cinema.pl Festiwale

wtorek, 14 wrzesień 2021 17:04

Bez tabu! Mocne tematy dyskusji i ważne nazwiska 12. FKA

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

O czym warto rozmawiać? Festiwal Kamera Akcja stawia w centrum uwagi serię tematów, które rozpalają do czerwoności środowisko, wywołują kontrowersje wśród kinomanów, a jednocześnie kompleksowo dekonstruują kulisy filmowych profesji. Wszystko bez tajemnic, tabu i z plejadą znakomitych gości! Wśród nich Piotr Trojan, Ewa Puszczyńska, Jerzy Kapuściński, Milenia Fiedler czy Katarzyna Klimkiewicz. Organizatorzy przygotowali blisko 25 wydarzeń, które czekają na uczestników FKA i projektu „Akcja Edukacja” od 30 września do 7 października! W programie pojawią się m.in. dyskusja o szacunku w branży filmowej, unikalne prezentacje projektów, które za kilkanaście miesięcy będą gościć na ekranach kin, case study filmu „Aida” czy warsztaty scenariuszowe wokół filmu „Titane”.

 

Uwaga – dyskusje! 

Festiwal Kamera Akcja to święto kina, na którym dyskutujemy, bez cenzury, o najbardziej aktualnych tematach filmowych – mówi Przemysław Glajzner, dyrektor FKA. W dyskusji „Uszanowanko”. O szacunku w branży filmowej uczestniczyć będą koordynatorka intymności Marta Łachacz, która odpowiada za komfort aktorów w czasie realizacji scen zbliżeń, Ewa Brodzka reżyserka obsady m.in. Andrzeja Wajdy, Ewa Puszczyńska producentka „Aidy” czy „Zimnej wojny” oraz Piotr Trojan, który wcielił się w niezwykle wymagającą rolę Tomasza Komendy w „25 lat niewinności...” w reżyseriii Jana Holoubka. W sobotę, 2 października od 15:00 do 16:30 w Szkole Filmowej w Łodzi uczestnicy porozmawiają o tym ile trzeba poświęcić dla wizji artystycznej reżysera, jak współpracować w zgodzie ze sobą i innymi. Nie będzie żadnych tematów tabu, a festiwalowicze będą mogli aktywnie współtworzyć dyskusję. Mamy nadzieję, że doprowadzimy salę do wrzenia i zerwiemy zasłonę milczenia - zapowiada Kaja Klimek, prowadząca dyskusję.

Co tu się kręci? Biopic w natarciu! to z kolei dyskusja o wielkim boomie na filmy biograficzne, które od dekady wysadzają z hukiem box office polskich kin, zostawiając daleko w tyle inne rodzime produkcje. O źródle fenomenu, diagnozie takiego stanu rzeczy będą rozmawiać: Kaja Krawczyk-Wnuk – scenarzystka „Żeby nie było śladów”, Katarzyna Klimkiewicz – reżyserka „Bo we mnie jest seks”, Katarzyna Borowiecka – dziennikarka filmowa prowadząca autorski „POPcast” oraz Jerzy Kapuściński producent filmowy (m.in. „Jesteś Bogiem”). Eksperci staną w ogniu pytań Kai Klimek o polski film biograficzny. Czy to odpowiedź i jednocześnie konkurencja dla popularnego amerykańskiego kina gatunkowego? Czy przewaga biopiców w repertuarze kin i platform streamingowych to powód do satysfakcji, czy może raczej niebezpieczna w dłuższej perspektywie bolączka? O tym w niedzielę 3 października godz. 15:00-16:30 w Szkole Filmowej w Łodzi.

Powerspeeche Kobiet Filmu

Czego spodziewać się po kobiecym spojrzeniu w polskim kinie? Jakie produkcje szykują dla nas na najbliższe lata reżyserki? 12. FKA to powrót elektryzujących power speechy! Podczas Must see! Power speechy kobiet filmu widzowie festiwalu dowiedzą się o pracach nad „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej opowiedzianej w sposób groteskowy historii dziejącej się w środowisku grup paramilitarnych, obnażającej absurdy naszego wyobrażenia męskości i męstwa. Projekt, który był rozwijany w Atelier Scenariuszowym, „Bungalow Sary” zaprezentuje producentka filmu Krystyna Kantor (“Hiacynt” dla Netflixa) reżyserka Julia Rogowska  i scenarzystka Małgorzata Piłacińska. Swój projekt „IMAGO”, który zdążył już przykuć uwagę zagranicznych mediów przedstawi natomiast jego reżyserka Olga Chajdas, znana z głośnego debiutu pt. „Nina”.

Akcja Edukacja po raz trzeci 

Odkryj Łódź akademicką poprzez ludzi, którzy tworzą filmy. Wśród gości tegorocznej „Akcji Edukacji” będą: kostiumografka „Żeby nie było śladów" – Małgorzata Zacharska, montażystka i Rektora Szkoły Filmowej w Łodzi Milenia Fiedler, oscarowa producentka Ewa Puszczyńska czy wschodząca gwiazda reżyserii filmowej Maria Ornaf. Tegoroczna edycja Akcji Edukacji to siedem wydarzeń, które odbędą się od 30 września do 3 października stacjonarnie i online, ale co najważniejsze bezpłatnie! 

Podczas warsztatów z Arturem Wyrzykowskim, analitykiem opowieści i absolwentem scenariopisarstwa w Szkole Filmowej w Łodzi, uczestnicy dowiedzą się, jak na konstrukcję scenariusza wpływa przesłanie i temat filmu. Rozłożenie na czynniki pierwsze tak kontrowersyjnej i interesującej formalnie produkcji, jaką jest „Titane” Julii Ducournau, laureatki Złotej Palmy w Cannes, to nie lada gratka dla każdego, kto myśli o pisaniu własnych scenariuszy. Dla zainteresowanych realizacją filmów od strony organizacyjnej podczas „Akcji Edukacji” odbędzie się Produkcyjne case study z Ewą Puszczyńską („Ida”, „Zimna wojna”). Po seansie poruszającej "Aidy" twórczyni opowie o roli producenta kreatywnego i sposobach na rozpoznawalność na światowych rynkach kinematograficznych. Uwielbiany punkt programu łodzian to warsztaty analityczne. Tym razem poprowadzi je Ewa Ciszewska, filmoznawczyni z UŁ specjalizująca się w kinie animowanym. Uczestnicy dwugodzinnych warsztatów rozłożą na czynniki pierwsze krótkometrażowe animacje wyreżyserowane przez studentki Szkoły Filmowej w Łodzi: ,,Jestem tutaj”, ,,Takie piękne miasto” i ,,Portret kobiecy”. To jeszcze nie koniec! W ramach Akcji Edukacji możliwe będzie także wzięcie udziału w warsztatach z laureatką trzech Orłów za najlepsze kostiumy w filmach ,,Mała Moskwa”, ,,Wenecja” oraz ,,Maria Skłodowska-Curie” - Małgorzata Zacharska. Kostiumografka ,,Żeby nie było śladów" podzieli się swoim doświadczeniem i odkryje przed uczestnikami tajniki swojej specjalizacji. To wyjątkowa okazja na zainspirowanie się i złapanie świeżego spojrzenia na pracę kostiumografa! Przypominamy także o Follow me. Dyskusja o social mediach, do której pretekstem jest film ,,Sweat”. Spotkanie z Mariuszem Włodarskim, Magnusem von Hornem i Rafałem Pniewskim będzie psychologiczną analizą świata social mediów i zachowania popularnych influencerów. Rozmowę poprowadzi, znana z filmoterapii Martyna Harland. Jak również o montażowym case study filmu ,,Magic Mountains” z Milenią Fiedler, które poprowadzi Bolesław Racięski. Opis wydarzeń w ramach projektu Akcja Edukacja pojawi się w piątek 10 września na stronie festiwalu.

Pełny program filmowy

Poznaliśmy sekcje filmowe, wokół który odbędzie się tegoroczna edycja. Filmy z Krytycznych Premier będą prezentowane na największej sali kinowej w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online, case study wokół filmów odbędą się w Kinie Szkoły Filmowej, a na mniejszej hali - nasze ulubione tytuły: tegoroczne premiery czy arcydzieła klasycznego kina, które rzadko można zobaczyć na dużym ekranie. - mówi Malwina Czajka, dyrektorka FKA.  Pełna lista tytułów pojawiła się już na stronie festiwalu. W sekcji Krytyczne Premiery zobaczymy nie tylko ogłoszone już wcześniej ,,Titane”, ,,Pleasure”, ,,Mała Mama”, nie zabraknie mocnych tytułów z najważniejszych imprez filmowych na świecie - z Cannes ,,Gagarine” reż. Fanny Liatard, Jeremy Trouilh (stacjonarnie), z Toronto ,,Penguin Bloom” reż. Glendyn Ivin (stacjonarnie), z Wenecji ,,The Man Who Sold His Skin” reż. Kaouther Ben Hania (online), z Berlinale ,,Ballada o białej krowie” reż. Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha (stacjonarnie). Pełny program festiwalu organizatorzy ogłoszą w piątek 10 września. 

Szczegóły: www. kameraakcja.com.pl 

 

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30 września do 7 października 2021 roku: stacjonarnie w Łodzi (30.09.–3.10.) oraz online na platformie Think Film (30.09.–7.10.). Karnety (offline: 4 dni i online: 8 dni) w cenie 50 zł są jeszcze dostępne. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2021”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Na warsztaty scenariuszowe i analityczne i kostiumograficzne obowiązują zapisy. Seanse bezpłatne to: animacje oraz pokaz ,,Sweat" Magnusa von Horna.

Czytany 366 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 wrzesień 2021 17:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama