cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 20 październik 2014 20:50

Audiowizje i Lokalizacje w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

23 filmy, teledyski i animacje wystartują w drugiej edycji konkursu Lokalizacje na festiwalu filmowym Tofifest. Konkurs pokazuje filmy stworzone przez filmowców związanych z regionem kujawsko – pomorskim. O Złotego Anioła Lokalizacji zawalczą zwycięzca Konkursu Młodego Kina w Gdyni, poruszający dokument o „królowej Solidarności”, klip Yacha Paszkiewicza czy wzruszający film o dzieciach chorych na raka nakręcony przez nastolatka. 

 

Konkurs Lokalizacje korzeniami sięga do pierwszej edycji festiwalu Tofifest, który od narodzin w 2003 roku honoruje twórców wywodzących się z województwa kujawsko – pomorskiego. Co roku pokazuje regionalne filmy, co roku wręcza najciekawszych filmowcom związanym z regionem nagrodę Flisaka. Otrzymali ją już Olga Bołądź, Piotr Głowacki, Bogusław Linda, Tomasz Szafrański, czy Magdalena Czerwińska. 

W tym roku w Lokalizacjach zobaczymy 23 tytuły. Najsilniejszą reprezentację ma film dokumentalny. Inni/The other Emilii Bilińskiej to opowieść o zamkniętej, ultrakonserwatywnej społeczności nowojorskich Żydów wyznających chasydyzm. Reżyserka nakręciła go, zatrudniając się w chasydzkich rodzinach jako… sprzątaczka. Mleczny brat w reżyserii Vahrama Mkhitaryana ze zdjęciami cenionego dokumentalisty Marcina Sautera zwyciężył w konkursie Młodego Kina w na tegorocznym festiwalu w Gdyni. Sauter, laureat Flisaka Tofifest 2010,  pokaże też w konkursie swoją impresję dokumentalną Rodnik, zrealizowaną w wioskach Nagornego Karabachu. Kontrowersje wzbudza dokument Pawła Hejbudzkiego Jestem Polakiem. Reżyser wszedł bowiem z kamerą i udającym manifestanta aktorem, w sam środek wielkiego, prawicowego marszu niepodległości 11 listopada 2013. Co tam zobaczył? Dowiedzą się tylko widzowie Tofifest.  Portrety wojenne: Hellwig to część dużego projektu pokazującego w nieszablonowy sposób wielkich, acz nieznanych, polskich bohaterów II wojny światowej. Film wyreżyserował Tomek Matuszczak (Serce do walki). Podczas Lokalizacji zobaczymy też portrety zjawisk, takich jak sport ekstremalny - w Być jak Ironman Krzysztofa Nowickiego czy muzyczne kultury fanowskie w Subkulturach Stanisława Cuske i Rafała Waraczewskiego. 

Gorące emocje wywołuje mający na Tofifest europejską premierę dokument Mirosława Rogalskiego Krystyny Kuty 25 lat wolności. To film o toruńskiej opozycjonistce i poetce, internowanej w stanie wojennym członkini Solidarności, którą Jacek Kuroń nazywał „Królową Rewolucji”. Dziś, 25 lat po odzyskaniu wolności, Krystyna Kuta zajmuje się… sprzątaniem mieszkań. Reżyser zadaje proste, ale bolesne pytanie – czy jest szczęśliwa, czy o tę wolność chodziło? O buncie mówi dokument Lecha Wilczaszka i Macieja Wacława Ewolucja buntowników. To portret słynnej w kraju, bydgoskiej kapeli punkowo – hardcore’owej Schizma. Nagradzana w kraju i zagranica reżyserka i dziennikarka Teresa Kutyba w filmie Edward Stachura z tego świata pokazuje piękny obraz kujawskiego świata wielkiego poety. Laureat Flisaka Tofifest Waldemar Grzesik w dokumencie Stać i malować bez końca przybliża nam postać niepełnosprawnego malarza z Torunia.  Krytycy podkreślają zaskakującą dojrzałość filmu nastolatka Mateusza Buławy Motylkowy szpital, pokazującego walczące z rakiem dzieci z jednego z bydgoskich szpitali. W konkursie startuje też dokument, będący częścią wielkiego,  międzynarodowego projektu filmowego „Świat od świtu do zmierzchu” stworzonego przez tegorocznego laureata Flisaka Tofifest, dokumentalistę Mirosława Dembińskiego. Mowa o filmie Bydgoszcz od świtu do zmierzchu, pierwszym w historii portrecie filmowym miasta nad Brdą, wyreżyserowanym przez 26 autorów i opowiadającym o jednym dniu z życia miasta i jego mieszkańców.

Mocna sekcję stanowią teledyski. Swój klip dla bydgoskiego zespołu Heldorado pokaże rodowity Bydgoszczanin Yach Paszkiewicz. Muzyk i filmowiec niezależny Dariusz Landowski zaprezentuje teledysk do nowego albumu legendarnej grupy Variete Piosenka kolonistów oraz mocny, metalowy klip Sellisternium Running fight. W innej poetyce porusza się Adam Tarnowski w intrygującym klipie SFA dla bydgoskiej formacji Plotnicky. Klasą dla siebie są dwa animowane klipy toruńskiej grupy Sofa. Maciek Szupica i Maciej Chodziński wyreżyserowali pierwszy, do utworu Hardkor i disko, zaś Zuzanna Szyszak do Serpentyny i mydlane bańki.

W konkursie znalazły się trzy inne animacje. Najnowszy teledysk mistrzyni animacji plastelinowej Moniki Kuczynieckiej, zrealizowany dla zespołu Jerz Igor do piosenki Królewicz. Karolina Specht pokazuje animację Niewiarygodnie elastyczny człowiek, prezentowaną w oficjalnej selekcji festiwalu w Annecy. Duet Sebastian Kwidziński i Marcin Roszczyniała pokaże zaś swoją filozoficzną animację Fabryka.

Pokazy konkursu Lokalizacje odbędą się w dniach 22-23 października w centrum festiwalowym Tofifest, klubie Od Nowa w Toruniu. Tofifest i towarzyszący mu Audiowizje festoival odbywają się w dniach 18-26.X.2014.

 

Konkurs Lokalizacje

Variete: Piosenka kolonistów, reż. Dariusz Landowski

Sellisternium: Running fight, reż. Dariusz Landowski

Plotnicky: SFA, reż. Adam Tarnowski 

Heldorado: Czwórka, reż. Yach Paszkiewicz

Inni / The other, reż. Emilia Bilińska

Mleczny brat, reż. Vahram Mkhitaryan / Marcin Sauter (Zdjęcia)

Rodnik, reż. Marcin Sauter

Jerz Jerzy: Królewicz, reż. Monika Kuczyniecka

Jestem Polakiem, reż. Paweł Hejbudzki

Portrety wojenne: Hellwig, reż. Tomasz Matuszczak

Być jak Ironman, reż. Krzysztof Nowicki

Krystyny kuty 25 lat wolności, rez. Mirosław Rogalski

Ewolucja buntowników, reż. Lech Wilczaszek, Maciej Wacław

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu, reż. zespołowa

Sofa: Hardkor i disko, reż. Maciek Szupica, Maciej Chodziński

Sofa: Serpentyny i mydlane bańki, reż. Zuzanna Szyszak

Motylkowy szpital, reż. Mateusz Buława

Niewiarygodnie elastyczny człowiek, reż. Karolina Specht

Fabryka, reż. Sebastian Kwidziński, Marcin Roszczyniała

Edward Stachura z tego świata, reż. Teresa Kutyba

Stać i malować bez końca, reż. Waldemar Grzesik

Subkultury, reż. Stanisław Cuske, Rafał Waraczewski

Czytany 1877 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 październik 2014 20:52

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama