cinema.pl Artykuły

piątek, 15 wrzesień 2023 12:32

Jedna tożsamość, dwa życiorysy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Doppelgänger. Sobowtór”, szpiegowska powieść inspirowana historiami agentów specjalnych PRL, którzy kradli cudzą tożsamość, budując na tym fałszywe relacje i swoją karierę wywiadowczą, w księgarniach już 27 września.  Hans zjawia się w Strasburgu na przełomie lat 70. i 80. i wkracza w życie rodziny Steinerów jako odnaleziony po trzydziestu latach syn. Jego historia brzmi przekonująco: zaraz po wojnie został oddany w Polsce do adopcji i dopiero niedawno poznał prawdę o sobie.
Dzięki protekcji wuja Hans znajduje pracę w Parlamencie Europejskim, zakochuje się i urządza sobie nowe wygodne życie na „zgniłym” Zachodzie. Siermiężny i opresyjny PRL wydaje się już tylko odległym wspomnieniem.
Ale to właśnie tam i w tym samym czasie niejaki Jan Bitner z Gdańska dowiaduje się, że jako dziecko został adoptowany, a jego biologicznymi rodzicami byli radziecki oficer i Niemka, którą po wojnie wysiedlono z Polski. Od tego momentu Jan za wszelką cenę próbuje rozwikłać zagadkę swojego pochodzenia.

Równoległe życiorysy Hansa i Jana zaczynają zbliżać się do siebie, gdy pierwszy z nich prowadzi niebezpieczną wywiadowczą grę, a drugi odkrywając swoją tożsamość, staje się śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla swojego „sobowtóra”, ale i dla samego siebie.
Przejmująca opowieść o kradzieży, utracie i poszukiwaniu tożsamości, których doświadczają główni bohaterowie. Ich dramatyczna historia osobista rozgrywa się na tle burzliwej, ale dla mnie niezwykle pociągającej wielkiej historii – Sierpnia ’80, czasu stanu wojennego i transformacji. Niesamowite, że mimo upływu lat dylematy moralne i wybory, przed którymi stanęli bohaterowie, są na powrót aktualne - Jan Holoubek.
Film pod tym samym tytułem w reżyserii Jana Holoubka w gwiazdorskiej, międzynarodowej obsadzie w kinach już 29 września.

Andrzej Gołda – scenarzysta, wcześniej dziennikarz. Autor scenariuszy do licznych fabuł, m.in. „Doppelgänger. Sobowtór”, „Figurant”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Pan T.”, „Marzec ‘68”, „Ach śpij kochanie”, „Sami swoi. Początek”, „Hania” oraz popularnych seriali telewizyjnych, m.in. „Pakt”, „Kryminalni”, „Instynkt”, „Policjanci, „Na dobre i na złe”. Jako reporter śledczy otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera, za wybitne osiągnięcia dziennikarskie.
Katarzyna Rygiel – z wykształcenia archeolożka i dziennikarka, autorka powieści obyczajowych i kryminalnych (m.in. „Opowiadacz”, „Gra w czerwone”) oraz książek dla dzieci. Za pierwszą część trylogii Strażnik Klejnotu, inspirowanej historią i legendami Warszawy, otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY. Jest także laureatką Grand Prix VI Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Kiedy nie pisze, czyta, żałując, że na jedno i drugie ma tak mało czasu.

Doppelgänger. Sobowtór

 

Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

 

Premiera: 27 września

Wydawnictwo AGORA

 

Czytany 301 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 listopad 2023 12:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama