Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 29 marzec 2021 13:48

Zmiana terminu "Long Story Short Film Festiwal" i przedłużenie naboru filmów

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Druga edycja Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short Film Festival” odbędzie się w czerwcu, a nie w kwietniu, jak wcześniej planowano. Ma to związek z sytuacją epidemiologiczną i tymczasowym zamknięciem kin.  Do 7 maja został też przedłużony termin nadsyłania filmów konkursowych. Tegoroczna edycja festiwalu organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe odbędzie się stacjonarnie w kinie DCF w dniach od 10 do 13 czerwca, a następnie w sieci od 14 do 19 czerwca. Wszystkie filmy prezentowane zarówno w kinie jak i on-line będą bezpłatne.

 

- Pierwsza edycja festiwalu zorganizowana była całkowicie online, a w tym roku chcemy zaprosić widzów również do kina. Nie mamy jednak pewności, czy w zaplanowanym pierwotnie terminie, czyli w połowie kwietnia, kina zostaną ponownie otwarte. Stąd decyzja o przesunięciu festiwalu na czerwiec. Do tej pory spłynęło do nas niemal 200 filmów konkursowych, ale nabór zostaje przedłużony do 7 maja, więc na pewno będzie ich dużo więcej.  Program ogłosimy 1 czerwca. O zmianie terminów poinformowaliśmy wszystkich twórców, którzy do tej pory zgłosili swoje filmy. Zmieniliśmy też regulamin festiwalu – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego. 

Do konkursu mogą być zgłaszane filmy polskich twórców, nie dłuższe niż 45 minut i zrealizowane po 1 stycznia 2019 roku. Filmowcy powalczą o statuetki Salamandry oraz czeki po 3 tysiące złotych w każdej z trzech kategorii: fabuła, dokument oraz animacja. Termin zgłoszeń został przedłużony do 7 maja 2021 roku. Zwycięzców wybierze jury, do którego zaproszeni zostali ludzie ze świata filmu, literatury i muzyki. Nagrodę dziennikarzy przyznają przedstawiciele dolnośląskich mediów. Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności. Aby zgłosić film, należy wypełnić formularz na stronie https://shortfestival.pl/zglos-film/

- Ubiegłoroczna pierwsza edycja Long Story Short Festival cieszyła się dużym zainteresowaniem. Był to pierwszy dolnośląski festiwal zorganizowany całkowicie online i jeden z pierwszych w Polsce festiwali odbywających się w sieci. Pokazy festiwalowe obejrzano ponad 22 tysiące razy, a widzowie meldowali się z całego kraju. Pokazaliśmy ponad 90 filmów, a zgłoszeń było prawie 200. Liczymy, że w tym roku zainteresowanie festiwalem będzie równie duże i mamy nadzieję, że tym razem będziemy mogli spotkać widzów nie tylko wirtualnie – dodaje Jarosław Perduta.

Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń. 

Z kolei „Panorama” to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców. Ponadto widzowie spotkają się ze specjalnymi gośćmi festiwalu – znanymi i cenionymi twórcami krótkich metraży.

 

Festiwal odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, który jest także głównym mecenasem wydarzenia. Środki na organizację Long Story Short Film Festival w zdecydowanej większości pochodzą 

z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Dolnośląskie Centrum Filmowe, które jest organizatorem Long Story Short Film Festival to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. DCF zajmuje się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: od prowadzenia kin, poprzez współorganizację festiwali, przeglądów i pokazów specjalnych, edukację filmową, po wspieranie produkcji filmowych (poprzez dofinansowania w Dolnośląskim Konkursie Filmowym i działalność Wroclaw Film Commission). Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-housowych” propozycjach.

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.shortfestival.pl

Czytany 460 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 marzec 2021 13:50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież