cinema.pl Festiwale

wtorek, 21 październik 2014 10:08

Znakomity thriller w Korei

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Znakomity thriller z Korei otworzy Pięć Smaków. Na zamknięcie epicki fresk Ann Hui. "Dama z Seulu" Jina Janga i "Złoty wiek" Ann Hui. Organizatorzy festiwalu Pięć Smaków prezentują dwa wyjątkowe filmy, które otworzą i zwieńczą tegoroczną edycję festiwalu.

 

8. edycja festiwalu rozpocznie się 12 listopada uroczystą projekcją niezwykłej "Damy z Seulu" Jina Janga.

Ji-wook jest detektywem, z którym nikt nie może się równać. Niezwykle sprawny fizycznie, inteligentny, zabójczo skuteczny. Jeśli dodamy do tego ponure spojrzenie zdradzające pękniętą duszę, mamy klasycznego bohatera policyjnego kina akcji z mocną domieszką noir. Tajemnica Ji-wooka jest jednak dla tego gatunku nietypowa. Wybitny policjant czuje się bowiem... kobietą, zamkniętą w doskonałym, lecz męskim ciele.

Reżyser porwał się na ryzykowne połączenie gatunków – wysokiej jakości kryminał splata z psychologicznym dramatem. Typowa historia o stróżu prawa wyruszającym na ostatnią akcję (i zarazem najbardziej spływający testosteronem format koreańskiego kina) zyskuje u Janga drugie dno. Efekt jest więcej niż interesujący: dostajemy wysmakowany stylistycznie, poruszający obraz z subwersywnym przesłaniem.

Wcielający się w główną rolę Cha Seung-won, koreański idol, ogrywa swoją klasyczną męską urodę zgodnie z wszelkimi regułami kina akcji – a równocześnie dyskretnie ujawnia kobiecą tożsamość bohatera, wykraczając poza stereotypy i schematyczne pozy. Jego wyważona gra jest przeciwwagą dla efektownych scen walk i pościgów, rozgrywanych w miejskich sceneriach Seulu. Trudno powiedzieć, co bardziej trzyma w napięciu: zmagania Ji-wooka z mafią, czy z własną tożsamością. Wynik żadnej z tych walk nie jest łatwy do przewidzenia...

Bilety na rozpoczęcie festiwalu są już dostępne na stronie piecsmakow.pl.

Filmem zamknięcia będzie hongkoński kandydat do Oscara, "Złoty wiek" Ann Hui, której wybitne "Proste życie" otwarło ubiegłoroczną edycję Pięciu Smaków.

Najnowszy film mistrzyni kina hongkońskiego, pokazany na tegorocznym festiwalu w Wenecji, to biografia Xiao Hong - niezwykle utalentowanej pisarki, która wbrew politycznym oczekiwaniom, koncentruje się na swoim wewnętrznym świecie, przez co jest skazana na margines. To także barwny fresk historyczno-obyczajowy, opowiadający o latach 20. i 30. XX wieku, czyli o czasach rewolucyjnej II wojny domowej, którego bohaterami poza Hong są inne ważne postaci chińskiej literatury. W rolę pisarki wcieliła się Chinka Tang Wei, pamiętnie debiutująca w "Ostrożnie, pożądanie" Anga Lee.

Bilety na ten seans dostępne będą na stronie festiwalu od 22 października - dzień po ogłoszeniu pełnego programu Pięciu Smaków.

Oba filmy będą miały na Pięciu Smakach swoje polskie premiery, nie mają jeszcze polskich dystrybutorów.

 

 

 

8. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów, Luna i MSN w dniach 12-20 listopada

Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (21-27 listopada)

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Patroni medialni: Patroni Medialni: FilmWeb, TVP2, CoJestGrane, TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, AMS, Gazeta.pl Warszawa, Tokfm, Podróże, Kukbuk, KINO, Hiro, Aktivist, EKRANy, QUEER.pl, Feminoteka, 5kilo kultury, Trendy Kultury, IRKA, Replika, etnosystem.pl, Popmoderna, Dzika Banda, Magazyn Kulturalny, Plac Defilad, wazji.pl, Japonia-online, CSPA

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, TR Warszawa, Ambasada Tajlandii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Kino Luna, Kino Muranów, Kino Nowe Horyzonty

Czytany 2067 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 październik 2014 10:13

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama