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 styczeń 2021 16:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama