cinema.pl Newsy Dnia

czwartek, 11 sierpień 2022 11:10

Twórczość Kubricka w Kinie CAMERIMAGE

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kino CAMERIMAGE rozpocznie drugi tydzień swojego funkcjonowania od prezentacji najwybitniejszych dzieł legendarnego amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka. Filmowe projekcje wzbogaci w sobotę dyskusja na temat twórczości Kubricka, w której udział weźmie prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca i teatrolog, autor polskiej monografii twórczości Kubricka.

 

Arcydzieła mistrza kina Stanleya Kubricka będzie można oglądać w Kinie CAMERIMAGE już od piątku, 12 sierpnia. Na dużym ekranie zaprezentowane zostaną trzy filmy reprezentatywne dla twórczości reżysera: 2001: Odyseja kosmiczna, Mechaniczna pomarańcza oraz Lśnienie, wybitne filmowe świadectwa połączenia autorskiej wizji z warsztatową perfekcją. Kubrick, który zaczynał artystyczną karierę jako fotograf, z wyrafinowaniem posługiwał się w swojej twórczości wszelkimi audiowizualnymi środkami wyrazu. W dorobku artysty znajdziemy filmy przynależne do różnych gatunków, każdy z nich naznaczony jest jednak wyrazistym stylem twórcy, czerpiącym z literatury, malarstwa, muzyki, czy filozofii. Wybrane do przeglądu filmy Kubricka są przykładami kreatywnych adaptacji tekstów Arthura C. Clarke’a ("2001: Odyseja kosmiczna"), Anthony'ego Burgessa ("Mechaniczna pomarańcza") oraz Stephena Kinga ("Lśnienie"). 

Historie filmowych bohaterów są dla reżysera okazją do refleksji nad ideą człowieczeństwa, ludzką skłonnością do przemocy, napięciami między naturą a kulturą, egzystencjalnymi i metafizycznymi niepokojami, kwestiami tak fundamentalnymi, jak wolność jednostki czy mechanizmy kontroli społecznej. Filmy, które pokaże Kino CAMERIMAGE, są kwintesencją artystycznego widowiska filmowego, inspirującego nieustannie do nowych analiz i interpretacji. Arcydzieła Kubricka warto obejrzeć i przeżyć w kinie, ponieważ to właśnie kino najpełniej wydobywa ich intelektualny i zmysłowy wymiar. 

Krzysztof Kozłowski, który dołączy do dyskusji po sobotniej projekcji filmu „Lśnienie” to filmoznawca i teatrolog zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się estetyką i teorią filmu, historią kina amerykańskiego i niemieckiego, historią teatru europejskiego od XVI do XIX wieku, muzyką filmową, historią i teorią mediów. Jest autorem i redaktorem wielu publikacji krajowych i zagranicznych, między innymi książki „Stanley Kubrick. Filmowa polifonia sztuk”.

 

Program mini-przeglądu filmów Kubricka wygląda tak:

 

12 sierpnia

17.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

20.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"

 

13 sierpnia

18.00 – "LŚNIENIE"

Pokaz filmu połączony ze spotkaniem z gościem - prof. Krzysztofem Kozłowskim

  

14 sierpnia

16.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"

19.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

 

15 sierpnia

17.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"

20.00 – "LŚNIENIE"

 

16 sierpnia

17.00 – "LŚNIENIE"

20.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

 

Wszystkich fanów kina zapraszamy do Kina CAMERIMAGE.

Czytany 159 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 11 sierpień 2022 11:20

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama