cinema.pl Festiwale

sobota, 18 październik 2014 22:23

Pierwsze Anioły pofrunęły

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Agata Kulesza, Jerzy Hoffman i Mirosław Dembiński odebrali w sobotę, 18 października, podczas gali otwarcia 12. edycji MFF Tofifest, nagrody specjalne festiwalu — Złote Anioły i Flisaki. Podczas rozpoczynającego się w Toruniu Tofifest, w 16 pasmach pokazanych zostanie ponad 160 filmów. Imprezie towarzyszy festiwal muzyczny Audiowizje.

 

IkarSpecjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości odebrał na gali nominowany do Oscara reżyser Jerzy Hoffman, twórca ekranizacji Trylogii Sienkiewicza.

Ten Anioł będzie dla mnie aniołem stróżem. Jestem bardzo wzruszony nagrodą właśnie tego festiwalu, właśnie w tym mieście, z którym wiąże mnie tyle wspomnień — mówił Hoffman, który w Toruniu zrealizował swój słynny film Prawo i pięść z Gustawem Holoubkiem w roli głównej. Trochę się poczułem nostalgicznie, bo ten Anioł jest za całokształt twórczości i wyglądałoby na to, że czas już umierać. Ale zapewniam was, mnie się jeszcze umierać nie chce! — kończył w burzy oklasków. Wizyta Hoffmana na Tofifest związana jest także z pokazami jego dokumentu Ukraina – historia narodu w ramach pasma ukraińskiego. Ukraina, jest mi — zaraz po Polsce — najbardziej bliska – wyznał reżyser podczas gali otwarcia, mówiąc o tym filmie.

Złoty Anioł dla wybitnej aktorki europejskiej trafił w ręce Agaty Kuleszy. Aktorka znana jest ze znakomitych kreacji w Róży Wojciecha Smarzowskiego i Idzie Pawła Pawlikowskiego. Ta druga rola została właśnie zgłoszona do szerokiego grona aktorek ubiegających się o Oscara 2015. Kulesza, odbierając Anioła, dziękowała za nagrodę Tofifest sprzed… 7 lat. Wtedy toruński festiwal przyznał jej jedną z pierwszych w jej karierze nagród aktorskich za rolę w filmie Kilka prostych słów Anny Kazejak. Wtedy jej nie mogłam odebrać, ale cieszę się, że dziś mogę być z Wami, bo każda nagroda to wspaniały sygnał, że ktoś docenia moją pracę — mówiła Kulesza.

Specjalna nagroda Flisak Tofifest, przyznawana wybitnym filmowcom związanym z regionem kujawsko-pomorskim, trafiła w ręce dokumentalisty Mirosława Dembińskiego. Dembiński jest zdobywcą kilkudziesięciu nagród na światowych festiwalach i pomysłodawcą projektu Świat od świtu do zmierzchu. Odbierając Flisaka podkreślał, jak wielkie ma on znaczenie dla niego — człowieka, który wychowywał się, żyjąc pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem.

Podczas 9 dni Tofifest i Audiowizji pokazanych zostanie ponad 160 filmów, odbędzie się ponad 30 koncertów. Wśród gości znajdą się aktorzy Daniel Olbrychski i Danuta Szaflarska, reżyserzy Bohdan Sláma (Czechy), Ilmaar Raag (Estonia), Lech Majewski, Syllas Tzoumerkas (Grecja) i wielu innych.

Nagrody filmowe zostaną rozdane w 4 głównych konkursach: pełnometrażowych debiutów On Air, krótkich metraży Shortcut, filmów polskich From Poland i kina kujawsko-pomorskiego Lokalizacje. W składach jurorskich zasiądą między innymi: dyrektor Sofia International Film Festival Stefan Kitanov, reżyser Tomasz Wasilewski (Płynące wieżowce), aktorzy — Agata Trzebuchowska (Ida), Marcin Kowalczyk (Jesteś Bogiem) i Olga Bołądź (Służby specjalne) oraz reżyser Robert Wichrowski (Francuski numer).

Osią tematyczną tegorocznego Tofifest jest pasmo Zjawiska: Nordic Noir, czyli kino oparte o niezwykle popularne, skandynawskie kryminały. Tofifest jako pierwszy w Polsce próbuje zanalizować ten rodzący się na naszych oczach nurt. Ukrainie poświęcono specjalne pasmo, w którym znajdzie się m.in. kandydat do Oscara Przewodnik (Povodyr) czy film I am Femen o liderce ruchu społecznego Femen Oksanie Shachko.

Zobaczymy też kino Litwy, Łotwy i Estonii w paśmie Viva Bałtyk!, filmy flamandzkie i walońskie we Flandrii vs. Walonii. Tofifest uczci 30-lecie śmierci François Truffaut, prezentując retrospektywę jego filmów. Ciekawie zapowiada się pasmo Three Bs, w którym zderzona zostanie twórczość trzech hiszpańskich reżyserów: Luisa Garcii Berlangi, Luisa Bunuela i Juana Antonio Bardema.

W trakcie Tofifest 2014 po raz pierwszy odbędą się Audiowizje, innowacyjny festiwal muzyczny, stawiający na wzajemne oddziaływanie dźwięku i obrazu. O główną nagrodę Audiowizje Showcase zawalczy aż 30 młodych grup muzycznych z całej Polski. Na warsztatach Muzyka do nakręcenia ekipa filmowa pod wodzą reżysera Bogdana Dziworskiego zrealizuje teledysk do muzyki zespołu wybranego przez internautów (współorganizacja: serwisy nuplays.pl i tlumtlum.pl).

12. MFF Tofifest odbędzie się w dniach 18–26 października 2014 roku w Toruniu, w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” oraz w Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Audiowizje odbywały się będą w „Od Nowie” i 5 klubach muzycznych na toruńskim Starym Mieście w dniach 21–25 października 2014 roku.

 

Niedziela (19.10.2014) na Tofifest

Wstęp wolny na spotkania z gośćmi — bilety (zestawy, karnety) nie są wymagane

Poznaj filmy: http://www.tofifest.pl/pl/program-2014/day/2

Otwarte spotkania:

14.30 Od Nowa: Nowa Scena – Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska

18.20 Kino Centrum – Bartosz Warwas

18.35 Od Nowa: Duża Scena – Violetta Vajda

20.50 Kino Centrum – Ana Kitanova

Poniedziałek (20.10.2014) na Tofifest

Wstęp wolny na spotkania z gośćmi — bilety (zestawy, karnety) nie są wymagane

 

Poznaj filmy: http://www.tofifest.pl/pl/program-2014/day/3

Otwarte spotkania:

13.15 Od Nowa: Mała Scena – Bartłomiej Topa, Grzegorz Jaroszuk, Piotr Żurawski

16.45 Kino Centrum – Krzysztof Skonieczny, Marcin Kowalczyk

17.00 Od Nowa: Mała Scena – Jerzy Hoffman

19.10 Kino Centrum – Hubert Gotkowski, Marcin Kabaj

20.30 Od Nowa: Mała Scena — Filmowy Slam Poetycki Tofifest

21.30 Kino Centrum – Syllas Tzoumerkas

Czytany 2566 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 październik 2014 09:58

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama