cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 21 listopad 2022 16:36

FESTIWAL ARTEKINO – WIELKIE ŚWIĘTO KINA EUROPEJSKIEGO

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W grudniu rusza 7. edycja europejskiego festiwalu filmowego ArteKino. Od 1 do 31 grudnia fani kina europejskiego będą mogli zobaczyć 12 filmów fabularnych i dokumentalnych młodych europejskich reżyserów. Część z filmów była już prezentowana na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Berlinie, Locarno, San Sebastian czy Toronto. Wszystkie tytuły będą dostępne na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv. To międzynarodowe wydarzenie ma na celu popularyzację bogatej oferty kina europejskiego i wspieranie młodych, utalentowanych twórców. 

 

W tym roku w ramach festiwalu ArteKino pokazanych zostanie 12 tytułów z Rumunii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Niemiec, Litwy, Słowenii, Serbii i Francji, które stanowią zaproszenie do podróży i spotkań z ludźmi, będąc jednocześnie swoistym hołdem dla kulturowej i językowej różnorodności Europy. Wybrane przez nas filmy stawiają na nowych twórców i pokazują różnorodność ich źródeł inspiracji, ich zainteresowanie zawirowaniami geopolitycznymi, jak i kryzysami natury osobistej. Poruszając się pomiędzy dokumentem a fikcją, filmy te oferują nam zarówno melancholijne, jak i radosne spojrzenie na świat będący przedmiotem głębokich przemian, poświęcając szczególne miejsce nadziejom i pytaniom współczesnych młodych ludzi – mówi Berenika Wyrzykowska-Novi, redaktorka naczelna polskiej wersji ARTE.tv. 

 

Podczas festiwalu ArteKino będzie można zobaczyć m.in. hiszpańską koprodukcję Planeta (MFF Sundance), która opowiada historię matki i córki, które w pogrążonym w kryzysie kraju walczą o utrzymanie poziomu życia, na jaki swoim zdaniem zasługują, Kolory Tobiego (MFF Saloniki) o transpłciowym nastolatku z małej węgierskiej wioski, czy film Sanremo (MFF Tallin), prezentujący historię miłości rodzącej się między Bruno i Dušą w domu starców, na przekór postępującej demencji. Inne interesujące pozycje to dwa filmy prezentowane na MFF San Sebastian –  Wściekły Błysk przedstawiający historię Isy, która za pomocą magnetofonu nagrywa wiadomości i wysyła je do samej siebie, oraz rumuńska produkcja Blue Moon o biznesmenie z małego miasteczka, który popada w konflikt ze swoim kuzynem. Warto zwróć także uwagę na film Bohaterowie klasy pracującej prezentowany na Berlinale 2022. Opowiada on o grupie nielegalnych pracowników budowlanych, pozostawionych bez pieniędzy i pozbawionych podstawowych praw, którzy są zdeterminowani, aby wygrać z nieuczciwym pracodawcą. To, co było zwykłą pracą na budowie, staje się walką na śmierć i życie.

 

Co więcej, widzowie festiwalu ArteKino mogą wziąć udział w głosowaniu i wybrać najlepsze ich zdaniem produkcje. Zwycięski film otrzyma Europejską Nagrodę Publiczności w wysokości 20 000 euro. Na głosujących również czekają nagrody. W tym roku filmy zakwalifikowane do festiwalu będą także walczyć o Nagrodę Jury Młodych Widzów w wysokości 10 000 euro, która zostanie przyznana przez 15 młodych Europejczyków w wieku od 18 do 25 lat, we współpracy z Erasmus+. Kolejne wyróżnienie przyznawane w ramach festiwalu to Europejska Nagroda Kinomanów, której partnerem jest Air France.

 

Festiwal ArteKino oferuje 12 festiwalowych filmów długometrażowych, które dostępne są bezpłatnie w 32 krajach europejskich na stronie arte.tv i kanale ARTE.tv na YouTubie z napisami w sześciu językach (po polsku, angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku i włosku). Dyrektorem artystycznym Festiwalu ArteKino jest Olivier Père, francuski producent filmowy, który w latach 2009-2012 był dyrektorem artystycznym Festiwalu w Locarno, a wcześniej przez 5 lat odpowiadał za jedną z sekcji w MFF w Cannes. Wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu z programu Unii Europejskiej Europe Creative Media przez Fundację ArteKino, na której czele stoi Rémi Burah. Patronami Festiwalu KinoArte są CHANEL oraz dom sztuki GOOSSENS, który stworzył statuetki Europejskiej Nagrody Publiczności i Nagrody Młodego Jury.

 

 

FILMY PREZENTOWANE W RAMACH FESTIWALU ARTEKINO

 

KRZYWE LINIE (LINHAS TORTAS) 

REŻ. RITA NUNES 

PORTUGALIA 

 

SUMMER SURVIVORS (ISGYVENTI VASARA) 

REŻ. MARIJA KAVTARADZE 

LITWA 

 

BOHATEROWIE KLASY PRACUJĄCEJ (HEROJI RADNIČKE KLASE) 

REŻ. MILOŠ PUŠIĆ 

SERBIA 

 

GIGANCI (I GIGANTI) 

REŻ. BONIFACIO ANGIUS 

WŁOCHY 

 

SANREMO (SANREMO)

REŻ. MIROSLAV MANDIC 

SŁOWENIA, WŁOCHY 

 

KOLORY TOBIEGO (COLORS OF TOBI) 

REŻ. ALEXA BAKONY 

WĘGRY

 

ANIMOGRAF ALBO: URODZIŁEM SIĘ W PUDEŁKU PO BUTACH (L’ANIMOGRAPHE, OU JE SUIS NE DANS UNE BOITE A CHAUSSURES)

THIERRY DEJEAN 

FRANCJA 

 

BLUE MOON (CRAI NOU)

REŻ. ALINA GRIGORE 

RUMUNIA 

 

PLANETA (LA PLANETA)

REŻ. AMALIA ULMAN 

HISZPANIA 

 

WŚCIEKŁY BŁYSK (DESTELLO BRAVÍO) 

REŻ. AINHOA RODRÍGUEZ 

HISZPANIA 

 

HYPERLAND (HYPERLAND)

REŻ. MARIO SIXTUS 

NIEMCY 

 

HEAVY METAL DANCERS (HEAVY METAL DANCERS)

REŻ. GRETTA-GAROLIINA SAMMALNIEMI 

NIEMCY

Czytany 202 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 listopad 2022 16:37

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama