cinema.pl Festiwale

środa, 20 październik 2021 13:22

Znamy program 12. American Film Festival

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

9 listopada rozpocznie się 12. American Film Festival we Wrocławiu. Po roku częściowego zawieszenia (ubiegłoroczna edycja składała się tylko z kilku pokazów stacjonarnych i seansów online), na ekranach Kina Nowe Horyzonty ponownie będzie można zobaczyć  perły kina niezależnego, Hollywood z górnej półki i amerykańską klasykę. W programie festiwalu znalazło się aż 110 produkcji (101 długich i 9 krótkich metraży), z czego 54 zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy, a 12 będzie miało premierę międzynarodową. Sprzedaż biletów rozpocznie się w najbliższy piątek o godz. 12:00 (wyłącznie poprzez stronę americanfilmfestival.pl).

 

W tym roku, między 1 a 14 grudnia, zapraszamy także na online’ową odsłonę festiwalu. Szczegółowy program wirtualnej części wydarzenia opublikujemy 15 listopada.

Comon

12. AFF otworzą dwa znakomite filmy: Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun Wesa Andersona oraz C’mon C’mon Mike’a Millsa. Pierwszy z nich to najnowsze dzieło autora Grand Budapest Hotelu, reżysera o niepodrabialnym stylu i wielkiej elegancji. W obsadzie Kuriera znaleźli się przedstawiciele i przedstawicielki aktorskiej śmietanki, m.in.: Bill Murray, Frances McDormand, Léa Seydoux czy Timothée Chalamet. Drugi z filmów to nowa propozycja autora Debiutantów, jednego z najczulszych narratorów wśród twórców z USA. C’mon C’mon to także pierwszy filmowy występ Joaquina Phoenixa po nagrodzonej Oscarem roli w Jokerze.

Oczy

Festiwal zamknie seans Oczu Tammy Faye w reżyserii Michaela Showaltera – opowieść o niezwykle barwnym życiu tytułowej ewangelistki, która w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, wspólnie ze swoim mężem, zbudowała największą na świecie religijną sieć medialną i chrześcijański park rozrywki. Nieprawidłowości finansowe, intrygi konkurentów oraz skandale doprowadziły jednak do upadku misternie budowanego imperium. W rolach głównych zobaczymy Jessikę Chastain (Wróg numer jeden, Służące) oraz Andrew Garfielda (Przełęcz ocalonych, Niesamowity Spider-Man).

Hity światowych festiwali

Odkupienie

W programie AFF-u tradycyjnie znalazły się przeboje pokazywane na światowych festiwalach – m.in.: jedne z dwóch najdłużej oklaskiwanych filmów podczas tegorocznego MFF w Cannes: Red Rocket Seana Bakera oraz Stillwater Tom McCarthy’ego, z Mattem Damonem w roli głównej; prezentowany na Sundance Jockey Clinta Bentleya, z brawurową rolą Cliftona Collinsa Juniora (Pewnego razu… w Hollywood) oraz Córka – reżyserski debiut Maggie Gyllenhaal. Widzowie i widzki będą mieli okazję zobaczyć także „porywające i niezapomniane”, jak pisali krytycy po Sundance, Odkupienie Frana Kranza – studium żalu, rozpaczy i żałoby po tragicznych w skutkach wydarzeniach związanych ze szkolną strzelaniną; a także Nowicjuszkę Lauren Hadaway – przywodzącą na myśl Czarnego Łabędzia i Zapaśnika historię sportsmenki, która postanawia poświęcić całe swoje życie dla kariery wioślarskiej.

John Waters, „król kampu”, gościem specjalnym American Film Festival

Szok, obrzydzenie i histeryczny śmiech (w różnych proporcjach i różnej kolejności) wywołają filmy Johna Watersa, jednego z najoryginalniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury. W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć nie tylko przegląd najważniejszych dzieł buntownika z Baltimore, ale również spotkać go osobiście. Waters odbierze we Wrocławiu nagrodę Indie Star Award, przyznawaną twórcom bezkompromisowo niezależnym, weźmie udział w masterclassie oraz zaprezentuje stand-up This Filthy World, połączony z drag show We Are Divine, przygotowany przez wrocławską divę drag, Twoją Starą. Na stand-up oraz drag show zapraszamy do klubu Vertigo – wyjątkowego partnera tegorocznej edycji AFF-u. Bilety na wydarzenia z udziałem Watersa trafią do sprzedaży w najbliższy piątek (bilety na stand-up będą dostępne poprzez oficjalną stronę klubu Vertigo).

Retrospektywy twórczości Idy Lupino i Jima Jarmuscha

Podczas 12. American Film Festival przyjrzymy się twórczości Idy Lupino, która w latach 50. jako jedna z nielicznych kobiet w historii kina była zarówno aktorką, jak i reżyserką filmową. Jej filmy, powstające niezależnie od hollywoodzkich wytwórni, poruszały kontrowersyjne tematy społeczne. Bohaterem retrospektywy będzie także Jim Jarmusch – mistrz kina niezależnego. W trakcie AFF-u przypomnimy siedem wczesnych filmów reżysera, m.in. Nieustające wakacje oraz Inaczej niż w raju. Po zakończeniu festiwalu – dzięki Gutek Film – wszystkie tytuły z tegorocznej retrospektywy twórczości Jarmuscha trafią ponownie na ekrany polskich kin oraz na VOD.

 

Festiwalowe sekcje

Searchers

Jednym ze znaków rozpoznawczych American Film Festival są sekcje konkursowe: Spectrum (16 tytułów) – przegląd nowych tendencji i młodych talentów kina USA, oraz American Docs (9 tytułów) – dokumenty prezentujące różne oblicza Ameryki. Oceniane przez widzów produkcje będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrodę w konkursie American Docs ufundowała firma BNY Mellon.

W programie znalazły się także dwie wyjątkowe sekcje poświęcone współczesnemu kinu dokumentalnemu z USA: Special Docs oraz Portrety. W ramach pierwszej z nich będzie można zobaczyć m.in. Wrogów publicznych Sonii Kennebeck – historię hakera Matta DeHarta, zestawianego w jednym szeregu z Edwardem Snowdenem i Chelsea Manning; poruszające Kim jesteśmy: kronikę rasizmu w Ameryce Emily Kunstler i Sarah Kunstler; czy Poszukiwaczy Pacho Veleza – daleką od polityki, ale bliską codziennemu życiu opowieść o współczesnych nowojorczykach. W ramach Portretów przybliżone zostaną postaci m.in. wybitnego dziennikarza, podróżnika i szefa kuchni – Anthony’ego Bourdaina (W drodze. Film o Anthonym Bourdainie, reż. Morgan Neville); autora undergroundowych komiksów – Spaina Rodrigueza (Niepokorny. Sztuka komiksu Spaina Rodrigueza, reż. Susan Stern); a także bestsellerowej, ekscentrycznej pisarki – Jackie Collins (Szefowa. Opowieść o Jackie Collins, reż. Laura Fairrie).

Tegoroczną nowością są Perspektywy – najbardziej nowohoryzontowa ze wszystkich festiwalowych sekcji. Tutaj bowiem znalazły się dzieła twórców i twórczyń eksperymentujących z językiem filmu oraz poszukujących świeżych rozwiązań (nie tylko formalnych). W programie m.in. Alef Ivy Radivojević oraz Ted K Tony’ego Stone’a.

US & Canada in Progress

Po raz kolejny odbędzie się wydarzenie branżowe US in Progress, tym razem z udziałem Kanadyjczyków. W ramach projektu polskie firmy postprodukcyjne pomagają ukończyć niezależne filmy amerykańskie i kanadyjskie, a producenci mają okazję poznać polskie uwarunkowania koprodukcyjne oraz spotykać potencjalnych partnerów wśród polskiej branży filmowej.

PROGRAM

https://www.americanfilmfestival.pl/menu.do;jsessionid=09021BDCA4F8CDADA3BE1EEC283253D2?m=program

* * *

 

Na 12. American Film Festival zapraszamy od 9 do 14 listopada. Pełny program stacjonarnej części festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów można znaleźć na stronie americanfilmfestival.pl. Bilety na pojedyncze pokazy będą dostępne na stronie internetowej festiwalu (od najbliższego piątku, 22 października) i w kasach Kina Nowe Horyzonty (od 9 listopada).

Czytany 300 razy Ostatnio zmieniany środa, 20 październik 2021 13:53

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama