Mieszkająca w Londynie reżyserka Karina doświadcza samotności i wyobcowania w wielkim mieście. Zaczyna myśleć o wyjeździe do Ukrainy, gdzie - jak się dowiaduje - żyje jeszcze jej 84-letnia ciocia Sława. Pierwsze spotkanie obu kobiet jest jeszcze niepewne i nieśmiałe. Ciocia trzyma Karinę na dystans, powoli budując z nią relację bliskości i ciepła. Karina, która z Londynu wyjechała w depresji, otrzymuje od cioci i otaczającej ją społeczności uwagę i spokój ducha. Choć żadna z kobiet nie wiedziała co przyniesie ich wspólne spotkanie, obie odnajdują w sobie nawzajem przyjaciela, którego tak bardzo im brakowało. Karina odrywa się od życia w metropolii, spędzając czas ze zwierzętami i wśród natury. Ciocia Sława coraz bardziej traktuje Karinę jak wnuczkę, dzieli się z nią doświadczeniami, mądrością i tęsknotami. Kobiety ze sobą dużo rozmawiają, ale często przebywają też w ciszy. Wspólne momenty dają im ukojenie. Wyjazdy Kariny do Ukrainy stają się coraz częstsze, co pozwala jej nie tylko regenerować swoją wiarę w sens życia, ale także zbliżyć się co cioci Sławy i zrozumieć jak wiele je łączy i jak bardzo obie potrzebowały tej bliskości.
„Ozerna była takim miejscem do którego jeździłam na początku prac nad filmem raz na rok, dopiero potem odwiedzałam je częściej, jak zaczęłam czuć coraz większą więź z ciocią i mieszkańcami Ozerny" - mówi o swoim filmie reżyserka Karina Będkowska. „Częstsze przyjazdy w kolejnych latach były też spowodowane tym, że bałam się że ciocia odejdzie, i kiedy były kryzysowe momenty jak była chora bałam się że widzę ją ostatni raz. Poprzez rozciągniecie projektu w czasie chciałam także uchwycić uciekający czas i odchodzącą na naszych oczach pewną epokę miejsca i ludzi, nie tylko pod względem fizyczności ale też ducha: jakości kontaktów międzyludzkich. Odnalazłam też w tych wyjazdach swój cel, bo bardzo mi pomogło przetrwać trudny czas. Tym celem było nakręcenie filmu" - mówi autorka dokumentu.
Karina Będkowska jest reżyserką, autorką scenariusza oraz autorką zdjęć do filmu. Ukończyła z wyróżnieniem reżyserię dokumentu na Goldsmith University w Londynie oraz fotografię na ASP w Poznaniu. Uczestniczka międzynarodowych warsztatów filmowych Film Spring Open w Krakowie i INTERDOC w Serbii oraz programu Doc Development i DOC LAB Poland gdzie rozwijała „Moją Ozernę". Jej film "Tutka" został pokazany na międzynarodowych festiwalach Benicia FF w Kalifornii i Short to the Point w Rumunii w 2017r. Autorka wystaw fotograficznych w Anglii, Danii i Polsce. „Moja Ozerna" jest jej reżyserskim debiutem.
„Moja Ozerna" miała swoją premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Polskim. Premierze towarzyszyła wystawa zdjęć Kariny Będkowskiej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki z jej wizyt w Ukrainie w czasie powstawania filmu. Autorem muzyki do filmu jest Jacaszek, za montaż odpowiadał Rafał Małecki, dźwięk w filmie stworzyli Franciszek Kozłowski i Daniel Adamczyk, zaś producentką dokumentu jest Monika Braid z Braidemade Films. Koproducentem filmu jest TVP.
„Moja Ozerna" jest dostępna na VOD TVP pod linkiem https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/moja-ozerna,315905.