Przegląd daje możliwość pogłębionego spojrzenia na twórczość reżyserów z Ukrainy.
Równocześnie to konfrontacja z niełatwym obrazem wojny, a także okazja do okazania solidarności i wsparcia kultury ukraińskiej. Na Przegląd Filmowy Ukraina we Wrocławiu zapraszamy do 28 listopada.
Przegląd Filmowy Ukraina jest dedykowany kinematografii ukraińskiej. Podczas prezentacji pokazane zostaną nowe filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich 2 lat.
Przegląd daje możliwość w krótkim czasie obejrzenia najlepszych i najciekawszych filmów z Ukrainy. Kino ukraińskie, które po ataku Rosji jest zagrożone, budzi z roku na rok coraz większe zainteresowanie krytyków filmowych, widzów oraz organizatorów międzynarodowych festiwali, Projekt jest kontynuacją organizowanego w Warszawie Ukraina! Festiwal Filmowy.
W programie wrocławskiego przeglądu znalazły się filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym filmy opowiadające o trudnych, wojennych losach kobiet w Ukrainie, jak np. tegoroczny ukraiński kandydat do Oskara film Klondike (reż. Maryna Er Horbach), którego akcja rozgrywa się w Donbasie w 2014 roku po inwazji Rosji na Ukrainę, oraz zwycięzca nagrody publiczności na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu film 107 matek Pétera Kerekesa, oraz Pamfir (reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka), który stał się zapowiedzią nadchodzącego dramatu. Z traumą niewoli mierzy się intrygujące stroną wizualną Odbicie, nowy film Walentyna Wasjanowycza - twórcy nagradzanej Atlantydy (2019). Pokazany zostanie również poruszający dokument NA HAŁDACH (Terykony) reż. Taras Tomenko, o dzieciach, które od lat żyją w strefie wojny w Ukrainie.
OPIS FILMÓW:
PAMFIR, reż. Dmytro Sukholytkyj-Sobchuk, dramat, Ukraina 2022, 102 min
Tajemnicze postaci w diabelskich maskach i strojach ze słomy (przygotowania do tzw. malanki – udowych obchodów Nowego Roku) są tłem dla dramatu kryminalnego. Leonid, zwany Pamfirem, przed laty porzucił przemytniczy proceder, żeby zarabiać uczciwe pieniądze w Polsce. Wraca do rodzinnej wioski na granicy Ukrainy z Rumunią. Stęskniony za nim syn podpala lokalną cerkiew – wierzy, że w ten sposób zatrzyma ojca w domu. Problem w tym, że świątynia należy już do miejscowej mafii. Leonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja, którą podejmuje, wciąga go coraz bardziej w sieć korupcyjnych i mafijnych układów. Film nagrodzony na: MFF Cannes 2022, sekcja Quinzaine des réalisateurs. Film jest nominowany do Europejskich Nagród Filmowych 2022.
KLONDIKE, dramat, Maryna Er Horbach, Ukraina, Turcja 2022 / 100’
Donbas, 2014 rok. Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Irka i jej mąż Tolik spodziewają się dziecka. W środku nocy fragment zestrzelonego samolotu burzy ścianę ich domu. Jednak zamiast uciekać z kraju tak jak najbliżsi sąsiedzi, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach.
Film nagrodzony na: MFF w Berlinie 2022 - Nagroda Jury Ekumenicznego, Sundance FF 2022 – najlepszy reżyser (World Cinema Dramatic), MFF w Stambule 2022 – Złoty Tulipan, najlepszy turecki film roku, najlepsze zdjęcia, MFF w Seattle 2022 – Wielka Nagroda Jury, Ukraiński kandydat do Oskara 2022.
107 MATEK, dramat, reż. Péter Kerekes, dramat, Słowacja, Czechy, Ukraina 2021 / 92’
Lesya popełniła zbrodnię w afekcie, za którą dostała siedmioletni wyrok w jednym z odeskich zakładów karnych dla kobiet. Właśnie urodziła swoje pierwsze dziecko, a teraz wkracza w świat zamieszkany wyłącznie przez kobiety: więźniarki, pielęgniarki i strażniczki, kobiety w różnym wieku, żony i wdowy, córki, siostry, kobiety w ciąży, a także kobiety z dziećmi. Gdyby nie kolor munduru, czasem trudno byłoby odróżnić, kto jest, kim.
Film nagrodzony na: MFF w Wenecji 2021 – najlepszy scenariusz (sekcja Horizons), MFF w Chicago 2021 – najlepszy reżyser, FF w Cottbus 2021 – najlepszy film, MFF Nowe Horyzonty 2022 – nagroda publiczności
ODBICIE | VIDBLYSK reż. Walentyn Wasjanowycz, Ukraina 2021, 125’
Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy oraz obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania z klasy średniej i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną.
Uczy się na nowo jak być człowiekiem, jak być ojcem i pomagać córce, która potrzebuje jego miłości i wsparcia. Film nagrodzony: MFF Toronto 2021: nominacja dla najlepszego reżysera, MFF Wenecja 2021: nominacja dla najlepszego filmu.
NA HAŁDACH (TERYKONY), reż. Taras Tomenko, Ukraina 2022
Nastia miała dziesięć lat, gdy pocisk wystrzelony przez rosyjskich terrorystów w sylwestra zmienił jej życie na zawsze. Odebrał życie jej ojcu i zniszczył ich dom. Szkoła Nastii znajduje się zaledwie w 500 metrów od linii frontu. Wojna stała się czymś powszechnym. Po prostu częścią krajobrazu.
Jedynym środkiem do przetrwania dla rodziny Nastii jest złom. Senya ma siedem lat. Jest pierwszoklasistą. W ciągu siedmiu lat swojego życia widział siedem lat wojny i ani jednego dnia pokoju. Jego ojczym kopie groby, aby zarobić pieniądze na nowy garnitur i plecak dla Senyi. To film o dzieciach, które żyją w strefie wojny w Ukrainie.
DLA DZIECI:
VIKTOR ROBOT – animacja, Ukraina 2020, Reżyseria: Anatolij Ławreniszyn (w języku ukraińskim).
Sztuczna gwiazda, która dostarcza energii planecie przestała działać, a jedyną osobą, która może ją naprawić jest dziadek małej Vicky, który w tajemniczy sposób zniknął. Vicky wraz ze swoim pomocnikiem - malutkim robotem Victorem - wyrusza na poszukiwania dziadka. Tak zaczyna się ekscytująca przygoda.
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu 25-28.11.2022
Szczegółowy program:
● 25. 11 (piątek) | 19:00 - „Pamfir”
● 26. 11 (sobota) | 18:30 - „107 matek”
● 26. 11 (sobota) | 20:30 -„Odbicie”
● 27.11 (niedziela) | 12:00 -„Viktor Robot” - dochód z tego pokazu zostanie w całości
przeznaczony na cele charytatywne.
● 27.11 (niedziela) | 18:00 -„Klondike”
● 28.11 (poniedziałek) | 19:00 -„Na hałdach”(Terykony)