cinema.pl Festiwale

czwartek, 28 kwiecień 2022 20:44

Kino na Granicy dla dzieci

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od kilku lat oferta cieszyńskiego Przeglądu skierowana do najmłodszych odbiorców stale się powiększa. 

 

Strzałem w dziesiątkę okazał się zeszłoroczny pomysł połączenia obecności w Cieszynie znanych artystek z uatrakcyjnieniem tego czasu dla dzieci z miasta i tych, które przyjechały z rodzinami na Kino na Granicy. Cykl Aktorki czytają dzieciom przyciągnął do Parku Pokoju tłumy osób. W tym roku, codziennie o 12:00 ulubione bajki z dzieciństwa przeczytają najmłodszym Barbara Jonak, Jowita Budnik, Beata Kawka, Zuzanna Biernacka i Małgorzata Zajączkowska. 

Organizatorzy festiwalu pamiętali też o młodych widzach przygotowując program filmowy. Znalazły się w nim 4 propozycje kina skierowanego do dzieci.

Laureat Czeskiego Lwa 2021 za animacje „Kolorowy sen” to nakręcony 30 lat po upadku reżimu komunistycznego film kukiełkowy Jana Baleja. Młodszym widzom pokazuje, a starszym przypomina, że wolność nie jest czymś danym raz na zawsze, że niekiedy łatwo ją stracić, a dużo trudniej odzyskać. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy grupa ulicznych artystów trafia na wyspę, gdzie twardą ręką rządzi miejscowy władca.    

Wielokrotnie nagradzana na świecie koprodukcja animowana „Nawet myszy idą do nieba” w reżyserii Jan Bubeníček, Denisa Grimmová to opowieść o pewnej bojaźliwej myszce, która postanawia powtórzyć bohaterski czyn swojego ojca i udowodnić całemu światu – oraz samej sobie – własną odwagę. Zamierza wyrwać kłębek sierści lisowi, będącemu postrachem całego lasu. Niebezpieczna wyprawa kończy się w sposób zupełnie niespodziewany. Animacja została oparta na popularnej książce Ivy Procházkovej.  

„Nawet myszy idą do nieba”

Z kolei „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” (projekcja bezpłatna) to polski film animowany z 1986 roku, bazujący na konwencji westernu. Obraz powstał oczywiście w oparciu o serial animowany pod tym samym tytułem z 1972 roku. Zrealizowało go znajdujące się niedaleko Cieszyna Studio Filmów Rysunkowych z Bielsku-Białej. Co ciekawe, jest to ostatni film animowany z udziałem tych kochanych przez najmłodszych widzów postaci.  

Wreszcie aktorski film „Za duży na bajki” Kristoffera Rusa jest historią 10-letniego Waldka, który wyrywa się spod skrzydeł kochającej mamy. Teresa, borykając się z własnymi problemami, przelewa je na chłopca i nie pozwala mu na spokojne dorastanie. Chłopak chce startować w największym w Europie turnieju gamingowym. Wydaje się, że choroba mamy i ekscentryczna ciotka staną na drodze do spełnienia marzeń. Nieoczekiwanie to właśnie dzięki nim chłopiec zyska coś więcej niż wygraną w turnieju.    

Cieszyńska projekcja filmu „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” jest prezentowana w ramach Green Film Tourism - programu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej wspólnie z partnerami z Polski i Słowacji realizuje projekt, którego celem jest promocja i rozwój filmowego dziedzictwa kulturowego obszaru pogranicza. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. 

 

24.  Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2022 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Szczegóły na stronie www.kinonagranicy.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/286433643552450 

Czytany 236 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 20:57

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama