cinema.pl Festiwale

sobota, 28 maj 2022 23:30

Filmy i twórcy ze Studia Munka na KFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już w najbliższą niedzielę, 29 maja zaczyna się 62. Krakowski Festiwal Filmowy. W festiwalowych konkursach swoje premiery mieć będzie siedem produkcji Studia Munka SFP, zaś ich twórcy wezmą udział w spotkaniach z publicznością. W Krakowie pojawią się m.in. autor filmu „Followers. Odpalaj lajwa" Jakub Radej i reżyserka „Victorii" Karolina Porcari oraz występujący w jej filmie Katarzyna Figura i Piotr Cyrwus. Oba filmy powstały w ramach programu Trzydzieści minut.

 

„Victoria" Karoliny Porcari to opowieść zaniedbywanej przez męża 50-letniej Amelii, której życie ulega przemianie, kiedy przypadkiem staje się posiadaczką wibratora... „Victoria" walczy o nagrody w Konkursie polskim oraz w Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. Z widzami krakowskiego festiwalu spotkają się reżyserka Karolina Porcari, aktorzy Katarzyna Figura i Piotr Cyrwus, scenarzysta Krzysztof Szekalski, a także autor zdjęć Tomasz Wierzbicki oraz montażystka Anna Morawiec.

Prezentowany w ramach Konkursu polskiego „Followers. Odpalaj lajwa" to opowieść o dwóch licealistach, którzy chcą wykorzystać obecność w szkole noblistki Olgi Tokarczuk do zdobycia internetowej sławy... W spotkaniu z publicznością udział wezmą reżyser i scenarzysta Jakub Radej, autor zdjęć Mateusz Golis, montażysta Paweł Łukaszewski, aktor Adam Borysowicz oraz pojawiający się na ekranie Jan Mela.

O nagrody w Konkursie polskim walczą również produkcje powstałe w programie Pierwszy dokument. „Opowiedz mi o mnie" Macieja Millera to historia Magdaleny, która porzucona w szpitalu po urodzeniu, po latach próbuje nawiązać relację z biologicznymi rodzicami. O realizacji tego dokumentu opowiedzą w Krakowie reżyser, bohaterka filmu Magdalena Mika, montażystka Monika Stachowicz oraz producent wykonawczy Jakub Maj.

 

W „Konikach na biegunach" Marcin Lesisz pokazuje świat niepełnosprawnej Ewy, która ucieka od trudnej rzeczywistości, tworząc lalki i zabawki. Na spotkaniu z publicznością reżyserowi towarzyszyć będzie bohaterka Ewa Werfel, a także montażysta Marcin Sucharski i kierowniczka produkcji Magdalena Gonera.

 

Trzeci z dokumentów Studia Munka - „Moody" Karoliny Karawan i Tomasza Rattera – to poruszająca, mistyczna opowieść o skomplikowanej relacji matki i jej dorosłego syna żyjących samotnie na jednej z indonezyjskich wysp. Podczas rozmowy z widzami duetowi reżyserów towarzyszyć będzie również autorka montażu Patrycja Piróg. Film startuje równolegle w Konkursie polskim oraz Międzynarodowym konkursie filmów Krótkometrażowych.

 

Listę krakowskich premier Studia Munka zamykają dwa krótkie metraże zrealizowane w ramach programu Młoda animacja. „Kot" Zofii Strzeleckiej to hip-hopowa opowieść o szalonych 30 latach z życia dilera Marcina Kota, któremu po piętach depcze inspektor Zygmunt Pies. Zaś „Music of Sonny" Anny Sałacińskiej i Klementyny Margolis przedstawia opowieści pracowników fabryki płyt CD, których życie składa się z szeregu powtarzalnych czynności. Reżyserki obu prezentowanych w Konkursie Polskim animacji spotkają się z festiwalową publicznością.

 

Tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego potrwa od 29 maja do 5 czerwca. Laureatów festiwalowych konkursów poznamy podczas uroczystej wieczornej gali w sobotę, 4 czerwca.

Czytany 176 razy Ostatnio zmieniany sobota, 28 maj 2022 23:33

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama