cinema.pl Festiwale

sobota, 05 listopad 2022 22:14

Przegląd Filmowy Ukraina

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

29 października zakończyła się warszawska odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy, ale filmy można oglądać również w wybranych miastach w Polsce, m.in. w Gdańsku, Płocku, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu i Toruniu. Filmy z tegorocznego repertuaru festiwalu do 14 listopada są dostępne na platformie vod.warszawa.pl.

 

Przegląd Filmowy Ukraina jest dedykowany kinematografii ukraińskiej. Podczas prezentacji pokazane zostaną nowe filmy (dokumenty, fabuły), które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich 2 lat.

Przegląd daje możliwość w krótkim czasie obejrzenia najlepszych i najciekawszych filmów z Ukrainy. Kino ukraińskie, które po ataku Rosji jest zagrożone, budzi z roku na rok coraz większe zainteresowanie krytyków filmowych, widzów oraz organizatorów międzynarodowych festiwali, Projekt jest kontynuacją organizowanego w Warszawie Ukraina! Festiwal Filmowy.

Przeglądy Filmowy Ukraina obywać się będzie w wybranych miastach Polski, gdzie zostaną zaprezentowane wybrane filmy festiwalowe.

Najbliższe pokazy odbędą się:

Kino Żak w Gdańsku 4-10.11.2022

Kino za Rogiem w Płocku 16, 23.11.2022

KinoPort w Gdańsku 17-19.11.2022

Kino Amok w Gliwicach 18-24.11.2022

Centrum sztuki Współczesnej w Toruniu 22-24.11.2022

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu 25-28.11.2022

W programie przeglądu znalazły się filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym filmy opowiadające o trudnych, wojennych losach kobiet w Ukrainie, jak np. tegoroczny ukraiński kandydat do Oskara film Klondike (reż. Maryna Er Horbach), którego akcja rozgrywa się w Donbasie w 2014 roku po inwazji Rosji na Ukrainę, oraz zwycięzca nagrody publiczności na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu film 107 matek Pétera Kerekesa a także historia matki poszukującej zaginionych bliskich (wyróżniona ponad 50 nagrodami filmowymi) Matka apostołów, reż. Zaza Buadze. O wojnie wspomina się również w zrealizowanym przed inwazją na Ukrainę mrocznym kryminale Pamfir (reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka), który stał się zapowiedzią nadchodzącego dramatu. Z traumą niewoli mierzy się intrygujące stroną wizualną Odbicie, nowy film Walentyna Wasjanowycza - twórcy nagradzanej Atlantydy (2019), natomiast Szczedryk Olesyi Morgunets-Isaenko nawiązuje do czasów międzywojnia i zamieszkałego, przez Ukraińców, Żydów i Polaków, Stanisławowa.

Oprócz fabuł pokazane zostaną filmy dokumentalne, m.in. filmy opowiadająca o artystach jak V.

SYLVESTROV reż. Sergij Bukowski o sławnym ukraińskim kompozytorze współczesnym czy film BAJKA O KONIKU, dokument o mieszkającym w Tallinie Anatoliju Ljutjuku, byłym działaczu antysowieckim, obecnie mnichu i artyście tworzącym własnoręcznie książki, który po wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy udaje się jako wolontariusz do miasteczek frontowych z misją pracy.

Pokazany zostanie również poruszający dokument NA HAŁDACH reż. Taras Tomenko, o dzieciach, które żyją w strefie wojny w Ukrainie oraz polski film OSTATNIA NIEDZIELA W PRZEDWOJENNYM LWOWIE, w reż. Pawła Narożnika, do którego zdjęcia zostały zrealizowane we Lwowie w lutym, tuż przed inwazją Rosji. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia - niedzieli 20 lutego 2022.

PAMFIR, reż. Dmytro Sukholytkyj-Sobchuk, dramat, Ukraina 2022, 102 min

Tajemnicze postaci w diabelskich maskach i strojach ze słomy (przygotowania do tzw. malanki – ludowych obchodów Nowego Roku) są tłem dla dramatu kryminalnego. Leonid, zwany Pamfirem, przed laty porzucił przemytniczy proceder, żeby zarabiać uczciwe pieniądze w Polsce. Wraca do rodzinnej wioski na granicy Ukrainy z Rumunią. Stęskniony za nim syn podpala lokalną cerkiew – wierzy, że w ten sposób zatrzyma ojca w domu. Problem w tym, że świątynia należy już do miejscowej mafii. Leonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja, którą podejmuje, wciąga go coraz bardziej w sieć korupcyjnych i mafijnych układów. Film nagrodzony na: MFF Cannes 2022, sekcja Quinzaine des réalisateurs.

KLONDIKE, dramat, Maryna Er Horbach, Ukraina, Turcja 2022 / 100’

Donbas, 2014 rok. Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Irka i jej mąż Tolik spodziewają się dziecka. W środku nocy fragment zestrzelonego samolotu burzy ścianę ich domu. Jednak zamiast uciekać z kraju tak jak najbliżsi sąsiedzi, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach.

Film nagrodzony na: MFF w Berlinie 2022 - Nagroda Jury Ekumenicznego, Sundance FF 2022 – najlepszy reżyser (World Cinema Dramatic), MFF w Stambule 2022 – Złoty Tulipan, najlepszy turecki film roku, najlepsze zdjęcia, MFF w Seattle 2022 – Wielka Nagroda Jury, Ukraiński kandydat do Oskara 2022.

107 MATEK, dramat, reż. Péter Kerekes, dramat, Słowacja, Czechy, Ukraina 2021 / 92’

Lesya popełniła zbrodnię w afekcie, za którą dostała siedmioletni wyrok w jednym z odeskich zakładów karnych dla kobiet. Właśnie urodziła swoje pierwsze dziecko, a teraz wkracza w świat zamieszkany wyłącznie przez kobiety: więźniarki, pielęgniarki i strażniczki, kobiety w różnym wieku, żony i wdowy, córki, siostry, kobiety w ciąży, a także kobiety z dziećmi. Gdyby nie kolor munduru, czasem trudno byłoby odróżnić, kto jest, kim.

Film nagrodzony na: MFF w Wenecji 2021 – najlepszy scenariusz (sekcja Horizons), MFF w Chicago 2021 – najlepszy reżyser, FF w Cottbus 2021 – najlepszy film, MFF Nowe Horyzonty 2022 – nagroda publiczności

MATKA APOSTOŁÓW | MATY APOSTOLIV reż. Zaza Buadze, Ukraina 2020, 120’

W poszukiwaniu syna-pilota, którego humanitarny samolot został zestrzelony nad okupowanymi Klondike, fot. materiały prasowe terenami Ukrainy, matka trafia do zupełnie obcego i agresywnego świata, gdzie wszystko przesiąknięte jest nienawiścią i cierpieniem. W tym piekle nie tylko szuka syna, ale mając w sercu wielką miłość, zmienia wszystkich, których spotyka na swojej drodze. Film nagrodzony: Cannes World Film Festival 2022: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, MFF w Kijowie 2021: Najlepszy film, MFF w Ontario 2021: Najlepszy reżyser, Najlepsza aktorka, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy aktor drugoplanowy.

ODBICIE | VIDBLYSK reż. Walentyn Wasjanowycz, Ukraina 2021, 125’

Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy oraz obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania z klasy średniej i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną.

Uczy się na nowo jak być człowiekiem, jak być ojcem i pomagać córce, która potrzebuje jego miłości i wsparcia. Film nagrodzony: MFF Toronto 2021: nominacja dla najlepszego reżysera, MFF Wenecja 2021: nominacja dla najlepszego filmu.

SZCZEDRYK | SHCHEDRYK, reż. Ołesia Morgunets-Isaenko, Ukraina, Polska 2021, 122’

Szczedryk to historia o trzech rodzinach – ukraińskiej, polskiej i żydowskiej – o ich wspólnym życiu w dużym domu w Stanisławowie w latach 1938-1944. Kiedy Sowieci, a później Niemcy okupują miasto, Żydzi i Polacy są prześladowani i mordowani. Ukraińska nauczycielka, poświęcając swoje życie, ratuje dzieci sąsiadów i własna córkę.

FILMY DOKUMENTALNE

BAJKA O KONIKU, dokument, reż. Ulyana Osovska, Denis Strashny, Ukraina, Estonia 2021.

Anatoli, były działacz antysowiecki, obecnie mnich i artysta, mieszka w starożytnej kamiennej wieży w sercu Tallina. Dzień w dzień modli się do natury i tworzy w swoim warsztacie własnoręcznie wykonane książki. Wiele lat temu Anatoli złożył ślubowanie, że w każdym dniu znajdzie coś dobrego. Wybuch wojny we wschodniej Ukrainie sprawia, że opuszcza spokojną estońską stolicę i udaje się do miasteczek frontowych z misją pracy jako wolontariusz.

V. SYLVESTROV, reż. Sergij Bukowski, Ukraina 2020, 143 min

Dokument "Silvestrov", poświęcony genialnemu ukraińskiemu kompozytorowi, daleki jest od tradycyjnej biografii o wybitnej osobie. To obserwacja, spowiedź, a przede wszystkim historia wielkiego talentu osadzona na tle niepewnych czasów. Autorzy filmu oddają hołd kompozytorowi.

NA HAŁDACH (TERYKONY), reż. Taras Tomenko, Ukraina 2022

Nastia miała dziesięć lat, gdy pocisk wystrzelony przez rosyjskich terrorystów w sylwestra zmienił jej życie na zawsze. Odebrał życie jej ojcu i zniszczył ich dom. Szkoła Nastii znajduje się zaledwie w 500 metrów od linii frontu. Wojna stała się czymś powszechnym. Po prostu częścią krajobrazu.

Jedynym środkiem do przetrwania dla rodziny Nastii jest złom. Senya ma siedem lat. Jest pierwszoklasistą. W ciągu siedmiu lat swojego życia widział siedem lat wojny i ani jednego dnia pokoju. Jego ojczym kopie groby, aby zarobić pieniądze na nowy garnitur i plecak dla Senyi. To film o dzieciach, które żyją w strefie wojny w Ukrainie.

STATNIA NIEDZIELA W PRZEDWOJENNYM LWOWIE, reż. Paweł Narożnik, Polska 2022, 50 min Zdjęcia do tego 50 minutowego dokumentu zostały zrealizowane we Lwowie w lutym, tuż przed inwazją Rosji. Film powstał z sympatii do miasta Lwowa i z obawy o los jego mieszkańców. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia - niedzieli 20 lutego 2022. 

Tego dnia obchodzono rocznicę Majdanu 2014, kończyła się Olimpiada w Pekinie (gwarancja pokoju), a wojska rosyjskie zgromadzone przy granicach mnożyły prowokacje. Lwów tej niedzieli wydawał się beztroski. Mieszkańcy jakby wypierali zagrożenie i demona, który wisiał w powietrzu.

DLA DZIECI:

VIKTOR ROBOT - animacja ukraińska o przygodach robota Viktora (w języku ukraińskim).

Do 14 listopada można oglądać większość filmów prezentowanych na Ukraina! Festiwalu

Filmowym na platformie https://vod.warszawa.pl/

Czytany 158 razy Ostatnio zmieniany sobota, 05 listopad 2022 22:25

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama