cinema.pl Festiwale

sobota, 26 listopad 2022 17:42

Przegląd Filmowy Ukraina we Wrocławiu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od piątku, 25 listopada, zapraszamy na przegląd dedykowany kinematografii ukraińskiej, prezentujący najlepsze i najciekawsze produkcje od naszych wschodnich sąsiadów.

 

Przegląd daje możliwość pogłębionego spojrzenia na twórczość reżyserów z Ukrainy.

Równocześnie to konfrontacja z niełatwym obrazem wojny, a także okazja do okazania solidarności i wsparcia kultury ukraińskiej. Na Przegląd Filmowy Ukraina we Wrocławiu zapraszamy do 28 listopada.

Przegląd Filmowy Ukraina jest dedykowany kinematografii ukraińskiej. Podczas prezentacji pokazane zostaną nowe filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich 2 lat.

Przegląd daje możliwość w krótkim czasie obejrzenia najlepszych i najciekawszych filmów z Ukrainy. Kino ukraińskie, które po ataku Rosji jest zagrożone, budzi z roku na rok coraz większe zainteresowanie krytyków filmowych, widzów oraz organizatorów międzynarodowych festiwali, Projekt jest kontynuacją organizowanego w Warszawie Ukraina! Festiwal Filmowy.

W programie wrocławskiego przeglądu znalazły się filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym filmy opowiadające o trudnych, wojennych losach kobiet w Ukrainie, jak np. tegoroczny ukraiński kandydat do Oskara film Klondike (reż. Maryna Er Horbach), którego akcja rozgrywa się w Donbasie w 2014 roku po inwazji Rosji na Ukrainę, oraz zwycięzca nagrody publiczności na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu film 107 matek Pétera Kerekesa, oraz Pamfir (reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka), który stał się zapowiedzią nadchodzącego dramatu. Z traumą niewoli mierzy się intrygujące stroną wizualną Odbicie, nowy film Walentyna Wasjanowycza - twórcy nagradzanej Atlantydy (2019). Pokazany zostanie również poruszający dokument NA HAŁDACH (Terykony) reż. Taras Tomenko, o dzieciach, które od lat żyją w strefie wojny w Ukrainie.

OPIS FILMÓW:

PAMFIR, reż. Dmytro Sukholytkyj-Sobchuk, dramat, Ukraina 2022, 102 min

Tajemnicze postaci w diabelskich maskach i strojach ze słomy (przygotowania do tzw. malanki – udowych obchodów Nowego Roku) są tłem dla dramatu kryminalnego. Leonid, zwany Pamfirem, przed laty porzucił przemytniczy proceder, żeby zarabiać uczciwe pieniądze w Polsce. Wraca do rodzinnej wioski na granicy Ukrainy z Rumunią. Stęskniony za nim syn podpala lokalną cerkiew – wierzy, że w ten sposób zatrzyma ojca w domu. Problem w tym, że świątynia należy już do miejscowej mafii. Leonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja, którą podejmuje, wciąga go coraz bardziej w sieć korupcyjnych i mafijnych układów. Film nagrodzony na: MFF Cannes 2022, sekcja Quinzaine des réalisateurs. Film jest nominowany do Europejskich Nagród Filmowych 2022.

KLONDIKE, dramat, Maryna Er Horbach, Ukraina, Turcja 2022 / 100’

Donbas, 2014 rok. Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Irka i jej mąż Tolik spodziewają się dziecka. W środku nocy fragment zestrzelonego samolotu burzy ścianę ich domu. Jednak zamiast uciekać z kraju tak jak najbliżsi sąsiedzi, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach.

Film nagrodzony na: MFF w Berlinie 2022 - Nagroda Jury Ekumenicznego, Sundance FF 2022 – najlepszy reżyser (World Cinema Dramatic), MFF w Stambule 2022 – Złoty Tulipan, najlepszy turecki film roku, najlepsze zdjęcia, MFF w Seattle 2022 – Wielka Nagroda Jury, Ukraiński kandydat do Oskara 2022.

107 MATEK, dramat, reż. Péter Kerekes, dramat, Słowacja, Czechy, Ukraina 2021 / 92’

Lesya popełniła zbrodnię w afekcie, za którą dostała siedmioletni wyrok w jednym z odeskich zakładów karnych dla kobiet. Właśnie urodziła swoje pierwsze dziecko, a teraz wkracza w świat zamieszkany wyłącznie przez kobiety: więźniarki, pielęgniarki i strażniczki, kobiety w różnym wieku, żony i wdowy, córki, siostry, kobiety w ciąży, a także kobiety z dziećmi. Gdyby nie kolor munduru, czasem trudno byłoby odróżnić, kto jest, kim.

Film nagrodzony na: MFF w Wenecji 2021 – najlepszy scenariusz (sekcja Horizons), MFF w Chicago 2021 – najlepszy reżyser, FF w Cottbus 2021 – najlepszy film, MFF Nowe Horyzonty 2022 – nagroda publiczności

 

ODBICIE | VIDBLYSK reż. Walentyn Wasjanowycz, Ukraina 2021, 125’

Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy oraz obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania z klasy średniej i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną.

Uczy się na nowo jak być człowiekiem, jak być ojcem i pomagać córce, która potrzebuje jego miłości i wsparcia. Film nagrodzony: MFF Toronto 2021: nominacja dla najlepszego reżysera, MFF Wenecja 2021: nominacja dla najlepszego filmu.

 

NA HAŁDACH (TERYKONY), reż. Taras Tomenko, Ukraina 2022

Nastia miała dziesięć lat, gdy pocisk wystrzelony przez rosyjskich terrorystów w sylwestra zmienił jej życie na zawsze. Odebrał życie jej ojcu i zniszczył ich dom. Szkoła Nastii znajduje się zaledwie w 500 metrów od linii frontu. Wojna stała się czymś powszechnym. Po prostu częścią krajobrazu.

Jedynym środkiem do przetrwania dla rodziny Nastii jest złom. Senya ma siedem lat. Jest pierwszoklasistą. W ciągu siedmiu lat swojego życia widział siedem lat wojny i ani jednego dnia pokoju. Jego ojczym kopie groby, aby zarobić pieniądze na nowy garnitur i plecak dla Senyi. To film o dzieciach, które żyją w strefie wojny w Ukrainie.

 

DLA DZIECI:

VIKTOR ROBOT – animacja, Ukraina 2020, Reżyseria: Anatolij Ławreniszyn (w języku ukraińskim).

Sztuczna gwiazda, która dostarcza energii planecie przestała działać, a jedyną osobą, która może ją naprawić jest dziadek małej Vicky, który w tajemniczy sposób zniknął. Vicky wraz ze swoim pomocnikiem - malutkim robotem Victorem - wyrusza na poszukiwania dziadka. Tak zaczyna się ekscytująca przygoda.

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu 25-28.11.2022

Szczegółowy program:

● 25. 11 (piątek) | 19:00 - „Pamfir”

● 26. 11 (sobota) | 18:30 - „107 matek”

● 26. 11 (sobota) | 20:30 -„Odbicie”

● 27.11 (niedziela) | 12:00 -„Viktor Robot” - dochód z tego pokazu zostanie w całości

przeznaczony na cele charytatywne.

● 27.11 (niedziela) | 18:00 -„Klondike”

● 28.11 (poniedziałek) | 19:00 -„Na hałdach”(Terykony)

Czytany 198 razy Ostatnio zmieniany sobota, 26 listopad 2022 17:57

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama