Na Toruński Festiwal Książki, Centrum Kultury Dwór Artusa organizator wydarzenia zaprasza od 25 listopada do 1 grudnia. Na tegoroczny program festiwalu złożą się spotkania autorskie, projekcje filmowe, warsztaty, wystawa „Światy Równoległe” Kariny Obary, slam poetycki, wieczór z RapToPoezją oraz koncert Waglewski & Pospieszalski.
Przed nami niezwykły tydzień spotkań z twórczyniami i twórcami, reprezentującymi różne rodzaje literatury. Z toruńskimi Czytelniczkami i Czytelnikami spotkają się pisarka i dziennikarka specjalizująca się w komunistycznej i postkomunistycznej historii Europy, laureatka Nagrody Pulitzera Anne Applebaum. Jedna z najoryginalniejszych postaci polskiej sceny literackiej, laureatka Paszportu Polityki oraz Literacką Nagrodę Nike Dorota Masłowska. Promotorka polskiej sztuki w kraju i za granicą Anda Rottenberg. Publicysta, redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” ks. Adam Boniecki, który do Torunia przyjedzie na spotkanie poświęcone swojej ostatniej książce „Testament” z 2024 roku. Danuta Stenka, aktorka filmowa i teatralna oraz krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski, którego książka „Flirtując z życiem” to zapis szczerej rozmowy z aktorką. Katarzyna Groniec wyróżniona w ramach IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, za debiut prozatorski „Kundle”. Jedna z najważniejszych autorek młodego pokolenia, poetka Urszula Honek. Historyk i eseista, redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, autor „Dialogów” , książki będącej zapisem rozmów z Aleksiejem Nawalnym. Pisarz i publicysta znany z z wnikliwych śledztw dziennikarskich, laureat Literacką Nagrodę Nike za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka, Cezary Łazarewicz. Pisarka, teatrolożka i filmoznawczyni – Ishbel Szatrawska, publikująca swoje teksty w toruńskim „Undergruncie”. Michał Nogaś dziennikarz radiowy i prasowy porozmawia o audycji „Wszystkie książki świata”. Laureat tegorocznej Nagrody Nike Czytelników 2024, pisarz Michał Witkowski. Dziennikarka i felietonistka Natalia Waloch, spotkanie będzie dotyczyło jej debiutanckiej książki „Bo NIE. Zacznij odmawiać i żyć po swojemu”. Dziennikarze Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski – Podcastex, którzy tworzą najpopularniejszy polski podcast o latach dziewięćdziesiątych i zerowych. Podczas festiwalu odbędzie się również spotkanie związane z premierą książki „Toruńskie Dwory Artusa: architektura, kultura, ludzie” Katarzyny Kluczwajd, historyczką sztuki, popularyzatorka wiedzy o kulturze, sztuce, dziedzictwie i dziejach Torunia – od 37 lat, w rozmowie z profesor Elżbietą Pilecką.
Toruński Festiwal Książki przygotował także spotkania z literaturą dziecięcą i młodzieżową i zaprasza na spotkania z Grzegorzem Kasdepke twórcą cyklu o Detektywie Pozytywka, Wojciechem Widłakiem autorem serii „Pan Kuleczka” i niezwykle szalonym i mądrym naukowcem Adamem Mirkiem.
Podczas Festiwalu odbędą się pokazy filmowe adaptacji opowiadań Marka Hłaski oraz warsztaty Michała Nogasia, „Sztuka prowadzenia wywiadu”, a także „Zakątek książkowy”, „Silent book”, „Gombrowicz improwizowany”, warsztaty przygotowane przez animatorów Centrum Kultury Dwór Artusa.
Szczegółowy program 30 edycji Toruńskiego Festiwalu Książki na artus.torun.pl
________________________________________
Toruński Festiwal Książki został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Gminy Miasta Toruń