Do rozpoczęcia dorocznego święta kina, Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, pozostało zaledwie sześć tygodni. Jak co roku, na uczestników wydarzenia czeka nie tylko niepowtarzalna okazja by zobaczyć wyjątkowe filmy fabularne i dokumentalne, odcinki seriali i teledyski, ale także możliwość spotkania i wysłuchania wybitnych filmowców opowiadających o swojej pracy. Jean-Jacques Annaud, Jean-Marie Dreujou i Jean Rabasse, których spotkać będziemy mogli podczas jubileuszowej edycji EnergaCAMERIMAGE, to jedni z najważniejszych twórców współczesnego francuskiego kina. Nie może więc dziwić, że to właśnie ten tercet podjął się zrealizowania filmu o dramatycznych wydarzeniach, jakie cały świat obserwował 15 kwietnia 2019 roku, kiedy to jeden z symboli Paryża – Katedra Notre Dame – stanęła w ogniu. Efektem wspólnej pracy twórców jest film „Notre Dame płonie” - zrealizowana z rozmachem, wstrząsająca, prawdziwa historia walki o ocalenie jednego z najważniejszych zabytków Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa. Film o sile odwagi i wiary zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.
Francuscy twórcy spotkają się z uczestnikami EnergaCAMERIMAGE przed oraz po pokazie specjalnym ich poruszającego filmu. Wezmą także udział w seminarium, w trakcie którego opowiedzą o wyzwaniach związanych z realistycznym odtworzeniem tragicznego w skutkach pożaru. Trudno o lepszą możliwości zajrzenia za kulisy tak imponującej produkcji.
Jean-Jacques Annaud i Jean-Marie Dreujou współpracują ze sobą od lat, w ciągu 15 lat wspólnych filmowych wojaży nakręcili jedynie cztery filmy fabularne oraz serial telewizyjny, lecz swymi poszukiwaniami środków wizualnych do wyrażania różnych stanów ludzkiej i zwierzęcej natury wyznaczyli nowe ścieżki myślenia o kinie. Ich pierwszym projektem byli „Dwaj bracia”, osadzona w latach 20. XX wieku na terenie Indochin Francuskich historia dwóch tygrysów, które pragną żyć na wolności, jednakże raz za razem natykają się na przejawy ludzkiego okrucieństwa. Dreujou i Annaud pracowali z prawdziwymi zwierzętami, wliczając w to około 30 tygrysów grających głównych bohaterów, a film nakręcili łącząc materiał z taśmy 35mm z ujęciami w HD oraz komputerową post-produkcją. Rezultatem była ekscytująca i poetycka podróż do serca dzikiej natury. Najbardziej znanym filmem duetu stał się jednak zrealizowany ponad 10 lat później „Wilczy totem”, który Dreujou i Annaud kręcili przez ponad rok na mongolskich stepach, pracując w jak największej zgodzie z naturą. W 2018 roku francuzi otrzymali podczas festiwalu EnergaCAMERIMAGE nagrodę dla duetu reżyser – autor zdjęć.
Spotkanie z Jeanem-Jacquesem Annaud, Jeanem-Marie Dreujou i Jeanem Rabasse to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników kina zainteresowanych tajnikami filmowego rzemiosła. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji festiwalu na stronie camerimage.pl