cinema.pl Festiwale

czwartek, 17 czerwiec 2021 17:38

Janusz Gajos w Cieszynie!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Bardzo oczekiwanym elementem programu tegorocznego Kina na Granicy jest retrospektywa filmów z udziałem Janusza Gajosa. Sam aktor odwiedzi festiwalowym Cieszyn i spotka się ze swoją publicznością. 

 

Janusz Gajos jest jednym z najbardziej cenionych przez kinomanów i rozpoznawalnych polskich aktorów. Do jego najsłynniejszych ról należą te w „Czterech pancernych i psie”, „Piłkarskim pokerze”, „Wahadełku”, „Ucieczce z kina Wolność”, „Żółtym szaliku”, „Przesłuchaniu”, „Jasminum”, „Układzie zamkniętym”, „Body/ciele”. Ostatnio widzowie widzieli go między innymi w filmie „Kler” i serialu „Król”. 

To także laureat wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń. Ośmiokrotnie przyznano mu nagrody za kreacje aktorskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, sześciokrotnie otrzymał Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” i dwukrotnie Złota Kaczkę. Na 40. Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni uhonorowany Diamentowymi Lwami – nagrodą dla najlepszego aktora czterdziestolecia. Odznaczony Złotym Medalem ''Zasłużony Kulturze Gloria Artis'', jest także kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. 

- Gdyby wśród przypadkowych widzów przeprowadzić ankietę na najlepszego polskiego aktora, Janusz Gajos pojawiłby się we wszystkich notowaniach. Jeden z najlepszych, ale także – rzecz bezcenna – najbardziej szanowanych i lubianych polskich artystów. Od dekad na samym szczycie, ale funkcjonujący tam na własnych prawach. Nie ma w sobie niczego z gwiazdora, nie zabiega o rozpoznawalność, na status zapracował rolami, talentem, pokorą i pracowitością. I może jeszcze nieustanną ciekawością tego, co nowe, nieznane, ciekawe. W kinie i w teatrze często pracuje z młodymi twórcami, nie stroni od eksperymentu, ale równolegle jest warsztatowcem w starym stylu. Potrafi zagrać wszystko: komedię, tragedię, dramat – podkreśla Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie polskiej. - Wybór Janusza Gajosa na bohaterka retrospektywy aktorskiej podczas tegorocznej edycji "Kina Na Granicy" był dla mnie oczywisty, ale entuzjazm aktora zaskoczył nas i zachwycił. Cieszymy się zatem z obecności mistrza Janusza Gajosa w Cieszynie, z jego najlepszych filmów, które pokażemy w ramach retrospektywy. Kino polskie to także Gajos. W dużym stopniu on.

 

W programie Kina na Granicy znalazły się nie tylko najbardziej rozpoznawalne filmy z Januszem Gajosem, ale także te mniej znane szerszej publiczności:

„Bigda idzie!” (Andrzej Wajda; 1999) 

„Body / Ciało” (Małgorzata Szumowska; 2015)

„Czas zdrady” (Wojciech Marczewski; 1997)

„Jasminum” (Jan Jakub Kolski; 2006)

„Piłkarski poker” (Janusz Zaorski; 1988)

„Przesłuchanie” (Ryszard Bugajski; 1982)

„Tam i z powrotem” (Wojciech Wójcik; 2001)

„Ucieczka z kina Wolność” (Wojciech Marczewski; 1990)

„Wahadełko” (Filip Bajon; 1981)

„Żółty szalik” (Janusz Morgerstern; 2000)

 

Trwa sprzedaż tańszej puli akredytacji na Kino na Granicy. Opłata za akredytację w tańszej puli wynosi 209 zł. 

23. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 30 lipca – 4 sierpnia 2021 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Szczegółowe informacje na stronie https://kinonagranicy.pl/ oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/206526660916786 

Czytany 288 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 czerwiec 2021 17:40

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama