cinema.pl Festiwale

sobota, 03 grudzień 2022 17:15

Nowi członkowie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Marcin Borchardt i Kuba Mikurda, jednomyślnym poparciem dotychczasowych członków, dołączyli do Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej. To jeden z ważniejszych organów Fundacji, wspierający merytorycznie, organizacyjnie i opiniotwórczo wszystkie jej działania, w tym Krakowski Festiwal Filmowy.“Cieszymy się, że pozyskaliśmy kolejnych profesjonalistów, którzy doskonale orientują się w krajowej i światowej twórczości filmowej. To teoretycy, ale także praktycy świadomi tradycji i trzymający rękę na pulsie współczesnych środków wyrazu. Otwarci zarówno na zmieniającą się rzeczywistość, jak i na nowe języki filmowe”. - tłumaczy Krzysztof Gierat, członek Rady i dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Marcin Borchardt to reżyser, scenarzysta, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie sztuki, autor książek, m.in. o nowojorskiej awangardzie filmowej. Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Gdańskiego. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Jako dokumentalista ma na koncie takie tytuły, jak nagradzany w kraju i za granicą „Beksińscy. Album Wideofoniczny” (2017), czy „Tony Halik”
(2020).

Kuba Mikurda to reżyser, dziennikarz, filmoznawca, psycholog, tłumacz, doktor filozofii. Był redaktorem „Linii Filmowej” w Wydawnictwie Korporacja Ha!art i wiceszefem Redakcji Filmowej Canal+. Jest autorem i redaktorem licznych książek o tematyce filmowej, wykładowcą PWSFTViT w Łodzi. Jako filmowiec ukończył Szkołę Wajdy, zrealizował „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka” (2018) i głośną „Ucieczkę na Srebrny Glob” (2021), a obecnie pracuje nad filmem „Solaris Mon Amour”.
 
Rada Programowa Fundacji liczy obecnie 15 członków - wyjątkowych przedstawicieli świata filmu, reprezentujących środowiska akademickie, krytyczne, jak również producenckie i twórcze. Przewodniczącym Rady jest profesor Tadeusz Lubelski - jeden z najwybitniejszych polskich teoretyków i historyków filmu, specjalizujący się w historii kinematografii polskiej. Członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.

Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej: Tadeusz Lubelski – przewodniczący, Jerzy Armata, Marcin Borchardt, Jacek Bromski, Marek A. Drążewski, Krzysztof Gierat, Miłosz Horodyski, Jadwiga Hučková, Jerzy Kapuściński, Jerzy Kucia, Marcel Łoziński, Maria Malatyńska, Wojciech Marczewski, Kuba Mikurda, Anita Piotrowska.

Krakowska Fundacja Filmowa została powołana w 2003 roku. Głównymi obszarami jej działalności poza organizacją Krakowskiego Festiwalu Filmowego są m.in.: promocja polskich filmów w kraju i za granicą, wspieranie twórczości audiowizualnej o wysokich walorach artystycznych, stymulowanie rozwoju zawodowego i artystycznego polskich filmowców, organizowanie specjalnych projekcji i pokazów, warsztatów, konwersatoriów, dyskusji oraz innych wydarzeń, które stwarzają okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i dyskusji na temat współczesnej kultury filmowej.

Czytany 307 razy Ostatnio zmieniany sobota, 03 grudzień 2022 17:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama