cinema.pl Festiwale

środa, 10 luty 2021 12:27

Filmowe świętowanie Lunarnego Nowego Roku: jak powitać rok Bawoła?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Jak co roku Festiwal Pięć Smaków zaprasza na wspólną celebrację Lunarnego Nowego Roku, jednego z najważniejszych azjatyckich świąt, w którym rodziny spotykają się, odwiedzają - a często także chodzą razem do kina!

 

12 lutego zakończy się rok Metalowego Szczura, ustępując miejsca Metalowemu Bawołowi. To przede wszystkim czas wizyt u rodziny i najbliższych osób - a w krajach chińskojęzycznych także okazja, by wybrać się wspólnie do kina. Z tej okazji proponujemy wyjątkowy filmowy program, który będzie można oglądać na stronie Pięciu Smaków od czwartku 11 do niedzieli 14 lutego.

Noworoczne zwyczaje i symbolika

O kulturowej roli chińskiego kalendarza, który wyznacza rytm życia w wielu krajach Azji, a także o wyjątkowych zwyczajach noworocznych opowiedział nam prof. Marcin Jacoby z Uniwersytetu SWPS. 

Z kolei wietnamskie kulinarne zwyczaje, towarzyszące celebracji Nowego Roku, opisuje Linh Nguyen, znana warszawska restauratorka, znawczyni kuchni azjatyckiej i mistrzyni wietnamskiej sztuki kulinarnej.

Program filmowy

Ponieważ noworoczne obchody wypadają w tym roku tuż przed walentynkami, pięć filmów, które znalazły się w programie wydarzenia, łączy temat miłości - i tej traktowanej śmiertelnie poważnie, i tej dającej przewrotny pretekst do tworzenia szalonych fabuł. Zabiorą nas w świat miłości szalonej, miłości rodzącej się na gruncie przyjacielskich spotkań, miłości niespełnionej; fascynacji pojawiających się tam, gdzie zupełnie się ich nie spodziewano i uczuć, które wywracają życie do góry nogami. 

Playlista Radia Azja: Mood for Love

W stworzeniu noworoczno-walentynkowej atmosfery we własnym domu pomoże wyjątkowo romantyczna playlista, przygotowania przez festiwal Radio Azja. Znalazło się na niej ponad 70 utworów z Japonii, Korei, Indii, Indonezji, Sri Lanki, Wietnamu Tajlandii i Kambodży. Od przebojów z lat sześćdziesiątych w wykonaniu króla khmerskich złotych przebojów - Sinn Sisamoutha, przez japońskie i koreańskie hity lat 80-tych po zupełnie współczesne utwory w wykonaniu naszych ulubionych radioazjowych artystów: Rasmee, Hyunjina Beka, czy Jeong Cha-sika. Na playliście znalazły się także piosenki z filmów prezentowanych w ramach Lunarnego Nowego Roku: "Song lang" oraz "Miłość obnażona".

Seans z przekąską

Zachęcamy też do uzupełnienia domowych pokazów o wyjątkowy zestaw azjatyckich snaków. W noworoczny klimat wprowadzą Was ciasteczka mochi - wykonane z kleistego ryżu i mąki ryżowej kleiste kuleczki spożywane w Japonii z okazji ważnych świąt. Kuleczki mochi symbolizują szczęście, pożegnanie z tym, co było i nadejście nowego. Suszone owoce to z kolei najpopularniejsza w Wietnamie przekąska noworoczna, która gwarantuje zdrowie i słodycz życia. Zestaw serwowany jest w czerwono-złotym, walentynkowo-noworocznym opakowaniu. 

 

Lunarny Nowy Rok: azjatyckie walentynki odbędą się w internecie od 11 lutego do 14 lutego 2021.

Filmy w programie wydarzenia:

Miłość obnażona / Love Exposure, reż. Sion Sono, Japonia

Song lang, reż. Leon Quang Le, Wietnam

Ścigając marzenie / Chasing Dream, reż. Johnnie To, Hongkong, Chiny (POKAZ PREMIEROWY!)

Wilgotna kobieta na wietrze / Wet Woman in the Wind, reż. Akihiko Shiota, Japonia

Żona dla Rip Van Winkle / A Bride for Rip Van Winkle, reż. Shunji Iwai, Japonia

Filmy prezentowane są z polskimi i angielskimi napisami. 

 

Można wykupić zarówno karnet na całe wydarzenie (także w formie vouchera na prezent dla kogoś innego) jak i dostępy do pojedynczych tytułów. Zapraszamy! 

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy.

Czytany 473 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 luty 2021 12:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama