cinema.pl Newsy Dnia

wtorek, 18 czerwiec 2024 14:50

Skolimowski i Zamachowski laureatami Złotych Aniołów za niepokorność twórczą!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Złote Anioły to jedyne na świecie nagrody przyznawane artystkom i artystom za niepokorność twórczą. Co roku wyróżniamy nimi wszechstronnie utalentowanych ludzi kina, którzy nie boją się filmowych wyzwań, różnorodnych ról i odważnych projektów. Z dumą ogłaszamy, że podczas tegorocznej edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wręczymy statuetki Jerzemu Skolimowskiemu oraz Zbigniewowi Zamachowskiemu.

 

Jerzy Skolimowski to wybitny reżyser, scenarzysta, aktor, producent, poeta i malarz. Zdobywca Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, Nagród Specjalnych Jury w Cannes i Wenecji, Złotych Lwów w Gdyni, Polskich Nagród Filmowych - Orłów oraz wielu innych prestiżowych wyróżnień, w tym nominacji do Oscara za film „ IO". W tym roku mija 60 lat od realizacji jego fabularnego debiutu, „Rysopisu", który widzowie festiwalu wraz z pięcioma innymi dziełami artysty będą mogli zobaczyć na dużym ekranie w ramach jego retrospektywy. 

 

Jerzy Skolimowski to niekwestionowany mistrz polskiej i światowej kinematografii. Jego twórczość na stałe zapisała się złotymi zgłoskami w historii kina, a kolejne dzieła artysty dostarczają nam niezwykłych przeżyć i jak zawsze skłaniają ku głębokiej, intensywnej refleksji. To dla mnie wielki zaszczyt, że podczas tegorocznej edycji będziemy mogli uhonorować go Złotym Aniołem za niepokorność twórczą. Artystę, który każdorazowo zaprasza widza w zaskakującą i jedyną w swoim rodzaju filmową podróż po świecie i samym sobie - mówi Kafka Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze.

 

 

Zbigniew Zamachowski to artysta wszechstronny. Widzowie znają go nie tylko z różnorodnych ról teatralnych i filmowych, ale także jako autora muzyki i tekstów oraz głos kultowych postaci animowanych. Aktor otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, Polską Nagrodę Filmową – Orła i nagrody za pierwszoplanowe role męskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis artysta zasiądzie w tegorocznym jury konkursu głównego podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze.

 

W gronie tegorocznych laureatów znajdzie się również Zbigniew Zamachowski, którego droga twórcza sama w sobie jest encyklopedią i swoistym przewodnikiem po historii polskiego kina. Jego role, zawsze odważne, bezkompromisowe i zaskakujące, to wyżyny aktorskiego kunsztu, który towarzyszy nam już od wielu lat. Szlaki każdej studentki i studenta filmoznawstwa zawsze wyznaczają reżyserzy i nurty filmowe, ale i aktorskie talenty. Zbigniew Zamachowski należy właśnie do tego grona aktorów, które prowadzi nas po zaułkach sztuki filmowej - dodaje dyrektorka festiwalu.

 

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędzie się w dniach 25-30 czerwca w Toruniu. Naszych widzów zaprosimy na projekcje do Centrum Festiwalowego w CKK Jordanki, Cinema City oraz kina plenerowego. Zapraszamy Was do kina pełnego miłości i tajemniczych istot!

 

Wszelkie informacje o nadchodzącym festiwalu znajdziecie jak zawsze na stronie internetowej tofifest.pl oraz na naszym profilu facebookowym. Zachęcamy także do pobrania zdjęć oraz informacji prasowej dostępnych pod poniższym linkiem.

Czytany 164 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 czerwiec 2024 14:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama