cinema.pl Festiwale

niedziela, 19 wrzesień 2021 22:43

Londyński Festiwal Filmowy - z ubiegłorocznej samoizolacji prosto do Royal Festival Hall

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa, festiwale filmowe znów wróciły do sal kinowych. Gwiazdy - na czerwone dywany. Kinomani, choć w maskach, przed srebrne ekrany. Tak było w Cannes i Wenecji. Teraz czas na Londyn. 

 

Ubiegłoroczna hybrydowa edycja festiwalu w Londynie, zgodnie z opinią jego dyrektor artystycznej, Tricii Tuttle, miała symboliczne znaczenie. Była wyrazem walki przemysłu filmowego z kryzysem wywołanym koronawirusem. Zamknięcie kin, wstrzymanie produkcji filmowych, utrata miejsc pracy mogły całkowicie zrujnować branżę filmową. Na szczęście, tak się nie stało.

Zwykle bogaty program poprzednich edycji festiwalu, w 2020 zredukowany został do tylko 60 filmów fabularnych. Ze względu na bezpieczeństwo zarówno publiczności jak i filmowców, nie było popularnych wśród wielbicieli kina ‘czerwonych dywanów’. Wszystkie towarzyszące imprezy, wydarzenia i spotkania w serii ‘Screen Talks’ odbywały się wirtualnie na streamingowych platformach BFI. 

Okazało się, że mimo poważnych utrudnień, ubiegłoroczny LFF nie tylko przetrwał, ale odniósł ogromny sukces. Widownia wirtualnej imprezy sięgnęła 315 tysięcy. Festiwal wyszedł także naprzeciw coraz popularniejszej w świecie sztuki technologii XR – Extended Reality. Nowa sekcja Expanded poświęcona została interaktywnym projektom, immercyjnym instalacjom i doświadczeniom tworzonym przy zastosowaniu elementów wirtualnej, rozszerzonej i przedłużonej rzeczywistości. Sekcja powstała w wyniku długoterminowej współpracy z londyńskim Teatrem Narodowym.

65. Festiwal Filmowy w Londynie zapowiada się spektakularnie. Po 18 miesiącach, kiedy miłośnicy X muzy pragnęli wrócić do oglądania filmów na dużych ekranach, LFF zafundował fanom wyjątkową niespodziankę. Galowe projekcje będą się odbywać w słynnej sali koncertowej Royal Festival Hall. Ponad 2000 miejsc zarezerwowanych jest dla publiczności festiwalowej. Wyposażony w wysokiej jakości (7.1) kanałowy dźwięk przestrzenny, 18 metrowy ekran jest jednym z największych w Londynie.  

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, tegoroczny festiwal zainauguruje światowa premiera reżyserskiego debiutu Jeymesa Samuela zatytułowanego ‘The Harder They Fall’ (‘Śmierć rewolwerowca’). Zainspirowany działalnością afro-amerykańskich cowboyów na Dzikim Zachodzie, nowy western Netflixa jest opowieścią o zemście. W role zaciętych wrogów wcielili się Jonatham Majors (‘The Last Man in San Francisco’) jako Nat Love i Idris Elba (‘Luther’) jako Rufus Buck. Do obsady dołączyła również Regina King, zdobywczyni Oscara za rolę Sharon Rivers w ‘Gdyby ulica Beale umiała mówić’. Współtwórcą scenariusza oraz, do spółki z Jay-Z, autorem ścieżki dźwiękowej jest Jaymes Samuel, który zapowiedział swoją obecność na premierze.

‘Tragedia Makbeta’, pierwsza, zrealizowana bez udziału brata, produkcja Joela Coen zamknie LFF. Będzie to jej europejska premiera. Słynna sztuka Szekspira, napisana ponad 400 lat temu, nieraz inspirowała filmowców i wielokrotnie przenoszona była na ekrany. Dramat szekspirawski jest analizą zła wynikającego z chorobliwych ambicji, słabości charakteru oraz niepohamowanej żądzy władzy. W tytułową postać tragicznego szkockiego lorda wcielił się zdobywca dwóch Oscarów (‘Chwała’ i ‘Dzień próby’) Denzel Washington. Jego żonę zagrała nagrodzona czterema statuetkami oskarowymi Frances McDormand. Jest to ich pierwsze spotkanie na ekranie.

Oto lista pozostałych galowych pokazów:

‘The Power of Dogs’ w reżyserii Jane Campion został wybrany przez wieloletniego sponsora festiwalu American Express.

‘Belfast’ - najnowsza produkcja Kennetha Branagha – American Airlines.

‘Mothering Sunday’ – adaptacja słynnej powieści Grahama Swifta o tym samym tytule – BFI Patrons

‘The Suvenir: Part II’ – sequel poprzedniego filmu w reżyserii Joanny Hogg jest autobiograficzną opowieścią o młodej dziewczynie chcącej za wszelką cenę zostać filmowcem – The Londoner Gala

‘The French Dispatch’ – nowy film Wesa Andersona z udziałem Benicio del Toro, Adrienem Brody i Timothée Chalametem.

‘The Last Night in Soho’ – fantazyjny horror w reżyserii Edgara Wrighta znanego z takich filmów jak ‘Wysyp żywych trupów’ czy ‘To już jest koniec’.

‘The Lost Daughter’ – adaptacja powieści Eleny Ferrente o tym samym tytule, z udziałem Olivii Colman i Dakoty Johnson w rolach głównych.

‘King Richard’ – Will Smith w roli ojca Venus i Sereny Williams, którego życiową ambicją są najwyższe nagrody córek na kortach tenisowych.

‘Spencer’ – chilijski reżyser Pablo Larrain przedstawił własną wersję jednego z weekendów bożonarodzeniowych, który księżniczka Diana spędziła z rodziną królewską w Sandringham w latach dziewięćdziesiątych. W roli Diany widzowie zobaczą Kristen Stewart.

‘Benedetta’- najbardziej kontrowersyjny film tegorocznego festiwalu w Cannes w reżyserii kultowego skandalisty Paula Verhoevena (‘Nagi instynkt’, ‘Showgirls’). Obraz długo nie mógł znaleźć dystrybutora, który zechciałby wprowadzić go do kin w Polsce. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Aurora Films planuje jego polską premierę w przyszłym roku. 

‘Ron’s Gone Wrong’ (‘Ron usterka’) – brytyjska animacja, pierwszy film z nowopowstałego studia Locksmith Animation jest Galą Rodzinną. Historia prawdziwej przyjaźni między niezdarnym Barneyem i cyfrowym robotem w dobie mediów społecznościowych nie wzbudziła kontrowersji i przeznaczona jest dla każdego wieku. Jej premiera odbędzie się w Polsce już 22 października tego roku.

Pełny program tegorocznego LFF można znaleźć na stronie: https://whatson.bfi.org.uk/lff/Online/default.asp

Trailer festiwalowy: https://www.youtube.com/watch?v=kM3pP_Rojvs

 

Do zobaczenia tym razem w kinie.

Ewa Cieplińska-Bertini

 

Czytany 399 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 19 wrzesień 2021 22:52

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama