cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 21 czerwiec 2021 09:06

Twórcy pełni pasji. Kino fińskie na 19. MFF Tofifest

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze od lat dzięki zaangażowaniu i wsparciu Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu prezentuje w swoim programie kinematografię fińską. Filmowo wejdziemy w głąb kraju nie tylko pięknej przyrody i niezwykłej historii, ale również  intrygującego kina.

 

Pochodzący z Finlandii artystki i artyści, o których spróbujemy opowiedzieć podczas 19. edycji festiwalu to twórcy mało znani szerokiej publiczności a tworzący dzieła pełne pasji i zaangażowania, warte zatrzymania i odkrycia. Filmowo zaprezentujemy ludzi, których pasja sprawiła, że ich dzieła przetrwały pokolenia.

W programie sekcji znajdzie się pięć filmów, wśród których najbardziej wyczekiwanym tytułem jest premierowy pokaz filmu „Tove” w reżyserii Zaidy Bergroth, opowiadający o talencie i pasjonującej energii Tove Jansson pisarki i malarki, twórczyni cyklu książek o przygodach Muminków.

Słynną fińską malarkę Helene Schjerfbech, znaną głównie z malowania portretów a zwłaszcza autoportretów, która przez 70 lat swojej artystycznej kariery niejednokrotnie transformowała swoje style od realizmu po wpływy impresjonistyczne na naturalizmie i modernizmie kończąc, poznamy w fabularnym filmie pt. "Helene" w reżyserii Antti J. Jokinena.

Z kolei "The Dinosaur", w reżyserii Veikko Aaltonena  to polska premiera dokumentu o reżyserze Rauni Mollbergu, którego filmy spopularyzowały kino fińskie na świecie. Film jest autorskim spojrzeniem na kontrowersyjne techniki reżyserskie artysty, które stały za jego sztuka i sukcesem.

Życie Armi Ratii, założycielki, obchodzącej w tym roku 70-lecie kultowej fińskiej firmy projektowej Marimekko poznamy w filmie „Armi Alive!” w reżyserii Jörna Donnera. Natomiast „Tom of Finland” Dome Karukoskiego to filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Touko Laaksonena  fińskiego rysownika, malarza i rewolucjonisty.

 

Kino fińskie dostępne będzie w całości na platformie online tegorocznego festiwalu.

Filmy, które będzie można zobaczyć:

„Tove”, Finlandia 2020, reż. Antti Jokinen

„Armi alive”, Finlandia 2015, reż. Jörn Donner

„The Dinosaur”, Finlandia 2021, reż.  Veikko Aaltonen

„Tom of Finland”, Finlandia, Dania, Niemcy, Szwecja 2017, reż. Dome Karukoski

„Helene”, Finlandia 2020, reż. Antti Jokinen

 

MFF TOFIFEST odbędzie się od 30 czerwca do 4 lipca 2021 roku, jak zawsze w Toruniu, termin nowy letni, słonecznie optymistyczny, ale festiwal pozostaje ten sam! Jak zawsze niepokornie zapraszamy na niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, kinem które stawia pytania i widzowi otwiera drogę do szukania odpowiedzi.

19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w swojej formule pozostanie, podobnie jak w roku ubiegłym hybrydowa. Naszych toruńskich widzów, oraz wszystkich tych, którzy znajdą chwilę, aby na początku lata odwiedzić Toruń, zaprosimy do oglądania filmów, nie tylko na salach kinowych w CKK Jordanki, Cinema City i Kinie Centrum, ale również do spotkań z X Muzą w plenerze. Projekcje filmowe zagoszczą bowiem, w średniowiecznej scenerii toruńskiej Starówki, na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego oraz w Ruinach Zamku Krzyżackiego.

 

Wszelkie informacje o nadchodzącym festiwalu znajdziecie jak zawsze na tofifest.pl

 

Mecenasem MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze jest Gmina Miasta Toruń, Partnerem Głównym Województwo Kujawsko – Pomorskie, Sponsorem Głównym TZMO S.A. i Marka Bella, Sponsorami Nova Trading S.A., ONDE S.A. , PGE Toruń S.A., Urbitor Sp. z o. o. , Konsulat Honorowy Finlandii w Toruniu, Clean Way, Studio Podłóg Ablux.

Czytany 322 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 czerwiec 2021 09:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama